Technika Pomodoro – co to jest i na czym polega?
Osoby, stosujące się do zasady Pomodoro, dzielą swój czas pracy na 25-minutowe odcinki, po których następują krótkie, 5-minutowe pauzy. Co cztery rundy robi się dłuższą przerwę, która trwa 15 – 30 minut. Przed rozpoczęciem pracy należy też przygotować sobie listę zadań, aby w każdej serii skupić się tylko na jednym z nich.
Warto zauważyć, że współcześnie stosuje się wiele wariantów metody Pomodoro. Różnią się one długością rund i przerw. Choć opisany powyżej uchodzi za najbardziej efektywny, to wybór interwałów jest kwestią indywidualną. Niektórzy korzystają więc na przykład z modeli 45+5, 50+10 czy 80+10.
Metoda Pomodoro – skąd wzięła nazwę? Kto ją wymyślił?
Historia techniki Pomodoro sięga lat 80. ubiegłego wieku. Koncepcja ta została stworzona przez Włocha Francesco Cirillo, który w pierwszych badaniach nad produktywnością wykorzystywał do odmierzania czasu kuchenne minutniki w kształcie pomidora. To właśnie im metoda zawdzięcza swoją nazwę.
Dziś do stosowania techniki Pomodoro można używać nie tylko tradycyjnych czasomierzy, ale też specjalnych aplikacji czy po prostu budzika w telefonie. Co istotne, stworzona przez Cirillo metoda sprawdza się podczas różnych czynności związanych z wysiłkiem intelektualnym. Stosuje się ją zatem zarówno na potrzeby pracy, jak i nauki.
Cele wprowadzenia techniki Pomodoro
Mimo że metoda Pomodoro jest bardzo prostą techniką, niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejsze z nich to bez wątpienia:
- Zwiększenie wydajności – to kluczowa zaleta techniki Pomodoro. Podzielenie zadań na mniejsze części i przypisanie ich do poszczególnych rund pozwala skuteczniej zarządzać czasem. Eliminuje też wszelkie „rozpraszacze”, które zostają ograniczone do krótkich przerw.
- Redukcja stresu i niepokoju – dzięki temu, że pracownik przygotowuje sobie harmonogram i dzieli wszystkie obowiązki na mniejsze zadania, może lepiej ocenić czas potrzebny na ich wykonanie. Przekłada się to na większy spokój i lepszą organizację.
- Wzrost pewności siebie – skuteczne zarządzanie czasem pracy to czynnik motywujący. Pracownicy korzystający z techniki Pomodoro bardziej wierzą więc we własne możliwości i chętniej podejmują się dodatkowych zadań.
- Walka z prokrastynacją – krótka przerwa po każdej 25-minutowej rundzie pracy to dla pracownika nagroda, która motywuje go do dalszego działania. Dzięki temu nie odkłada on obowiązków na później, tylko skutecznie je realizuje.
- Eliminacja przemęczenia – zdaniem twórcy techniki Pomodoro, 25 minut to maksymalny czas, w którym człowiek może bez zmęczenia pracować intelektualnie. Krótkie przerwy pomiędzy kolejnymi rundami pozwalają więc zachować koncentrację i uniknąć wypalenia.
Jak zastosować technikę Pomodoro? Instrukcja krok po kroku
Stosowanie metody Pomodoro można tak naprawdę sprowadzić do 6 prostych kroków. Jeśli chcesz wdrożyć tę technikę w swojej pracy, postępuj według poniższej instrukcji:
- Przygotuj swój czasomierz – może to być prosty timer, minutnik kuchenny, budzik albo specjalna aplikacja dedykowana technice Pomodoro. W sieci znajdziesz też bardziej zaawansowane narzędzia do zarządzania czasem pracy.
- Stwórz listę zadań do wykonania – rozpisz sobie wszystkie obowiązki, jakie musisz zrealizować. W zależności od ich rodzaju, możesz podzielić duże zadania na części lub do każdej rundy przypisać serię krótkich działań. Nie ma większego znaczenia, czy Twoja lista będzie miała formę papierową, czy elektroniczną – wybierz ten wariant, który bardziej Ci odpowiada.
- Ustaw minutnik na 25 minut – włącz czasomierz i wykonaj pierwsze z zaplanowanych zadań. Jeśli nie uda Ci się zrealizować go w całości, podziel je na jeszcze mniejsze części i zaznacz te, które zostały ukończone.
- Zrób 5 minut przerwy – gdy usłyszysz dzwonek czasomierza, przerwij pracę i zajmij się czymś innym. W tym czasie warto się przewietrzyć lub wykonać proste ćwiczenia rozciągające. Jeśli chcesz, możesz jednak przeznaczyć go na szybki przegląd wiadomości czy mediów społecznościowych, ale miej świadomość, że Twoje oczy nie odpoczną wówczas od ekranu.
- Wykonaj kolejne zadanie – kiedy przerwa dobiegnie końca, zajmij się kolejnym zadaniem z listy. Powtarzaj cykl rund i krótkich pauz aż do czwartego interwału, po którym powinien nastąpić dłuższy odpoczynek. To dobry moment, żeby coś zjeść lub udać się na szybki spacer. Dzięki temu skutecznie zregenerujesz siły.
- Zacznij cykl pracy od początku – po długiej przerwie wróć do punktu trzeciego i powtarzaj interwały od nowa. Pamiętaj o odznaczaniu wykonanych obowiązków i przestrzeganiu czasu trwania rund oraz przerw.
Czy technika Pomodoro jest skuteczna?
Badania naukowe potwierdziły wysoką skuteczność techniki Pomodoro. Niesie ona szereg korzyści zarówno uczniom i studentom, jak i pracownikom różnych branż. Za jej sukces odpowiada przede wszystkim prostota. Jest to w końcu metoda, która nie wymaga ani specjalnych przygotowań, ani zaawansowanych narzędzi. Co więcej, technika Pomodoro efektywnie eliminuje wszelkie czynniki, które przeszkadzają w wykonywaniu pracy intelektualnej. Zwiększona produktywność i lepiej zorganizowany czas gwarantują natomiast człowiekowi znaczące korzyści psychologiczne.
W jaki sposób udoskonalić technikę Pomodoro? Czy można ją modyfikować?
Technika Pomodoro powstała w latach 80., kiedy zarządzanie czasem wyglądało zupełnie inaczej niż dziś. Obecnie rytm życia jest znacznie szybszy, a ludzie z każdej strony atakowani są rozmaitymi bodźcami. Smartfony i ciągły dostęp do Internetu sprawiają, że naprawdę trudno unikać dziś „rozpraszaczy” na rzecz pełnego skupienia na pracy.
Warto więc zastanowić się nad tym, jak udoskonalić metodę Pomodoro. W jeszcze lepszej organizacji czasu pracy mogą pomóc Ci poniższe wskazówki:
- Wyłącz w telefonie powiadomienia z mediów społecznościowych i czatów.
- Wycisz smartfon i odłóż go ekranem do dołu.
- Podczas serii pracy nie włączaj skrzynki mailowej – większość wiadomości nie wymaga natychmiastowego odczytania.
- Jeśli nauka lub praca nie wymagają od Ciebie korzystania z komputera i telefonu, wyłącz oba te urządzenia.
- Ustal ze współlokatorami czas, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
- Podczas pracy w przeglądarce internetowej zamknij wszystkie karty, które nie mają związku z wykonywaną pracą.
Nie zapominaj o tym, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka i niektórych nawyków trudno będzie Ci się pozbyć. Daj sobie zatem czas i wytrwale wdrażaj technikę Pomodoro, stopniowo rezygnując z kolejnych bodźców, które negatywnie odbijają się na Twojej wydajności.
Aplikacje do metody Pomodoro
Chociaż w celu wdrożenia techniki Pomodoro wystarczą Ci podstawowe funkcje smartfonu, do dyspozycji masz też liczne aplikacje, pozwalające wykorzystać pełnię potencjału tej metody. Często oferują one choćby udogodnienia polegające na sumowaniu czasu pracy w różnych projektach, co daje lepszy wgląd w ich specyfikę.
Na potrzeby techniki Pomodoro możesz wykorzystać takie aplikacje jak na przykład:
- Pomodoro Timer,
- Marinara Timer,
- Forest,
- Focus Booster,
- Focus Keeper,
- Clockwork-Tomato,
- Pomofocus,
- Focus Mode,
- MinimaList,
- Pomotodo.
Metoda Pomodoro – gwarancja efektywnego czasu pracy
W pogoni za lepszymi wynikami i większą satysfakcją z pracy warto dać szansę technice Pomodoro. Jej wdrożenie nic nie kosztuje, a może zapewnić Ci świetne rezultaty. Niezależnie więc od tego, czy szukasz sposobu na ułatwienie sobie nauki, czy usprawnienie pracy, skorzystaj z powyższych porad i przetestuj metodę Pomodoro w praktyce!