Co nam daje szczęście w pracy? [RAPORT]

30.11.22
clock 4 min.
Zuzanna Piechowicz Zuzanna Piechowicz

Poszukiwaniu szczęścia poświęcono niezliczoną ilość książek samopomocowych, filmów, podcastów. Obietnica szczęścia to machina napędowa wielu reklam, sposób na sprzedaż produktów. Czy jesteśmy w stanie znaleźć to uczucie w pracy? I czego Polki i Polacy potrzebują, aby czuć się w pracy szczęśliwi? Już po raz szósty sprawdziły to firma rekrutacyjna Jobhouse i Great Digital, przygotowując raport “Szczęście w pracy Polaków”.

W tym artykule:
  1. Polacy mniej szczęśliwi w pracy niż rok temu
  2. Co wpływa na poczucie szczęścia w pracy?
  3. Co innego daje szczęście Polkom i Polakom w pracy
  4. Chcemy pracować zdalnie
  5. Co chcemy poprawić?

Polacy mniej szczęśliwi w pracy niż rok temu

Badani mogli określać swój poziom szczęścia w skali od 1 do 10. Średnią oceną poczucia szczęścia w pracy było 6,9. To aż o jeden punkt mniej niż w zeszłym roku – wtedy ta średnia wyniosła 7,9. Zeszłoroczne badanie było przeprowadzone w trakcie jednego ze wzrostów zachorowań na koronawirusa, kiedy poziom napięcia i lęku towarzyszące codziennemu funkcjonowaniu powinien teoretycznie obniżać poziom zadowolenia w pracy. Jednak zarówno sytuacja na świecie, wojna w Ukrainie, jak i rosnąca inflacja, a co za tym idzie koszty życia, mają najwyraźniej bardzo negatywny wpływ na poczucie szczęścia w pracy. 

Widać też, że poczucie braku poczucia szczęścia w pracy wpływa wyraźnie na chęć jej zmiany. Wśród osób rozglądających się za nowym miejscem pracy ta ocena wynosi 5,5, zaś u tych, którzy nie planują zmiany pracy 7,7. 

Co wpływa na poczucie szczęścia w pracy?

W każdym z dotychczasowych raportów przyglądających się poczuciu szczęścia w pracy jako najważniejszy czynnik o tym decydujący badani podawali dobre wynagrodzenie. Aż 89% badanych w tym roku uznało to za kluczowe. Na dalszych miejscach pojawiają się relacje. Współpracowników, na których można liczyć, wskazało 83% osób, 80% przyjazną atmosferę w pracy, a 77% przyjazną relację z przełożonym. W pierwszej piątce najważniejszych czynników wpływających na relacje w pracy znalazła się również możliwość rozwoju, jaką daje praca. Za istotne uznało ten czynnik aż 81% badanych. 

Badanie zostało przeprowadzone wśród aktywnych zawodowo osób ze średnim i wyższym wykształceniem. Większość badanych zarabia 5000 złotych netto. Osoby o takich zarobkach wskazały jako satysfakcjonujące wynagrodzenie w wysokości 7000 netto. 

Mniejsze znaczenie mają na przykład benefity pozapłacowe. Tylko 39% badanych uznało, że wpływają one pozytywnie na poczucie szczęścia w pracy. Co ciekawe, również pasja okazała się mieć dość małe znaczenie. 30% badanych uznało, że poczucie szczęścia zależy od tego, czy praca jest zgodna z naszą pasją. 

Co innego daje szczęście Polkom i Polakom w pracy

Dużą rozbieżność widać między kobietami a mężczyznami, jeśli chodzi o poczucie szczęścia w pracy. Aż 71% Polek uznało, że możliwość pracy zdalnej wpływa na ich poczucie szczęścia w pracy. Na to samo pytanie twierdząco odpowiedziało tylko 59% badanych mężczyzn. Podobnie z możliwością łączenia życia zawodowego z prywatnym – odpowiednio 77% kobiet i 67% mężczyzn uznało to za czynnik wpływający na poczucie szczęścia w pracy. Widać wyraźnie, że wciąż możliwość łączenia pracy zawodowej z opieką nad domem i dziećmi jest bardziej istotna dla kobiet. 

Widać wyraźnie, że wciąż możliwość łączenia pracy zawodowej z opieką nad domem i dziećmi jest bardziej istotna dla kobiet. 

Mężczyźni również wskazali wyższe kwoty, określając wynagrodzenie, które przyniosłoby im szczęście w pracy. Jak piszą autorzy raportu, ta tendencja utrzymuje się we wszystkich 6 edycjach badania. 

Chcemy pracować zdalnie

80% badanych ma możliwość pracy zdalnej – całkowitej, przez większość czasu lub kilka dni  w miesiącu. Tylko 2%  nie miało wiedzy, czy taka możliwość w firmie istnieje. Znaczenie pracy zdalnej rośnie. Podczas pandemii koronawirusa wielu pracowników poznało jej plusy i nie chce z tej możliwość zrezygnować. Zdaniem aż 67% badanych możliwość pracy zdalnej ma bardzo duży i raczej duży wpływ na poczucie szczęścia w pracy. 

Co chcemy poprawić?

Część raportu poświęcona jest temu, co sprawia, że badani poleciliby swoje miejsce pracy. Trzy pierwsze wskaźniki okazały się tymi bazującymi na relacjach: współpracownicy, na których można liczyć, przyjazna atmosfera i relacje z przełożonym. Dobre wynagrodzenie znalazło się na czwartym miejscu. 

Chcemy polecać miejsca pracy, w których czujemy się dobrze. To niezwykle ważny czynnik dla działów HR, które prowadzą rekrutacje bazując na rekomendacjach pracowników.

Prawie co drugi badany uważa, że na pozytywny wpływ na poczucie szczęścia w pracy miałoby lepsze wynagrodzenie. 35% wskazało benefity pozapłacowe, co jest ciekawe, bo niewiele więcej ankietowanych uznało, że te benefity mają jakikolwiek wpływ na poczucie szczęścia w pracy. Dalej pojawiły się możliwości rozwoju i poczucie sensu, jakie oferuje praca. 

Raport został przygotowany przez firmę rekrutacyjną Jobhouse i Great Digital.

Cały raport można ściągnąć tutaj:

https://jobhouse.pl/pl/polacy-mniej-zadowoleni-z-pracy-niz-rok-temu