Wigilia pracownicza ponownie w pandemicznym wydaniu?

01.12.21
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Czwarta fala koronawirusa nie odpuszcza, pojawiają się pierwsze obostrzenia dotyczące gastronomii, a okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Pracodawcy zastanawiają się, jak podejść do kwestii wigilii firmowej. Czy organizować ją w tradycyjny sposób? Czy postawić na formę online? Możliwości jest kilka. Warto poznać opinie swoich pracowników.

Ubiegły rok nie był łatwy. Od 28 listopada do 27 grudnia 2020 r. obowiązywał zakaz prowadzenia stacjonarnej działalności restauracji. Zamknięcie gastronomii uniemożliwiało organizację wigilii firmowych w lokalach. W takiej sytuacji przedsiębiorstwa albo całkowicie rezygnowały z jakiekolwiek formy celebracji lub stawiały na rozwiązania online. Obecnie, w obliczu rozwijającej się czwartej fali pandemii, pracodawcom towarzyszy niepewność dotycząca pojawienia się ewentualnych obostrzeń. W tak wątpliwej sytuacji decyzja o sposobie organizacji wigilii firmowej może sprawiać problem.

Opinia pracowników na temat wigilii firmowej

Przede wszystkim przed przystąpieniem do organizacji eventu warto zasięgnąć opinii pracowników. W tej wyjątkowej sytuacji liczy się ich komfort i bezpieczeństwo. W kwestii wigilii stacjonarnej zdania mogą być podzielone. Każdy z nas dba o zdrowie swoje własne, ale również swoich bliskich. Nie każdy może być otwarty na spotkania w większej grupie, w formie bezpośredniej, dlatego warto sprawdzić – nawet w formie krótkiej anonimowej ankiety – ile osób wyraża taką chęć. Jeśli większość zespołu chce się spotkać stacjonarnie, można wigilię zorganizować w restauracji. Jeśli jednak boimy się, że gastronomia ponownie zostanie zamknięta, to można z powodzeniem skorzystać z innych rozwiązań.

Jeśli nie biuro, to co?

Jeśli tylko mamy odpowiednie możliwości lokalowe, możemy zorganizować wigilię firmową w biurze i zamówić catering. Oferty cateringowe znajdziemy w wielu restauracjach i hotelach. Można również skorzystać z usług firm, które tylko zajmują się obsługą tego rodzaju eventów i zlecić im całą organizację przedsięwzięcia. Oczywiście niektórzy mogą powiedzieć, że wigilia w biurze to nic fajnego, bo przecież znów trzeba pojawić się w miejscu pracy.

Jeśli pracownicy nie chcieliby spotkać się biurze, można wynająć salę. Innym ciekawym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania lub domu na imprezę. Domy, które są wynajmowane na cele eventowe, są w pełni wyposażone, umeblowane i można poczuć w nich rodzinną atmosferę. Na rynku jest coraz więcej tego typu ogłoszeń. Oczywiście jest to rozwiązanie przeznaczone raczej dla średnich i małych firm, ale z pewnością to ciekawa propozycja.

Wigilia online

Jeśli nie mamy takich możliwości lub nasz zespół pracuje w rozproszeniu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z rozwiązań online.

Doświadczenia pandemiczne sprawiły, że na rynku pojawiło się wiele firm, które oferują swoje usługi w zakresie organizacji imprez integracyjnych online, w tym wigilii firmowych.

Takie rozwiązania znajdziemy chociażby na stronie: https://www.argentum-event.pl/oferta/wigilia-firmowa-online/. W ramach wigilii online organizowane są różnego rodzaju aktywności.

Pracownicy mogą brać udział w grywalizacji – to świetny sposób na team building. W ramach zabawy uczestnicy logują się do specjalnego panelu gry i wykonują różne rodzaju zadania, zdobywają punkty i pomagają sobie nawzajem osiągnąć wyznaczony cel. Zadania mogą mieć charakter indywidulany, jak i drużynowy.

Innym równie angażującym i ciekawym rozwiązaniem są warsztaty kulinarne. Uczestnicy otrzymują kurierem produkty, z których będą przyrządzać potrawy. Później poprzez life streaming pracownicy otrzymują instrukcje, jak przyrządzić dania i wspólnie gotują. Do warsztatów kulinarnych mogą zostać zaproszone znane osoby ze świata kulinarnego, przez co wydarzenia staje się jeszcze ciekawsze i atrakcyjniejsze w oczach pracowników.

Równie ciekawą formą na integrację i świąteczną zabawę mogą stanowić warsztaty w stylu „zrób to sam”. Tu podobnie, jak w przypadku warsztatów kulinarnych, uczestnicy wydarzenia otrzymują wcześniej kurierem niezbędne materiały i wspólnie tworzą wybrane rękodzieła.

Wigilijne konkursy i prezenty

Prostym sposobem na celebrację zbliżających się świąt, które firma może zorganizować w formie online, jest chociażby tradycja zaczerpnięta z ław szkolnych jak kupowanie prezentów sobie nawzajem. Inną opcją może być koło fortuny, w którym pracownicy losują swoje prezenty, jak np. bony do księgarni, vouchery do restauracji, karty upominkowe na zakupy do znanych sklepów etc. Można również zorganizować konkursy na najpiękniejszą choinkę, na najlepsze życzenia (forma dowolna, np. film, prezentacja), najładniejsze pierniki. Pracownicy mogą oddawać głosy poprzez firmowy fanpage czy intranet.

Można również przygotować dla pracowników paczki z podarunkami. Warto wtedy zadbać o ich personalizację – niech prezenty pasują nie tylko do świąt, działalności firmy, ale także do osoby, która ma go otrzymać. Jeśli zakup personalizowanego prezentu to za duży problem, chociażby ze względów logistycznych, to można do każdej paczki dołączyć kartkę bożonarodzeniową z personalizowanymi życzeniami. W tym celu warto poprosić menedżerów o krótką informację na temat danego pracownika i na tej podstawie przygotować treść życzeń.

To, jaki sposób celebracji sprawdzi się w danej firmie, zależeć będzie przede wszystkim od kultury organizacyjnej, panujących obyczajów i nastrojów w zespole. Wigilia firmowa, niezależnie od formy, powinna być pozytywnym doświadczeniem i wspierać budowanie relacji. Przy organizacji eventu zarówno dobre samopoczucie, jak i bezpieczeństwo pracowników powinno stanowić priorytet.