Zasiłek macierzyński na własnej działalności gospodarczej

Urlop macierzyński na własnej działalności gospodarczej – czy jest możliwy?

Na rodziców-przedsiębiorców czeka dobra informacja. Zasiłek macierzyński na własnej działalności jest jak najbardziej możliwy. Zasady jego przyznawania są analogiczne, jak w przypadku umowy o pracę. 

Regulacja ma na celu zapewnienie równych praw wszystkim rodzicom. Ustawodawca chciał zapewnić, że wszystkie rodziny będą miały analogiczne możliwości w zakresie opieki nad dzieckiem. Ze względu na specyfikę własnej działalności gospodarczej – czyli samozatrudnienia – trudno jednak mówić o takim urlopie, jak w przypadku umowy o pracę. Urlop macierzyński na działalności gospodarczej w szczególności nie wyklucza dalszego prowadzenia działalności i uzyskiwania przychodów w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego. Ogranicza się więc do prawa do zasiłku. 

Aby otrzymać zasiłek macierzyński na własnej działalności gospodarczej należy zgłosić się do ZUS i przedłożyć odpowiednie dokumenty. To na ich podstawie ZUS wyda decyzję w sprawie. Po tym terminie zasiłek zostanie wypłacony maksymalnie w ciągu 30 dni. 

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy – kiedy przysługuje?

Zasiłek macierzyński z ZUSu przysługuje przedsiębiorcy w razie urodzenia albo przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do 7 lat (bądź do 10 lat w razie odroczenia obowiązku szkolnego) w ramach rodziny zastępczej albo przysposobienia. W przypadku macierzyńskiego na własnej działalności nie obowiązuje okres wyczekiwania. Do zasiłku macierzyńskiego wystarczy objęcie ubezpieczeniem chorobowym, więc mama może się o niego ubiegać już od pierwszego dnia ubezpieczenia. 

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego a długość trwania własnej działalności gospodarczej

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego na własnej działalności zależy od długości prowadzenia biznesu. 

Jeśli składka na ubezpieczenie chorobowe była odprowadzana przez 12 miesięcy kalendarzowych, które poprzedzały powstanie prawa do zasiłku, podstawę wymiaru będzie stanowić przeciętny miesięczny dochód z tego okresu. Gdy uprawnienia powstały przed upływem roku, pod uwagę bierze się pełne kalendarzowe miesiące opłacania składki chorobowej po odliczeniu od niej 13,71 procent podstawy wymiaru. 

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy jest wypłacany na analogicznych zasadach, jak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Z tego powodu na B2B prawo obowiązuje: 

  • przez 20 tygodni – w razie narodzin jednego dziecka przy jednym porodzie, 
  • przez 31 tygodnie – jeśli urodzi się dwoje dzieci przy jednym porodzie, 
  • przez 33 tygodnie – gdy na świat przyjdzie troje dzieci przy jednym porodzie, 
  • przez 35 tygodni – w sytuacji narodzin czworga dzieci przy jednym porodzie, 
  • przez 37 tygodni – jeżeli dojdzie do narodzenia pięciorga albo więcej dzieci. 

Zasiłek macierzyński w analogicznym wymiarze przysługuje również w razie przyjęcia na wychowanie dziecka. 

Ile wynosi zasiłek macierzyński na działalności gospodarczej?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego na działalności gospodarczej zależy od momentu złożenia deklaracji w sprawie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. 

Zasiłek macierzyński na B2B wynosi: 

  • 100 procent wymiaru za cały okres urlopu macierzyńskiego (w takim wypadku zasiłek w czasie urlopu rodzicielskiego wyniesie 70 procent); 
  • 81,5 procent przez okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, o ile złożysz w terminie 21 dni odpowiedni wniosek do pracodawcy albo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jak obliczyć zasiłek macierzyński na własnej działalności gospodarczej?

W celu obliczenia należnego zasiłku macierzyńskiego należy uwzględnić nie tylko stawkę obowiązującą w zależności od deklaracji, ale również podstawę naliczania zasiłku macierzyńskiego. 

Od czego zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego na własnej działalności gospodarczej?

Macierzyński na B2B przysługuje na analogicznych zasadach, jak w przypadku umowy o pracę. Obliczając jego wartość dla przedsiębiorców, pod uwagę bierze się wysokość opłacanych składek. Ta zależy z kolei od zadeklarowanej podstawy. 

Jeśli korzystasz z ulg, takich jak np. Mały ZUS Plus czy preferencyjne składki na ZUS, podstawa naliczania zasiłku macierzyńskiego jest niższa. W takiej sytuacji wypłacana kwota zasiłku analogicznie się obniży. 

Pamiętaj, że jednorazowa wpłata wyższej składki na ubezpieczenie nie doprowadzi obecnie do podwyższenia zasiłku. Aby do tego doszło, trzeba by odprowadzać wyższą składkę chorobową przez pełne 12 miesięcy. 

Przykładowe wyliczenie zasiłku macierzyńskiego na działalności gospodarczej

Zasady wyliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego najlepiej wykazać na przykładzie. 

Jeśli przedsiębiorca opłaca Duży ZUS, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy średnia podstawa składki chorobowej wyniosła 4694,40 złotych, to średnie składki społeczne wyniosły 1600,32 złote. Na tej podstawie, gdy uprawniony wybierze równe wypłaty w wysokości 81,5 procent, zasiłek wyniesie 3310,40 złotych. W razie zadeklarowania zmiennych wypłat przez pierwsze 20 tygodni wysokość zasiłku wyniesie 4050,80 złotych, a przez kolejne 31 tygodnie – 2835,56 złotych. 

Podatek od zasiłku macierzyńskiego na własnej działalności gospodarczej

Zastanawiasz się, czy zasiłek macierzyński jest opodatkowany? Otrzymywany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zasiłek macierzyński stanowi przychód, który musi zostać wykazany w rocznej deklaracji podatkowej. W niektórych sytuacjach od uzyskiwanej kwoty trzeba jeszcze opłacić podatek dochodowy. Zwolnienie w ramach Polskiego Ładu jest zarezerwowane dla określonych podatników (m.in. korzystający z ulgi dla młodych czy ulgi dla rodzin 4+). Dodatkowo obowiązuje limit zwolnienia do kwoty 85 528 złotych. 

Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku osób, które po pomniejszeniu kwoty zasiłku macierzyńskiego o zaliczkę na podatek dochodowy otrzymałyby wypłatę niższą od świadczenia rodzicielskiego (1000 złotych), zasiłek ulega podwyższeniu do tej kwoty. 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie wyłącza prawa do uzyskiwania zasiłku macierzyńskiego. Przedsiębiorca ma w tym okresie prawo dalej prowadzić biznes. Dzięki środkom z zasiłku może jednak opiekować się dzieckiem. Wysokość zasiłku macierzyńskiego na B2B zależy przede wszystkim od wymiaru składki, więc jego kwotę warto zweryfikować indywidualnie.