Tempo, talent, troska i technologia wpisane w DNA firmy

10.09.21
clock 6 min.

Firmy, które wraz z dynamicznym rozwojem zachowują przyjazną atmosferę kojarzoną zwykle ze sturtupami, w oczach kandydatów mają dużą przewagę. Troska o pracowników i gotowość do rozwijania ich talentów to jedne z czterech kluczowych cech wpisanych w DNA firmy Columbus. Co jeszcze wyróżnia jednego z najchętniej wybieranych dostawców domowej fotowoltaiki w Polsce? Czego mogą spodziewać się kandydaci, aplikujący na oferowane przez firmę stanowiska? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Wandas – Specjalistką ds. HR i Trenerką kompetencji miękkich.

Co wyróżnia Columbus jako pracodawcę na tle innych firm z branży?

Katarzyna Wandas: Zapytaliśmy o to niedawno naszych pracowników. Odpowiedzieli, że wyróżnia nas wyjątkowa atmosfera, która sprawia, że chce się wspólnie tworzyć i działać z pasją. I to, że mamy wspólne DNA i mocno stawiamy na rozwój. Że zawsze jesteśmy o krok dalej i pozytywnie wpływamy na świat. Że mocno się wspieramy i zostawiamy dobry ślad (nie tylko węglowy).

Jako organizacja zatrudniają Państwo ponad 3000 pracowników, zachowując jednocześnie startupowy klimat. W jaki sposób to osiągnęliście?

– Od początku istnienia firmy mamy świadomość i przekonanie, że gramy do jednej bramki. Jako zespół wiemy, że razem zrobimy więcej, szybciej i łatwiej. Działamy szybko, rozwijamy się jeszcze szybciej i to wymusza na nas ogromną otwartość i elastyczność. Z każdym miesiącem nasz zespół powiększa się o kilkadziesiąt nowych osób. Skala rozwoju jest ogromna, ale dbamy o to, żeby wspólne wartości przyświecały nam na co dzień niezależnie od tego, ile nas jest na pokładzie. Te wartości to tempo, talent, troska i technologia. One doskonale oddają DNA Columbusa. Tempo, bo dynamicznie rośniemy i rozwijamy się zarówno pod względem liczby pracowników, jak i produktów będących w naszej ofercie. Talent, bo Columbusa tworzą ludzie pełni pasji, zaangażowania i talentów. Troska, bo szanujemy się i wspieramy wzajemnie, zawsze możemy na siebie liczyć. To także troska o klienta – otaczamy opieką właścicieli naszych instalacji fotowoltaicznych na każdym etapie współpracy. Technologia, bo oferujemy nowoczesne, wydajne i sprawdzone technologie tworzone z troską o środowisko i nieustannie pracujemy nad nowymi rozwiązaniami.

Jakich cech osobowości firma poszukuje w kandydatach, aby czuli się swobodnie w organizacji?

– Elastyczność i otwartość na zmiany to kluczowe cechy, dzięki którym kandydaci łatwo się odnajdą w organizacji. Szukamy ludzi, którzy poszukują rozwiązań i mają pozytywne nastawienie, którzy wierzą, że nie ma rzeczy niemożliwych. Stawiamy na ludzi wyjątkowych, mających pasje i potrafiących się nimi dzielić. Wielu z nich przychodzi do nas w odpowiedzi na ogłoszenia dostępne na OLX Praca i doskonale wpisują się w nasze DNA. Dodam, że liczą się dla nas nie tylko twarde kompetencje i umiejętności. Uważamy, że wszystkiego można się nauczyć jeśli tylko ktoś ma chęć rozwoju i potrafi myśleć nieszablonowo i odważnie. Takich kandydatów zapraszamy do naszego zespołu.

Jak przebiega proces rekrutacyjny?

– Zapraszamy do aplikowania na ogłoszenia, które regularnie pojawiają się na naszej stronie columbusenergy.olx.pl. Po wstępnej selekcji CV wybrany kandydat może się spodziewać telefonu z zaproszeniem na rozmowę (osobistą – w siedzibie firmy lub online). Czasem prosimy też kandydatów o wykonanie zadania rekrutacyjnego. Po wstępnej rozmowie z rekruterem zapraszamy kandydatów do kolejnego etapu (często już ostatniego), jakim jest rozmowa z bezpośrednim przełożonym i/lub innymi członkami zespołu.

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie i po obu stronach będzie chęć współpracy, składamy kandydatowi ofertę (telefonicznie oraz mailowo) i czekamy, aż będzie mógł do nas dołączyć. Niezależnie od naszej decyzji dbamy o to, żeby kandydat otrzymał informację zwrotną po zakończonej rekrutacji.

Co firma oferuje swoim pracownikom?

– Columbus to lider w branży OZE. Praca z nami to dostęp do najnowszych rozwiązań i technologii oraz możliwość ich kreowania. W strukturach Columbusa każdy, kto ma wizję siebie i chęć rozwoju, otrzymuje szansę na realizację swoich planów i ambicji. Oferujemy wsparcie, wyjątkową atmosferę i możliwości rozwoju w wybranym przez siebie kierunku. Jesteśmy otwarci na poszukiwanie i rozwijanie talentów wewnątrz organizacji i mocno promujemy proaktywną postawę zapewniając możliwości awansu.

W naszym zespole każdy pracownik otrzymuje merytoryczne wsparcie oraz narzędzia niezbędne do podnoszenia kwalifikacji. Dbamy też o formę i pozytywną energię naszych pracowników oferując pakiety Multisport, opiekę medyczną i dostęp do świeżych owoców na co dzień, a także pracę w nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym biurze oraz elastyczny czas pracy. Jak bardzo nasze biuro jest wyjątkowe można zobaczyć TUTAJ. Z dumą przedstawiamy naszą kreatywną i pełną dobrej energii przestrzeń.

Jakich kandydatów obecnie Państwo poszukują?

– Rozwijamy się w każdym obszarze naszej działalności, dlatego poszukujemy obecnie kandydatów zarówno do działów związanych ze sprzedażą i obsługą klienta, jak również księgowości, marketingu i administracji, a także pracowników technicznych i terenowych. Na wiele stanowisk prowadzimy rekrutację ciągłą z uwagi na szybko rosnące potrzeby związane z rozwojem poszczególnych działów. Wszystkie bieżące ogłoszenia pojawiają się na naszej stronie columbusenergy.pl w zakładce kariera oraz na https://columbusenergy.olx.pl/.

Oferty pracy w firmie Columbus znajdziesz na OLX Praca

Jak w firmie patrzy się na rozwój biznesu i EVP?

– Rozwijamy się w błyskawicznym tempie, o czym świadczy choćby dwukrotny wzrost liczby pracowników w ciągu roku. Jesteśmy otwarci na to, co niesie rynek i elastycznie dostosowujemy się do sytuacji jaka na nim panuje i która w ostatnim czasie zmienia się dynamicznie. Dzięki temu, że nasze EVP (Employee Value Proposition) są ściśle związane z dynamiką i rozwojem, stawiamy na realizację naszych wartości, pozyskujemy talenty i dajemy możliwość rozwijania się razem z organizacją. Jesteśmy liderem, pracujemy na najwyższym poziomie i jednocześnie testujemy innowacyjne rozwiązania i tworzymy rzeczywistość. Priorytetem zawsze będą dla nas ludzie, bo tylko profesjonalny, zgrany zespół zapewni efektywną współpracę i rozwój biznesu. Do naszych czterech wartości (oznaczyliśmy je hasztagami #tempo, #talent, #troska, #technologia) doszedł ostatnio jeszcze jeden – #Ty. Zostań naszym piątym elementem i dołącz do zespołu.