W obliczu utraty pracy

25.03.20
clock 4 min.
Marta Błonska Marta Błonska

Skutki obecnej pandemii są w tej chwili nie do oszacowania – zarówno te dotyczące życia i zdrowia ludzi, jak i konsekwencji ekonomicznych. Przebywając w domu, otoczeni informacjami o rosnącej liczbie zakażonych wirusem, zastanawiamy się, ile to potrwa, jak sobie poradzimy w trakcie i po pandemii. Brak informacji wzbudza niepewność, która może prowadzić do lęku.

Tego, jak będzie wyglądała gospodarka po kryzysie, nie wie nikt, a świat jest pełen różnych, często sprzecznych, spekulacji. Wiadomo jednak, że niektóre branże już cierpią, a ludzie tracą pracę. Pocieszający jest fakt, że Polska gospodarka jeszcze przed kryzysem była w całkiem niezłej kondycji. Co jednak robić, gdy Twój biznes już teraz jest w trudnej sytuacji lub gdy straciłeś pracę?

Wykorzystaj ten czas

Zabrzmi to dość banalnie, ale to na prawdę podstawowa sprawa – zachowaj spokój, skup się na faktach (nie ulegaj spekulacjom). Wykorzystaj ten czas – rozwijaj się, czytaj, oglądaj wartościowe programy, zapisz się na szkolenia, na które zazwyczaj nie masz czasu. Zrób sobie podsumowanie kilku faktów na swój temat. Warto uświadomić sobie, jakie masz kompetencje? Jakie są Twoje dodatkowe umiejętności, o których zapomniałeś albo ich długo nie używałeś? Jakie jest Twoje doświadczenie zawodowe? Kiedy ostatnio aktualizowałeś CV? Chodzi o to, by wypracować adekwatną samoocenę, która będzie w pełni odzwierciedlała Twoje umiejętności, a nie będzie podyktowana strachem czy lękiem.

Pomyśl również o tym, jaką masz sieć kontaktów zawodowych, pośrednio i bezpośrednio związanych z Twoją branżą. Analiza Twojej sytuacji pomoże Ci zachować asertywną postawę. Będzie to również pomocne w określeniu obszarów, które wymagają uzupełnienia, które obniżają Twoje poczucie zawodowej pewności siebie. Może to będą kompetencje komunikacyjne, znajomość języka czy inne umiejętności, które możesz zacząć rozwijać, by czuć się pewniej na rynku pracy. Każdy kryzys daje możliwość rozwoju, zacznij od pogłębienia samoświadomości w obrębie swojej ścieżki zawodowej.

Świat może zwolnił, ale nadal potrzebuje Twoich umiejętności. Twoją rolą nie jest bierność i czekanie, a kreowanie warunków do tego, by ta nowa rzeczywistość była satysfakcjonująca. Zachęcam Cię, byś zastanowił się, na co masz wpływ – a nie skupiał się na tym, na co nie masz. Poczucie sprawczości i siły to podstawa budowania zdrowej pewności siebie. Będzie Ci ona teraz szczególnie potrzebna. Wyjście poza strefę komfortu stało się niepotrzebne, ponieważ to stało się samoistnie. Wykorzystaj to, oswajając lęk do nowych wyzwań. W sytuacji takiej niepewności, gdzie poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane, łatwiej podejmować ryzyko. To kolejny słodko-gorzki aspekt obecnej sytuacji. Wiele branż szuka pracowników – sprawdź oferty pracy – jest ich nadal bardzo dużo.

Być może wymuszą na Tobie naukę nowych umiejętności. Przygotuj więc swoje ciało i umysł, a na pewno łatwiej będzie Ci poradzić sobie ze zmianą.

Zwiększ swoje szanse na poradzenie sobie z sytuacją

Na to, jak radzimy sobie w takiej sytuacji, ma wpływ wiele czynników – ogólny stan psychofizyczny, możliwości adaptacyjne, umiejętność przekierowania uwagi, elastyczność zachowań czy relacje z otoczeniem. Czy można zadbać o siebie i zwiększyć swoje szanse na poradzenie sobie z tą sytuacją? Tak.

Po pierwsze panuj nad swoimi myślami. Skupiaj się na faktach, nie bombarduj umysłu niepotrzebną liczbą informacji. Praktykuj bycie tu i teraz, poszukaj aktywności, które przyniosą odprężenie. Postaraj się zaakceptować sytuację, żeby móc świadomie działać.

Po drugie wyznacz sobie cele na każdy dzień, wykonuj codzienne czynności, które porządkują otaczającą Cię przestrzeń. Ubierz się odpowiednio do danej aktywności, nie chodź całymi dniami w piżamie. Jak powiedział admirał William McRaven, zacznij od pościelenia łóżka to już pierwsza zrobiona czynność, z której możesz być dumny, którą zrobiłeś od początku do końca.

Po trzecie zadbaj o higieniczny tryb życia. Zadbaj o dietę, pij duże ilości wody, wykonuj ćwiczenia fizyczne dostosowane do Twoich możliwości. To proste zasady, które stanowią podstawę higienicznego trybu życia.

Jeśli jednak czujesz, że sytuacja zaczyna Cię przerastać, nie śpisz, nie masz apetytu, jesteś zmęczony i nie potrafisz się do niczego zmobilizować, pamiętaj, że możesz poprosić o wsparcie. Skorzystaj z pomocy najbliższych, przyjaciół, grup wsparcia lub pomocy psychologicznej. Nie odcinaj się od kontaktu z innymi. Rozmowa daje inną perspektywę, a to pozwala nam zachować racjonalny ogląd sytuacji.