Dla kogo jest odpowiednia własna działalność? Tak naprawdę dla każdego, kto ma pomysł i decyduje się na założenie swojego biznesu. Współpraca na podstawie B2B może być szczególnie atrakcyjna dla osób ceniących sobie niezależność, elastyczność, chcących pracować z wieloma podmiotami, a nie tylko z jednym. To rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą być partnerem biznesowym dla danego przedsiębiorstwa. A także dla tych, którzy mają jedną, stałą pracę i chcą korzystać z innych, dodatkowych zleceń. Wiele firm chcących wejść we współpracę z freelancerami oczekuje od nich prowadzenia własnej działalności.
Zatrudniający otwarci na współpracę B2B
Bardzo często taki rodzaj współpracy można zaobserwować w branży IT. W agencjach marketingowych B2B zdobywa popularność. Firmy szukające copywriterów, osób do różnych projektów, ekspertów, rozglądają się za osobami wystawiającymi fakturę. Z jednej strony taka współpraca gwarantuje elastyczność i dostęp do specjalisty z danej dziedziny – np. do konkretnego projektu. Z drugiej strony, wiele firm wybiera opcję z umową B2B, aby uniknąć zatrudniania pracowników na podstawie umowy o pracę. Coraz więcej pracodawców zaznacza w ogłoszeniach, że jedyną formą zatrudnienia na dane stanowisko jest właśnie umowa B2B.
Przeglądając ogłoszenia, wydawać się może, że stawki kierowane do osób, które prowadzą własną działalność są wyższe, ale nie można zapominać, że osoba, które prowadzi swój biznes pokrywa wszystkie koszty z nim związane. Osoba ta samodzielnie opłaca składki ZUS, podatki, koszty obsługi księgowej, zakup sprzętu, internet, opłaty związane z prowadzeniem strony internetowej.
Przeczytaj także: Umowa B2B – wady i zalety.
Jak zacząć własną działalność?
Z perspektywy formalno-technicznej założenie własnej działalności gospodarczej to niezwykle prosty proces. Wystarczy wejść na stronę Biznes.gov.pl i zarejestrować firmę. Rejestracja jest bezpłatna. Po dopełnieniu wszystkich formalności informacje o założeniu działalności zostaną przekazane do ZUS i Urzędu Skarbowego.
Zanim jednak przystąpimy do rejestracji działalności, zwróćmy uwagę na termin założenia swojej firmy. Dlaczego? Chodzi o preferencyjne stawki ZUS i pełne miesiące. Jak podaje portal Taxomatic, jeśli osoba zarejestruje firmę pierwszego dnia danego miesiąca, to od tego miesiąca liczy się okres preferencyjnych stawek, a jeśli drugiego dnia, ZUS zacznie liczyć ulgowe stawki dopiero od kolejnego miesiąca – w praktyce ulga będzie obowiązywać przez 25 miesiące.
Nowy ład uderza w przedsiębiorców?
Warto wspomnieć o zmianach, jakie pojawiają się w bieżącym roku. W związku z wprowadzeniem Nowego ładu zmianie ulegają obciążenia podatkowe związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności. Wysokość i zasady opłacania podatków zależą od wybranej formy opodatkowania, a więc od tego, czy decydujemy się na: ryczałt, zasady ogólne tzw. skalę podatkową czy też podatek liniowy.
Przeczytaj także: Nowy ład a B2B – zmiany dla prowadzących działalność.
W 2022 r. wzrasta również wysokość składki zdrowotnej i jednocześnie zostaje zniesiona możliwość odliczenia jej od podatku, co zwiększa koszty prowadzenia firmy. Wysokość składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania i wysokości dochodów (przychody–koszty) lub przychodów (czyli sama sprzedaż). Wzrastają również koszty usług księgowych.
Zanim otworzysz firmę, miej na nią pomysł
Samo założenie działalności jest prostą czynnością. Nim jednak zdecydujemy się na ten krok, zastanówmy się nie tylko nad aspektami związanymi z ZUS czy podatkami, ale przede wszystkim nad pomysłem na firmę, a więc:
- Co chcemy robić?
- Do jakiej grupy docelowej kierujemy swoje usługi?
- Kto jest naszą konkurencją?
- Jaki budżet jest potrzebny na realizację naszego pomysłu?
- Czy będziemy mieć wystarczająco dużo czasu i energii, aby zarządzać firmą?
Własny biznes wymaga uwagi i zaangażowania. Bez tego nawet najlepszy pomysł może nie przynieść oczekiwanego sukcesu. Dodatkowo przygotujmy się na ewentualne ryzyka – upewnijmy się, że mamy środki, aby pokryć koszty w razie małej liczby zleceń lub ich nagłego spadku.
Skupmy się na obszarze, w którym mamy wiedzę i doświadczenie – swoją pasję, zainteresowania możemy przekuć w dobrze prosperujący biznes. Porywanie się na branżę, o której niewiele wiemy, może być ryzykowne. Najlepiej, aby decyzja o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej była zaplanowana i uwzględniała nasze mocne i słabe strony oraz szanse i ryzyka.