Duża konkurencja na rynku w zakresie poszukiwania kluczowych dla firm kompetencji powoduje, że przedsiębiorstwa chętniej dbają o swoich pracowników. Mimo licznych benefitów, nadal jednym z ważniejszych czynników, wpływających na zadowolenie z zatrudnienia, jest oczywiście wysokość wynagrodzenia. W związku z tym, że zbliża się czas podsumowań oraz planowania strategii i budżetów na rok następny, warto pomyśleć o tym, jakie tendencje w zakresie wysokości płac będą w 2020 r.

Wstępne prognozy wykazują, że średnie planowane podwyżki będą na poziomie 5,4%.

Wsparciem w kwestii określania wysokości wynagrodzeń są raporty płacowe. Wstępne prognozy prezentowane przez firmę manaHR wykazują, że średnie planowane podwyżki będą na poziomie 5,4%. Oczywiście na tę wysokość wpływa sporo czynników. Są to między innymi: lokalizacja, popyt na dane stanowisko, poziom doświadczenia. Już teraz wiadomo, że na wysokość wynagrodzeń będzie miał wpływ wzrost płacy minimalnej, który jest planowany przez ustawodawcę na przyszły rok. Płaca minimalna ma wynieść, zgodnie z zapowiedziami Premiera Mateusza Morawieckiego, 2600 zł.

Według GUS średnia płaca we wrześniu 2019 r. to prawie 5100 brutto, czyli na rękę pracownika trafia ok. 3610 zł.

W przyszłym roku zmieni się wynagrodzenie wielu grup zawodowych w sektorze publicznym. Wśród stanowisk, które mogą liczyć na podwyżkę są takie grupy, jak: żołnierze, inspektorzy sanitarni, sądy i prokuratura, urzędnicy i nauczyciele. Z kolei dynamika zatrudnienia ma tendencję spadkową, co jest związane z mniejszym popytem na pracę. Według danych GUS liczba wolnych etatów zmniejsza się (o 7,8% w drugim kwartale w porównaniu z ubiegłym rokiem).

Wzrost płac jest pozytywnym zjawiskiem, może się jednak przyczynić do ograniczania przez pracodawców tworzenia nowych miejsc pracy. Co ważne, tempo wzrostu kosztów pracy w Polsce jest wciąż niższe niż w innych krajach regionu, co powoduje, że nadal jesteśmy konkurencyjni cenowo. Częściowo wynika to z faktu, że presję płacową ogranicza między innymi migracja pracowników.

Przypisy: