Kim jest tester gier komputerowych?

Tester gier komputerowych testuje gry komputerowe przed ich wydaniem. Zadaniem osoby zatrudnionej jako tester gier komputerowych jest wykrywanie i zgłaszanie wszelkich błędów, problemów technicznych i innych niedoskonałości w danej grze. Jeśli tester gier komputerowych wykryje błąd w grze, ma zadanie zgłosić ten błąd deweloperom, którzy mogą naprawić usterkę.

Ile zarabia tester gier?

Zgodnie z porównywarkę wynagrodzeń OLX: 

Osoba na stanowisku Tester gier komputerowych zarabia średnio 5 040 brutto. Minimalne wynagrodzenie to 4 440 brutto. Według danych dostarczanych przez Sedlak & Sedlak maksymalne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 5 990 brutto.

Chcesz wiedzieć, ile zarabiają przedstawiciele różnych zawodów? Sprawdź porównywarkę wynagrodzeń OLX.

Jak zostać testerem gier?

Praca testera gier wymaga wiedzy na temat testowania oprogramowania i gier. Aby rozpocząć testowanie gier komputerowych, warto znać odpowiednie narzędzia, metody testowania, programy i podstawowe pojęciami, które są niezbędne w tej pracy. Przyszły tester gier komputerowych może skorzystać z wielu dostępnych kursów online z tej dziedziny.

Rozpoczęcie kariery jako tester gier komputerowych nie musi być łatwe – warto rozpocząć od stażu w miejscu, gdzie można zdobyć pierwsze doświadczenie. Wiele firm komputerowych organizuje testy beta swoich gier, dzięki którym gracze mogą przetestować grę przed jej oficjalnym wejściem na rynek. Wzięcie udział w takim teście i zgłoszenie feedbacku deweloperom również może być początkiem pracy testera gier.

Należy jednak pamiętać, że praca testera gier nie jest zwykłym graniem. Tester gier komputerowych musi wykazać się precyzją, skrupulatnością i dokładnością.

Praca testera gier: wymagania

Wymagania wobec osób zajmujących się testowaniem gier komputerowych są różne w zależności od firmy czy poziomu stanowiska. Jednak zwykle ważne są: pasja do gier, umiejętność pracy w zespole (tester gier komputerowych zazwyczaj pracuje w zespole), umiejętność koncentracji, komunikatywność, precyzja wypowiedzi. I oczywiście doświadczenie.

Jakie są obowiązki testera gier?

Najważniejsze zadanie to: tester gier komputerowych ma testować gry komputerowych pod kątem błędów, w tym błędów programistycznych, graficznych, dźwiękowych i innych. Ten proces wymaga również planowanie i koordynacje testów, raportowanie błędów, analiza i ocena wyników testów, praca z deweloperami, testowanie na różnych platformach i śledzenie trendów.

Jakie cechy powinien posiadać dobry tester gier komputerowych?

Dobry tester gier komputerowych powinien być dokładny, skrupulatny, sumienny. Przyda się z pewnością umiejętność analitycznego myślenia i umiejętność pracy w zespole. Pasja do gier komputerowych z pewnością będzie cechą, która ułatwi testowanie gier komputerowych.

Tester gier: praca. Gdzie jej szukać?

Warto przeglądać strony firm produkujących i testujących gry komputerowe. Pomocne mogą okazać się protala z ogłoszeniami o pracę, takie jak OLX Praca.

Firmy szukają testerów gier komputerowych również za pośrednictwem portalów specjalistycznych takich, jak GameDev.net czy Game Developer. Warto też uczestniczyć w branżowych konferencjach i targach oraz udzielać się na tematycznych grupach w mediach społecznościowych.