Wakacyjne prace, czyli jak zarabiać w okresie letnim

14.07.21
clock 6 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Rozpoczyna się lato, a razem z nim wakacje. Dla wielu osób to szansa na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych, a także idealny moment na poprawienie własnego budżetu. Możliwości jest wiele. Kilka najpopularniejszych przedstawię poniżej.

Wakacje to czas, w którym wzrasta liczba ofert z obszaru pracy sezonowej. Z pewnością jest to świetny moment dla młodych osób na zdobycie pierwszego doświadczenia, pozyskanie nowych umiejętności, które mogą zaowocować w przyszłości podczas poszukiwania stałego zatrudnienia. To również opcja dla osób, które chcą zarobić dodatkowe pieniądze i podreperować budżet, bądź przebranżowić się i nabyć nowe umiejętności. W jakich sektorach można zdobyć pracę w trakcie wakacji?

Praca przy zbiorach

Sektor rolny, uzależniony od kalendarza sezonowości, potrzebuje dodatkowych pracowników w okresie wakacyjnym, a więc w czasie zbierania owoców i warzyw. Z pewnością nie jest to praca dla wszystkich. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że jest to praca fizyczna, która nie należy do najlżejszych. Zbierając przykładowo truskawki nieustannie trzeba się schylać i pracować w szybkim tempie.

Dodatkowo należy pamiętać, że praca przy zbiorach owoców jest wykonywana na świeżym powietrzu, a zatem często wiąże się z przebywaniem w wysokich temperaturach i w silnym nasłonecznieniu. Wynagrodzenie za tego typu pracę zazwyczaj rozliczane jest na tzw. akord, czyli zarobki za pracę uzależnione są od zbiorów. Wysokość wynagrodzenia zależna jest również od czasu, jaki przepracujemy, a więc może to być nawet kilkanaście godzin dziennie.

Gdzie warto udać się, jeśli chcemy podjąć pracę przy zbiorach? Popularny jest wyjazd zagraniczny. Wiele ofert pochodzi od plantatorów z Niemiec czy Holandii. Jak można przeczytać w artykule Business Insider, przy zbiorach truskawek stawki godzinowe w 2021 r. oscylują na poziomie 9-10 euro za godzinę pracy. W przypadku ofert pracy na akord – zarobki to ok. 3 euro za zbiór 5 kg skrzynki truskawek. Zarobki miesięczne mogą wahać się od 1,8 do nawet 3 tys. euro miesięcznie.

O tym jak szukać pracy za granicą, jak wygląda zatrudnienie, zakwaterowanie, załatwienie wszystkich formalności związanych z ubezpieczeniem oraz pobytem, możemy dowiedzieć się z materiału na kanale Do Roboty. O możliwościach pracy sezonowej za granicą i najpopularniejszych kierunkach wyjazdu można przeczytać TUTAJ.

Gastronomia i hotelarstwo

Wakacje to również wzmożony okres dla sektora HoReCa. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, kiedy wiele osób decyduje się na wakacje w Polsce, zarówno restauracje, jak i hotele, mogą przeżywać prawdziwe oblężenie – rośnie więc znaczenie pracy sezonowej. Obsługa turystów latem wymaga dodatkowych rąk do pracy. W restauracjach potrzebni są kucharze, kelnerzy, pomoc kuchenna, barmani, z kolei zarządcy hoteli szukają pracowników do pracy w recepcji, osób do sprzątania obiektów, jak również animatorów zabaw dla dzieci.

Warto pamiętać też, że pandemia zmusiła pracowników branż gastronomicznej oraz hotelarskiej do przebranżowienia się, co stanowi dobrą wiadomość dla osób z mniejszym doświadczeniem. Ze względu na małą podaż wykwalifikowanych pracowników, sektor HoReCa będzie musiał otworzyć się na mniej doświadczonych kandydatów i stwarzać warunki do ich przeszkolenia.

Branża kurierska w modzie

Pandemia przyczyniła się również do rozwoju branży e-commerce, a co za tym idzie – wzrosło zapotrzebowanie na kurierów i dostawców. Wiele branż przeszło w ostatnich miesiącach do Internetu, a gastronomia ze względu na obostrzenia postawiła na usługę jedzenia z dowozem. Wakacje to świetny moment, aby zdobyć doświadczenie w tej branży. Warto pamiętać, że niektóre z firm oferują elastyczną formę współpracy, co sprawia, że pracę tę można śmiało wykonywać nie tylko sezonowo, ale również w czasie wolnym i może ona stanowić dodatkowe źródło dochodu.

Przykładem takiego rozwiązania są np. usługi umożliwiające zamawianie jedzenia z lokalnych restauracji za pomocą aplikacji mobilnej. W większości przypadków wystarczy zarejestrować się na stronie wskazanych firm, przesłać wymagane dokumenty, odebrać plecak termiczny i już można rozpocząć pracę. Pracę w roli dostawcy jedzenia przedstawił jakiś czas temu w swoim filmie Wojtek Kaczmarczyk z kanału Do Roboty – materiał przygotowano we współpracy z OLX. Więcej szczegółów o różnych formach pracy kuriera, niezbędnych predyspozycjach oraz wysokości zarobków można przeczytać TUTAJ.

Praca jako magazynier

Inną ciekawą opcją na znalezienie zatrudnienia w okresie wakacyjnym jest praca na magazynie. Centra logistyczne i cały rynek magazynowy bardzo silnie się rozwijają. Na magazynie można pracować m.in. jako pakowacz, sortowacz czy osoba odpowiedzialna za implementację towarów.

Jeśli ktoś posiada uprawnienia, to może również zdobyć pracę jako operator wózka widłowego. Praca na magazynie jest możliwa również za granicą. Podobnie jak w przypadku zbiorów, takie państwa jak Niemcy czy Holandia przodują na liście krajów z największą liczbą ogłoszeń. Na portalu OLX można znaleźć oferty wielu agencji pracy tymczasowej, które poszukują pracowników właśnie do pracy sezonowej na magazynie. Najczęściej zapewniają zakwaterowanie, dojazd do zakładu pracy, dostęp do kontaktu z polskim koordynatorem, ubezpieczenie oraz wsparcie przy załatwianiu urzędowych spraw.

Płatne staże

Dla osób młodych czas wakacji to też dobry moment na zakwalifikowanie się do płatnych programów stażowych, które są tworzone przez wiele firm, szczególnie korporacje. To świetny sposób na zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, jak i szansa na zapewnienie sobie dłuższego zatrudnienia. Nierzadko zdarza się, że firma postanawia zatrudnić na stałe stażystę, który sprawdził się w powierzonej mu pracy. Firmy walczą dzisiaj o talenty, dlatego staż może stanowić świetną przepustką do dalszej kariery zawodowej.

Kto jest grupą docelową dla pracodawców oferujących programy stażowe? W szczególności studenci stacjonarni, którzy podczas roku akademickiego nie mają tyle czasu, aby pracować w firmach jako stażyści. Część organizacji wymaga dostępności minimum 20 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, dlatego wakacje są doskonałym czasem na podjęcie tego wyzwania.