Zarobki kurierów w trakcie pandemii

16.04.21
clock 4 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Pandemia i wprowadzane za jej sprawą obostrzenia utrudniły działalność wielu branżom. Są jednak takie, które rozwinęły się w tym trudnym okresie i zyskały na znaczeniu. Rozwój e-commerce i food delivery spowodował, że praca kurierów podczas ostatniego roku jest na wagę złota. Sprawdzamy, ile może zarobić kurier.

Produkty spożywcze, jedzenie, sprzęt AGD, meble, kwiaty i wiele innych produktów może zostać dostarczonych przez kuriera wprost pod nasze drzwi. Wraz z rozwojem pandemii, koniecznością pracy z domu i zamknięciem gastronomii, kurierzy mają bardzo sporo pracy. A jakie trzeba spełniać wymagania, aby móc pracować w takim zawodzie?

Praca kuriera – wymagania

Zacznijmy od kryteriów związanych z cechami osobowościowymi idealnego kuriera. Ważne jest, aby była to osoba kulturalna, zaradna, uczciwa, która potrafi dobrze zarządzać czasem i ma dobrą orientację w terenie. Kandydat na kuriera musi również umieć radzić sobie ze stresem, bo nieraz będzie zmagał się z nieprzewidzianymi sytuacjami. Jest to również praca, która nierzadko wymaga siły fizycznej, gdyż paczki potrafią dużo ważyć.

Oprócz tego, w zależności od tego, dla jakiej firmy i w jakim charakterze chcemy podjąć zatrudnienie, może być wymagane posiadanie:

  • prawa jazdy kategorii B lub wyższej,
  • roweru lub innego środka lokomocji.

Wszystko zależy od tego, czy chcemy zostać kurierem rowerowym czy samochodowym. Jeśli chodzi o sposób zatrudnienia, to może mieć on charakter pracy stałej, jak i dodatkowej na podstawie umowy o pracę lub zlecenia. W niektórych firmach istnieje również możliwość podjęcia współpracy na podstawie własnej działalności gospodarczej.

Ryzyko zawodowe w branży kurierskiej

W trakcie pandemii jest to zawód opatrzony pewnym ryzykiem. Kurier dostarcza przesyłki wielu osobom, a więc jest w większym stopniu narażony na zakażenie koronawirusem. Właśnie dlatego firmy kurierskie dbają o to, aby ich pracownicy posiadali niezbędne środki zabezpieczające, takie jak: maseczki, środki dezynfekujące, rękawiczki.

Firmy wykorzystują również różnego rodzaju rozwiązania, aby kurierzy mieli jak najmniejszą styczność z odbiorcą przesyłki. Dostępne są opcje zostawienia paczki pod drzwiami czy podania kurierowi numeru PIN – nie ma już konieczności potwierdzania odbioru ręcznym podpisem. W niektórych firmach istnieje możliwość płacenia kartą zamiast gotówki w przypadku wyboru przesyłki za pobraniem, dzięki czemu również bezkontaktowo można uiścić płatność. Wszystkie te elementy mają na celu minimalizację ryzyka zakażenia.

Zarobki kuriera

Jak kształtują się zarobki kurierów? Na podstawie danych dostępnych w Kalkulatorze OLX Praca (opracowanie przy współpracy z Sedlak & Sedlak) średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 3920 zł brutto. Minimalna pensja wynosi 3220 zł brutto, a maksymalna 4630 zł.

Na zarobki w wysokości 5280 zł brutto mogą liczyć kurierzy pracujący na terenie województwa mazowieckiego.

Oczywiście zarobki mogą różnić się w zależności od sposobu naliczania wynagrodzenia za pracę czy też regionu, w którym podejmuje się zatrudnienie. I tak np. kurierzy pracujący w województwach: wielkopolskim i mazowieckim będą zarabiać więcej niż kurierzy w województwie podkarpackim. Przykładowo na zarobki w wysokości 5280 zł brutto mogą liczyć kurierzy pracujący na terenie województwa mazowieckiego. Z kolei w Wielkopolsce wynagrodzenie może wynosić 4810 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia zależna będzie również od firmy i jej polityki.

Weryfikując ogłoszenia o pracę, warto zwrócić uwagę na warunki wynagrodzenia, czy oprócz stałej kwoty są dodatkowo np. premie od obrotu. A ofert na stanowisko kuriera czy kierowcy na OLX Praca jest całkiem sporo – najwięcej w województwach: mazowieckim (235), wielkopolskim (162), śląskim (159) i łódzkim (116). Same warunki pracy mogą być bardzo zróżnicowane i zależą od wielu elementów, dlatego, decydując się na pracę kuriera, warto dobrze przeanalizować swoje możliwości i dopasować do nich zarówno wybór firmy, jak i formy zatrudnienia.

A jakie prace można połączyć ze studiami? O tym przeczytasz TUTAJ.