Zmiana zawodu i pracy po 40. – czy warto i jak to zrobić?

Z jakich powodów ludzie decydują się na zmianę pracy po 40. roku życia?

W wieku 20 czy 30 lat praca stawia przed Tobą ciekawe wyzwania i oferuje szerokie możliwości rozwoju. Do 40. roku życia wszystko to może Ci jednak spowszednieć. Za decyzją o zmianie branży na tym etapie stoją najczęściej takie przyczyny jak:

  • Wypalenie zawodowe – jeśli chroniczne zmęczenie i apatia nie wynikają z problemów medycznych, mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym. Czasami przeradza się ono nawet w depresję. W takim przypadku należy zasięgnąć porady specjalisty – na przykład psychoterapeuty. Zmiana pracy po 40. może się wówczas okazać skutecznym remedium.
  • Brak zaangażowania – powtarzalne obowiązki mogą Cię w końcu znudzić. Mimo że masz niezbędne kompetencje do ich wykonywania, nie sprawia Ci to żadnej satysfakcji. W takim przypadku warto zastanowić się nad zmianą branży.
  • Marnowanie potencjału – jedną z największych bolączek prowadzących do zmiany zawodu po 40. jest poczucie, że marnujesz swój talent. Jeśli wydaje Ci się, że Twoje predyspozycje byłyby lepiej wykorzystywane w innej branży, podejmij odpowiednie kroki.
  • Chęć lepszych zarobków – to jedna z najczęstszych i najbardziej racjonalnych przyczyn przemawiających za zmianą pracy po czterdziestce. Czujesz, że w obecnym zawodzie nie da się już więcej zarabiać? Rozejrzyj się za lepiej opłacanymi branżami.

Kiedy zmiana zawodu to dobra decyzja?

Każda z opisanych wyżej sytuacji to wystarczający argument za zmianą pracy po 40. Obrana ścieżka kariery powinna spełniać wszystkie Twoje potrzeby – nie tylko w zakresie finansów, ale też samorealizacji czy życia społecznego. Przebranżowienie wydaje się więc dobrym pomysłem, jeżeli dokucza Ci na przykład:

  • przepracowanie,
  • zmęczenie,
  • brak poczucia sensu,
  • zachwiany work-life balance,
  • brak satysfakcji,
  • zazdrość,
  • brak zainteresowania pracą,
  • zatrzymanie rozwoju zawodowego,
  • zrezygnowanie,
  • utrata bezpieczeństwa finansowego.

 

Co warto przemyśleć, podejmując decyzję o zmianie zawodu i pracy?

Nie jest łatwo podjąć decyzję o zmianie zawodu po 40. Wymaga to wyjścia ze strefy komfortu, analizy rynku i własnej sytuacji życiowej, a także powrotu do udziału w procesach rekrutacyjnych. Jak się przekwalifikować, aby mieć gwarancję zmiany na lepsze?

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czemu ma służyć Twoja zmiana branży. To oczywiste, że potrzebujesz nowej pracy, ale w tej kwestii najważniejsze wydają się powody takiego stanu rzeczy. Chodzi więc o zarobki, jakość życia rodzinnego, samopoczucie? Gdy już dobrze zastanowisz się nad tym, dlaczego chcesz zmienić pracę, przejdź do kolejnego etapu, czyli szczegółowej analizy.

Powinna ona dotyczyć zalet i wad Twojej aktualnej ścieżki kariery oraz szans i zagrożeń związanych z jej zmianą. To tak zwana analiza SWOT (Strenghts – mocne strony, Weaknesses – słabe strony, Opportunities – szanse, Threats – zagrożenia). Najlepiej rozpisz wszystkie te kategorie na kartce papieru i postaraj się dopasować do nich odpowiednie elementy. Pod uwagę weź między innymi:

  • kwestie rodzinne (np. elastyczny czas pracy, tryb zatrudnienia i dojazdy),
  • zabezpieczenie finansowe (tzw. poduszka bezpieczeństwa),
  • przygotowanie do nowej pracy (kursy, szkolenia, certyfikaty),
  • dobrostan emocjonalny (spokój, cierpliwość, pewność siebie).

Jeśli na tym etapie potrzebujesz pomocy, zawsze możesz skorzystać z coachingu. Trener nie odpowie za Ciebie na najważniejsze pytania dotyczące Twojej jakości życia, ale podpowie Ci, jakie aspekty uwzględnić w analizie.

Czy można się przebranżowić w wieku 40 lat?

Zmiana zawodu po 40. może budzić wiele wątpliwości. Trudno zrezygnować z kilkunastu lub kilkudziesięciu lat rozwijania się w określonej branży tylko po to, aby znów zacząć od nowa. Przeciwko takiej decyzji przemawia również młodsza konkurencja, która jest bardziej elastyczna i lepiej porusza się w temacie trendów i nowych technologii. Warto jednak zauważyć, że brakuje jej istotnego doświadczenia i obycia na rynku pracy. W tym obszarze pracownik w dojrzałym wieku może mieć zatem sporą przewagę.

Zmianę pracy po 40. z pewnością ułatwi Ci też współczesne podejście do zatrudnienia. Ludzie rzadko już pozostają na jednym stanowisku przez całą swoją karierę lub znaczną jej część. Coraz częściej próbują sił w nowych rolach, a pracodawcy zdają sobie z tego sprawę. Rekruterzy są więc otwarci na kandydatów w każdym wieku.

Zmiana zawodu po czterdziestce wydaje się dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej także ze względu na szeroki dostęp do różnego rodzaju kursów i szkoleń. Wiele z nich nie wymaga od Ciebie nawet czasochłonnych i problematycznych wyjazdów, ponieważ można wziąć w nich udział online. Zadajesz sobie pytanie, jak się przebranżowić? Zacznij od znalezienia profesjonalnych kursów z interesującej Cię dziedziny!

Na jaki zawód warto się przekwalifikować po 40.?

Jedną z kluczowych kwestii, nad którymi musisz się zastanowić w przypadku zmiany kariery, jest niewątpliwie wybór nowej ścieżki zawodowej. Aby uniknąć przejścia z patelni prosto w ogień, przeprowadź dogłębną analizę rynku. Sprawdź, jakie branże cechują się wysokimi wynagrodzeniami, a jakie gwarantują możliwość pracy zdalnej. Podczas selekcji wybierz te zawody, które najlepiej spełniają Twoje potrzeby.

Nie zapominaj również o często bagatelizowanych kwestiach, takich jak Twoje osobiste zainteresowania czy predyspozycje. Nie ma przecież większego sensu szukać zatrudnienia w zawodzie, który budzi Twoją niechęć lub nawet strach. Odpowiedz sobie na pytanie, w jakich dziedzinach czujesz się dobrze, i spróbuj zawęzić obszar poszukiwań.

Do zawodów o dużym potencjale na pewno należą te, w których występuje niedobór pracowników. Najczęściej dotyczy on branż związanych z technologią, medycyną i innymi dziedzinami ścisłymi, a także z pracą fizyczną. Szczególną uwagę warto więc zwrócić na karierę:

  • programisty,
  • elektromechanika,
  • operatora maszyn budowlanych,
  • inżyniera,
  • elektryka,
  • grafika komputerowego,
  • doradcy finansowego,
  • spawacza.

 

Jak zmienić pracę po czterdziestce?

Podsumowując wszystkie powyższe punkty, można pokusić się o krótką instrukcję odpowiadającą na pytanie, jak powinna wyglądać zmiana zawodu po 40.:

  1. Zastanów się nad swoimi potrzebami i określ, jakich zmian oczekujesz od nowej pracy.
  2. Przeprowadź analizę SWOT i sprawdź, czy zmiana pracy po 40. to odpowiedni krok w Twoim przypadku.
  3. Stwórz listę 5 – 7 wartości, które mają w Twoim życiu największe znaczenie.
  4. Zrób research rynku pracy i dowiedz się, jakich kompetencji poszukują pracodawcy.
  5. Wybierz interesującą Cię branżę i zacznij przygotowania do zmiany pracy.
  6. W celu przekwalifikowania weź udział w kursach lub szkoleniach albo zapisz się na studia podyplomowe.
  7. Zacznij szukać odpowiednich dla siebie ofert pracy i bierz udział w rekrutacjach.

Zmiana kariery po 40. lub po 50.? Nigdy nie jest za późno!

Jeśli w dojrzałym wieku czujesz potrzebę zmiany ścieżki zawodowej, nie obawiaj się przeszkód stojących na Twojej drodze. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu na pewno poradzisz sobie z przekwalifikowaniem i odnajdziesz się w nowych realiach. Zauważ, że może to być Twój pierwszy krok do lepszego życia!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Czy warto zmienić pracę po 40.?

Na zmianę zawodu po czterdziestce warto zdecydować się zawsze wtedy, kiedy czujesz, że aktualna praca przestała Ci odpowiadać. Upewnij się jednak, że to poważny kryzys, a nie tylko chwilowe zmęczenie, które da się zażegnać urlopem. Za przebranżowieniem mogą przemawiać różne czynniki – zarówno finansowe, jak i rodzinne czy emocjonalne.

Jak zmienić swoje życie zawodowe po 40.?

Zmiany w życiu zawodowym najlepiej zacząć od dobrego przygotowania emocjonalnego i analizy rynku. Zastanów się przede wszystkim na tym, dlaczego potrzebujesz nowej pracy i określ, jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze. Następnie zorientuj się w sytuacji panującej na rynku i oceń, jaki zawód wybrać po 40. Na tej podstawie poszukaj interesujących Cię kursów lub szkoleń i zacznij się rozglądać za ofertami pracy.

Czy w wieku 50 lat łatwo znaleźć pracę?

Zmiana branży po 50. roku życia jest dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Ewolucja rynku pracy sprawia, że firmy szukają współpracowników w różnym wieku. Dojrzali kandydaci mogą też liczyć na rozmaite szkolenia, dostępne również online.