Wellbeing w praktyce – wsparcie pracowników podczas pandemii

05.10.20
clock 3 min.
Wellbeing w praktyce – wsparcie pracowników podczas pandemii

Nowa rzeczywistość, trwająca od marca tego roku, może negatywnie wpływać na wiele aspektów naszego życia. Często podchodzimy do obecnej sytuacji bardzo impulsywnie, emocjonalnie, narażając tym samym nasz organizm na stres. Wsparcie – zarówno dla pracowników, jak i osób zwolnionych – w niektórych przypadkach okazuje się niezbędne.

W Polsce w kwietniu zanotowano wzrost stopy bezrobocia. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu tego roku wyniosła 6,1% – dla przykładu w marcu zanotowano 5,4%. Jest to podyktowane trwającą na świecie pandemią koronawirusa – wielu pracowników straciło w tym okresie pracę i zarejestrowało się w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne.

Wsparcie dla bezrobotnych i dla pracowników

Dla osób, które straciły pracę, jest to czas na odnalezienie się w nowej rzeczywistości, a głównym celem obranym przez tę grupę jest zdecydowanie szybkie znalezienie nowej pracy. Z kolei dla tych, którzy pozostali w firmach i nie utracili zatrudnienia, może być to czas niepewności i niepokoju. Skutkiem takich sytuacji najczęściej są stres oraz brak poczucia bezpieczeństwa. Jedni radzą sobie z problemem zawodowym dość szybko i bezboleśnie, dla innych może być to większe wyzwanie.

Zestresowana załoga w pewnym momencie może być mniej efektywna. Dlatego do firm wdrażane są rozwiązania z zakresu well-beingu, przygotowujące pracowników do odpowiedniego organizowania czasu pracy również na pracy zdalnej, działań work-life balance, budowania świadomości, zmiany złych nawyków. Umiejętność utrzymania odpowiedniej kondycji psychicznej ma duże znaczenie również wtedy, gdy technologia bardzo mocno wkracza w życie pracowników, o czym w czerwcu opowiedziała w swoim artykule Digital well-being i stres cyfrowy w środowisku pracy psycholog Marta Błońska.

Okres pandemii to także czas nabywania nowych umiejętności. Panuje powszechne przebranżawianie się do innych zawodów ze względu na zmieniającą się sytuację na rynku pracy oraz możliwości, które daje internet. Zainteresowane osoby uczestniczą w kursach, webinarach, warsztatach i chcą się rozwijać, by znaleźć inną pracę.

#nakwarantannie – czyli życie w niestabilnych czasach

Osoby zagubione, czujące, że podczas pandemii nie radzą sobie z problemami, mogą skorzystać z wielu profesjonalnych porad. Dla przykładu HealthDesk, firma specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu well-beingu i corporate wellness, stworzyła specjalną platformę wsparcia online #nakwarantannie.

Jej autorzy wyszli z inicjatywą nie tylko do firm, ale także osób indywidualnych. Na platformie znaleźć można interesujące warsztaty m.in. z zakresu psychologii człowieka, dopasowane do potrzeb osób aktywnych zawodowo, jak i ludzi, których dotknęła ostatnio utrata pracy. Dlatego, jeśli właśnie utraciłeś pracę, to możesz skorzystać z bezpłatnego warsztatu wsparcia „Utrata pracy – zrozumienie sytuacji i nowy początek”. Dzięki tym warsztatom można dowiedzieć się, jak ważnym aspektem jest realna ocena sytuacji, ocena samego siebie oraz wyciąganie odpowiednich wniosków tak, aby być lepiej przygotowanym na szybsze poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych.

Więcej informacji na temat platformy wsparcia online #nakwarantannie i warsztatów możesz znaleźć TUTAJ.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z webinaru Martą Blaut o work-life integrity.