Kalendarz dni wolnych w 2023 roku
Kalendarz dni wolnych na 2023 rok jest ustalany na podstawie ustawy o dniach wolnych od pracy (t.j. Dz.U. 2020 poz. 1920). To przede wszystkim ważne dla Polaków święta kościelne i święta państwowe. Warto wiedzieć, kiedy będzie dzień wolny, ponieważ dzięki temu można rozsądnie zaplanować urlop. Dni świąteczne wypadają często w okolicy weekendów. W ten sposób – nawet biorąc tylko dzień urlopu – można zapewnić sobie długi weekend.
Dni ustawowo wolne od pracy to zgodnie z ustawą:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Polacy dzień wolny mają również w każdą niedzielę.
Święto w sobotę a dzień wolny
Odebranie dnia wolnego za święto nie jest możliwe w przypadku dni wolnych wypadających w niedzielę. Urlop za święto w sobotę jest jednak jak najbardziej dopuszczalny. Obecnie – po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 października 2012 roku – nie ma już wątpliwości, że w przypadku świąt, które wypadają w sobotę, pracodawca musi udzielić pracownikowi dnia wolnego. To dobra informacja, ponieważ w 2023 roku w sobotę 11 listopada wypada Narodowe Święto Niepodległości. Wolne za ten dzień jako pracownik otrzymasz w innym, ustalonym z pracodawcą dniu.
W 2023 roku nie dostaniesz wolnego za Nowy Rok, który wypada w niedzielę. Pierwszy dzień Wielkiej Nocy i Zielone Świątki są zawsze obchodzone w ostatnim dniu tygodnia, więc w tym przypadku dodatkowy urlop nie przysługuje.
Zastanawiasz się, czy dzień wolny za święto w sobotę jest płatny? W tym zakresie obowiązują zasady takie same, jak w przypadku urlopu. Święta wolne od pracy są płatne.
Ile przypada dni roboczych i wolnych w 2023 roku?
W 2023 roku pracownicy mają aż 115 dni wolnych od pracy. W ten zakres wliczają się święta ustawowo wolne od pracy (10 dni), a także weekendy (53 niedziele, 52 dni wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy). Ustawa przewiduje 13 dni, w których pracodawca musi zwolnić pracowników od świadczenia pracy. W 2023 roku zatrudnieni otrzymają jednak tylko 10 dodatkowych dni wolnego. Wszystko dlatego, że trzy święta przydają w niedzielę, a kodeks pracy rozstrzyga, że pracodawca musi zwrócić pracownikom dzień wolny, jeśli święto ustawowo wolne od pracy przypada w inny dzień niż niedziela.
Kalendarz dni wolnych w 2023 roku rozłożył się tak, że pracownicy najwięcej pracować będą w marcu – aż 23 dni – oraz w kwietniu i grudniu (po 19 dni). Czas ten można jednak przedłużyć, biorąc urlop.
Kiedy są Wielkanoc i Boże Narodzenie w 2023 roku?
Wielkanoc i Boże Narodzenie to najważniejsze dla Polaków święta w ciągu roku.
Obchody Wielkanocy zaczynają się już od Wielkiej Środy. Wolne są jednak tylko Wielkanocna Niedziela i Poniedziałek. To święta ruchome, które wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Wielkanoc może więc być obchodzona zarówno w marcu, jak i w kwietniu. W 2023 roku Wielkanoc wypada w niedzielę 9 kwietnia.
W 2023 roku Boże Narodzenie będziemy świętować w poniedziałek 25 grudnia. Wigilia wypadnie w niedzielę. Drugi dzień świąt obchodzimy we wtorek. Po świętach do sylwestra zostanie jedynie kilka dni pracy. Warto w tym okresie pomyśleć o urlopie.
Kiedy zaplanować długi weekend?
Warto, aby każdy pracownik odpowiednio przemyślał, kiedy w jego przypadku najlepiej wziąć wolne w 2023 roku. Długich weekendów nie ma wiele, ponieważ sporo dni wolnych od pracy przypada w niedzielę albo w środku tygodnia. Mimo to rozsądne rozplanowanie urlopu pozwoli na zorganizowanie długiego wypoczynku. W 2023 roku wypadają dni wolne od pracy, w przypadku których wzięcie jednego, dwóch albo trzech dni urlopu pozwala na wypoczynek nawet przez tydzień.
Trzy dni odpoczynku wypada w związku ze Świętem Trzech Króli oraz Wielkanocą. Długi weekend można przedłużyć, biorąc urlop. Dodatkowe dni wolne od pracy przydadzą się zwłaszcza po rodzinnym świętowaniu.
Maj dni wolne od pracy
Kolejna okazja do zaplanowania dłuższego wypoczynku przypada w maju. Zastanawiasz się, czy 1 maja jest dniem wolnym od pracy? Wiosna sprzyja wyjazdom, dlatego dla pracowników mamy dobrą wiadomość. Zarówno 1, jak i 3 maja, są wolne od pracy. Jeden dzień urlopu pozwala przedłużyć wypoczynek do 5 dni. 3 dni urlopu sprawią, że możesz zaplanować wyjazd nawet na 9 dni.
Sierpień i czerwiec dni wolne
Kolejna okazja do zaplanowania dłuższego odpoczynku będzie miała miejsce w czerwcu. Boże Ciało wypada jednak w czwartek, więc aby mieć tydzień wolnego, trzeba wziąć aż 4 dni urlopu. Podobna sytuacja wystąpi w sierpniu (wolny jest 15 sierpnia, czyli wtorek).
Listopad dni wolne od pracy
Długi weekend możesz też zorganizować w listopadzie. Wystarczy wziąć 2 dni urlopu, aby cieszyć się z 5 dni wolnych od pracy (1 listopada wypada w środę). Za 11 listopada otrzymasz dodatkowy dzień wolny. Termin jego wykorzystania zależy od ustaleń w konkretnym zakładzie pracy.
Grudzień dni wolne od pracy
Bardzo długie wolne możesz też zaplanować w grudniu. Dni wolne od pracy to 25 i 26 grudnia, czyli poniedziałek i wtorek. 3 dni urlopu (27.12-29.12) sprawią, że będziesz mieć aż 10 dni wolnego.
W 2023 roku czeka na Ciebie sporo dni wolnych od pracy. Jeśli odpowiednio połączysz je z urlopem, będziesz się cieszyć z naprawdę długiego wypoczynku. Dzięki rozsądnemu rozplanowaniu wyjazdów masz szansę w nowym roku zobaczyć wiele ciekawych miejsc.