Zupełnie inny serial o pracy lekarza. O “Będzie bolało”

07.02.23
clock 1 min.
Zuzanna Piechowicz Zuzanna Piechowicz

W większości popkulturowych produkcji lekarze pokazywani są jak superbohaterowie: tak było w “Ostrym dyżurze” czy jest w “Chirurgach”. Czasami mogą być geniuszami, jak Dr House czy główny bohater “Good Doctor”. Zdarzali się też źli lekarze, jak “Dr Death”. Za to “Będzie bolało” to serial o człowieku. I to pracującym w nieludzkich warunkach.

Praca po kilkanaście godzin z pojedynczymi przerwami. Brak czasu na życie prywatne. Brak środków i personelu, aby odpowiednio leczyć ludzi. Mobbing ze strony starszego kolegi. Uznanie mobbing za formę edukacji, a więc mobbowanie młodszej stażem koleżanki. Błąd, który o mały włos nie kosztował ludzkiego życia. Brami jak opowieść o polskiej służbie zdrowia?

“Będzie bolało” to serial BBC1 bazujący na książce Adama Kaya pod tym samym tytułem. Kay jest również autorem scenariusza do serialu. To historia młodego lekarza-rezydenta na położnictwie Adama (w tej roli Ben Whishaw), który próbuje odnaleźć się w szpitalu publicznej służby zdrowia. Historia opisana w książce, luźno przeniesiona na mały ekran, to zapis prawdziwych doświadczeń Kaya, kiedy ten był rezydentem w jednym z brytyjskich szpitali. 

Tak trudne i obciążające warunki pracy sprawiają, że główny bohater popełnia duży błąd i nie docenia objawów, z którymi zgłosiła się jedna z pacjentem. To prawie kosztowało życie jej i jej dziecka. W wyniku tego błędu oraz braku wsparcia od otoczenia Adam zaczyna przeżywać kryzys zdrowia psychicznego. Coraz częściej jego praca staje się jedyną aktywnością w ciągu dnia. Nie ma czasu dla rodziny (chociaż ma taką, że raczej zdziwiłabym się, gdyby miał dla niej czas). Nie ma czasu dla partnera i przyjaciół. Praca staje się jedynym sensem życia i celem jego codzienności. 

– Zostałem położnikiem, bo jaki inny lekarz ma pod koniec dnia dwa razy więcej pacjentów niż na początku? To do was geriatrzy” – mówi serialowy Adam łamiąc czwartą ścianę. Gdy jedna z nieprzyjemnych starszych pacjentek grozi, że opuści szpital mówi “O nie… stara szafa i lew będą tęsknić”. Minę Adama, gdy wyjmuje pacjentce z pochwy jajko z niespodzianką z pierścionkiem zaręczynowym w środku, trzeba po prostu zobaczyć. 

Poza realistycznie pokazanymi realiami ochrony zdrowia dużą zaletą tego serialu jest niebanalny humor, błyskotliwe dialogi i nienachalny, a ważny publicystycznie wątek zdrowia psychicznego. Jak reagujemy, kiedy praca obciąża nas ponad siły? Co się dzieje, gdy nie umiemy sięgnąć po pomoc? Ten serial to pozycja obowiązkowa. 

Serial “Będzie bolało” można oglądać na platformie Canal+ online.