W których branżach najłatwiej o pracę dla ukraińskich kobiet?

13.04.22
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

W ostatnich tygodniach polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 2,5 miliona uchodźców. Wśród nich przeważają kobiety z dziećmi. Polacy pomagają przy zbiórkach, udostępniają swoje mieszkania i starają się zapewnić uchodźcom schronienie. Teraz przychodzi etap poszukiwania pracy. Są branże, które z otwartymi ramionami przyjmą kobiety do pracy.

Dramatyczna sytuacja na Ukrainie skłoniła wiele osób do ucieczki przed wojną i szukania schronienia w sąsiadującej Polsce. Wśród uchodźców największą grupę stanowią kobiety i dzieci. Po zapewnieniu podstawowych potrzeb tj. dachu nad głową, pożywienia, odzieży przyszedł czas na zapewnienie poczucia względnej stabilności życiowej, w tym finansowej. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo będzie trwał konflikt, a zakończenie działań zbrojnych nie oznacza od razu powrotu do normalności. Wiele miast jest doszczętnie zniszczonych, a rodziny, które schroniły się w Polsce, straciły swoje majątki, mieszkania, często dorobek całego życia. W takich okolicznościach przystosowanie się do polskiej rzeczywistości, zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie zarówno pod względem zdrowia, życia, jak i stabilności finansowej staje się niezwykle ważne.

Praca dla kobiet z Ukrainy

Polski rynek pracy jest zdecydowanie otwarty na zatrudnianie kobiet z Ukrainy i istnieje wiele branż, które z otwartymi ramionami przyjmą je do pracy. Z pewnością na szybkie znalezienie pracy mogą liczyć kobiety, które posiadają kwalifikacje i doświadczenie w zawodach, które na polskim rynku pracy mają charakter deficytowy, a więc: pielęgniarki, lekarki, opiekunki osób starszych, fryzjerki itp.

Praca w roli tłumacza

Zawody deficytowe to jednak nie wszystko. Na oferty pracy mogą liczyć również kobiety z Ukrainy, które znają w jakimś stopniu język polski i mogą wystąpić w roli tłumacza. Wiele firm potrzebuje teraz pomocy w tym obszarze. Przedsiębiorstwa zatrudniające osoby z Ukrainy potrzebują tłumaczy, którzy pomogą pracownikom wdrożyć się do nowej pracy. Sam proces rekrutacji również wymaga wsparcia ze strony osób, które znają język ukraiński i które pomogą pracodawcy skomunikować się z potencjalnym kandydatem. Dodatkowo wiele firm wychodzi naprzeciw potrzebom pracownikom z Ukrainy i tłumaczy swoje strony internetowe, zakładki kariery na język ukraiński. Wszystkie te działania wymagają wsparcia ze strony osób, które mogą wykonać potrzebne tłumaczenia. Również organizacje, urzędy, które pomagają obywatelom Ukrainy zalegalizować swój pobyt czy znaleźć mieszkanie, potrzebują wsparcia osób znających język ukraiński.

Oferty dla opiekunek i nauczycieli

Dodatkowo warto pamiętać, że do Polski przybywają kobiety z dziećmi, które zaczynają uczęszczać do szkoły, przedszkola czy też żłobka. To z kolei rodzi potrzebę zatrudniania nauczycieli, opiekunek do dzieci ze znajomością języka ukraińskiego. Pojawiają się już pierwsze oferty pracy ze szkół i pozostałych placówek oświatowych.

Oferty pracy w branży HoReCa

Oprócz branży edukacyjnej, tłumaczeń czy też sektora medycznego kobiety z Ukrainy mogą liczyć na zatrudnienie w branży HoReCa. W trakcie trwania pandemii rynek gastronomiczny przeżył poważne trudności i zawirowania. Na skutek wprowadzanych obostrzeń, niepewności co do rozwoju pandemii i kolejnych restrykcji wielu pracowników zdecydowało się na odejście z branży i już do niej nie wróciło. Mówi się nawet o tzw. wielkiej rezygnacji, która dotknęła branżę HoReCa. Obecnie sektor powoli się odradza, a to przyczynia się do zapotrzebowania na nowych pracowników. Dodatkowo zbliża się sezon wakacyjny, a więc branża będzie mieć do czynienia ze wzmożonym ruchem turystycznym, co przełoży się na duże potrzeby kadrowe.

Praca w ogrodnictwie

Wraz ze zbliżającym się okresem letnim rośnie też zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Już teraz można znaleźć oferty pracy np. w sadownictwie.

Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę polscy sadownicy ubolewali na brak rąk do pracy i zastanawiali się, jak zaplanować kolejny sezon. Rozpoczęto nawet rozmowy dotyczące szukania możliwości uproszczenia polityki zatrudniania pracowników z Uzbekistanu. W obecnej sytuacji praca w sadownictwie może stanowić rozwiązanie dla osób, które nie znają języka polskiego, a chcą pracować.

Oferty pracy w handlu

Kolejną branżą, w której kobiety z Ukrainy mogą liczyć na dużą liczbę ofert jest branża handlowa. Markety już teraz wdrażają ułatwienia dla pracowników z Ukrainy. Aby uprościć im proces aplikowania, strony marketów są dostępne w języku ukraińskim, oferty pracy są publikowane w dwóch wersjach językowych, niektóre z nich oferują także naukę języka polskiego. Sklepy sieciowe cały czas intensywnie poszukują osób na stanowiska sprzedawców, kasjerów i pomocy w sklepach.

Polski rynek pracy jest zdecydowanie otwarty na obywateli z Ukrainy. Oferty dotyczące zatrudnienia można znaleźć na stronie OLX, a dzięki funkcji dodanej do każdego ogłoszenia „Автоматичний переклад українською” kandydaci mogą za pomocą jednego kliknięcia przetłumaczyć każde ogłoszenie na swój rodzimy język i podjąć decyzję, czy oferta spełnia ich oczekiwania. Ponadto w serwisie OLX ze specjalną informacją „Запрошуємо людей з України / Zapraszamy pracowników z Ukrainy” znajduje się obecnie ok. 30 tysięcy ofert pracy dostępnych dla uchodźców z Ukrainy i jest to największa baza w Polsce, która ciągle rośnie

Źródło:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/ukrainki-juz-rozgladaja-sie-za-praca-w-polsce-zdecydowanie-wiecej-wakatow-jest-dla/75yh568