Dialog międzypokoleniowy – co wniesie do biznesu? [webinar]

09.01.24
clock 3 min.
Łukasz Borowicz Łukasz Borowicz
dialog międzypokoleniowy

Budowanie hierarchii pracowniczej często przebiega zgodnie z utartym schematem – starsze osoby stawiane są na dominującej pozycji, a młodsze mogą podporządkowywać się lub buntować. Należy jednak pamiętać, że każdy pracownik może mieć w sobie wartość dla Twojego biznesu – zarówno ten doświadczony, jak i ten młodszy stażem i zupełnie nowy w branży. Dowiedz się, jak prowadzić dialog międzypokoleniowy, by czerpać z niego korzyści dla Twojej firmy.

W tym artykule:
  1. Wprowadzenie – o webinarze
  2. Tematy omówione podczas webinaru
  3. Prezentacja do pobrania
  4. O prowadzącym – Jacek Jakubowski

Wprowadzenie – o webinarze

Dialog międzypokoleniowy jest jednym z kluczowych wyzwań cywilizacyjnych nie tylko w codziennym życiu, ale też w biznesie. Osobom z określonym dorobkiem częściej powierza się kierownicze stanowiska. Czy słusznie? Co istotnego do pracy przedsiębiorstwa mogą wnieść nowe osoby? Jak pozbyć się uprzedzeń i podchodzić do młodszych, mniej doświadczonych ludzi z otwartością i szacunkiem?

Tematy omówione podczas webinaru

Podczas webinaru dowiesz się:

  • Jak prowadzić oparty na wzajemnym szacunku dialog między mądrością wynikającą z doświadczenia a mądrością wynikającą ze świeżości
  • Jak przezwyciężać nawyki zmieniające konstruktywną konfrontację w agresywną walkę
  • Jak budować w sobie i innych dojrzałość empatyczną wyrażającą się w sztuce aktywnego słuchania, uważności na siebie i na innych
  • Jak „nasycić” kulturę organizacyjną międzypokoleniowym partnerstwem, partycypacją, empatycznym współdziałaniem.

Zobacz webinar „Dialog międzypokoleniowy – co może wnieść do Twojego biznesu?”

Prezentacja do pobrania

Dialog międzypokoleniowy  webinar

Dialog międzypokoleniowy - webinar

O prowadzącym – Jacek Jakubowski

Prezes Grupy TROP, psycholog, przewodniczący Rady Trenerów Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, superwizor treningu psychologicznego rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, superwizor warsztatów szkoleniowych rekomendowany przez Stowarzyszenie Trenerów Organizacji Pozarządowych, Członek międzynarodowego stowarzyszenia ASHOKA. Jest uznanym ekspertem w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, a także autorem koncepcji pierwszej w Polsce Szkoły Trenerów (założonej przed czterdziestu laty), która wyewoluowała w największą Szkołę Trenerów Biznesu działającą w ramach Grupy TROP.