Tata na rodzicielskim: co zyskuje pracodawca taty?

23.06.24
clock 6 min.
Sylwia Ziemacka Sylwia Ziemacka

Mogłoby się wydawać, że pracodawcy taty, który w nowych realiach prawnych ma swoje indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego i powinien móc z tego prawa skorzystać, coś tracą. Że nieobecność taty przez jakiś czas to tylko utrudnienie. Nic bardziej mylnego, a wręcz można byłoby postawić tezę, że ci pracodawcy zyskują najwięcej. To jednak wymaga spojrzenia w przyszłość i zrozumienia trendów, które kształtują dzisiejszy i przyszły rynek pracy. World Economic Forum w swoim cyklicznym raporcie „The Future of Jobs Report”, zwiastuje koniec z tzw. workism’em, które odnosi się do kultu pracy jako głównego źródła sensu i tożsamości w życiu jednostki; przewiduje zwiększenie znaczenia polityk opiekuńczych, a wręcz twierdzi, że pracodawcy, którzy będą oferować mądre wsparcie dla opiekunów, będą przyciągać najlepszych pracowników.

O korzyściach pracodawcy mamy przeczytasz tutaj.

W tym artykule:
  1. Najlepsze szkolenie z umiejętności miękkich, jakie możesz sobie wyobrazić
  2. Wzrost lojalności pracowników
  3. Dobrostan pracowników – kolejny gorący trend na rynku pracy
  4. Różnorodność ma znaczenie
  5. Last but not least: lepszy wizerunek

Najlepsze szkolenie z umiejętności miękkich, jakie możesz sobie wyobrazić

Urlop rodzicielski staje się coraz bardziej rozpoznawalnym i wykorzystywanym aspektem życia zawodowego. W przeciwieństwie do przestarzałego pojęcia „luki w życiorysie” oznaczającej stracony czas, urlop rodzicielski można potraktować jako czas rozwoju osobistego i zawodowego. 

Umiejętności, które są rozwijane i wspierane w tym czasie, począwszy od wielozadaniowości i zwiększonych umiejętności negocjacyjnych, a skończywszy na komunikacji i rozwiązywaniu problemów, mogą być bardzo korzystne dla pracodawców.

Wzrost lojalności pracowników

Firmy, które priorytetowo traktują polityki przyjazne rodzinie, zwykle przyciągają najlepsze talenty i mają przewagę konkurencyjną w rekrutacji. Pracownicy są bardziej skłonni pozostać lojalni wobec organizacji, która stawia na ich dobrostan i oferuje wsparcie w ważnych wydarzeniach życiowych, takich jak narodziny czy adopcja dziecka.

Dobrostan pracowników – kolejny gorący trend na rynku pracy

Z badania największych pracodawców Top Employers 2023 wynika, że organizacje coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników, a ich stan psychiczny postrzegają jako podstawę do gruntownych zmian w prowadzeniu organizacji. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa wynika, że dbałość o ludzi i stawianie ich w centrum zainteresowania powoduje wzrost lojalności klientów, spadek rotacji i obniżanie kosztów pracy: rekrutacji, zwolnień lekarskich.

Z kolei Ośrodek badań z uniwersytetu oxfordzkiego przeprowadził szeroko zakrojone badanie programów well-beingowych (ponad 46tys. pracowników). Wniosek – programy „nie działają”.  Różne rozwiązania mające poprawiać zdrowie psychiczne, sen, redukować stres, a także szkolenia z time management, coaching, warsztaty odporności etc. – wszystko to nie przynosi poprawy. Jeśli pracownicy czują się wypaleni, zestresowani, niedocenieni albo niezaangażowani, to na pewno nie pomoże im masaż w pracy, owoce w biurze, team building ani szkolenie z zarządzania czasem. Dbanie o dobrostan pracowników wymaga zrozumienia ich potrzeb. A czego potrzebują młodzi ojcowie? Czasu na bycie ze swoim dzieckiem i przestrzeni na budowanie bezpiecznej relacji.

Do tego służy urlop rodzicielski.

Różnorodność ma znaczenie

Great Place to Work dowodzą, że firmy, które dbają o różnorodność i potrafią skutecznie zintegrować cały zespół, osiągają wyższy wzrost przychodów. Kiedy pracownicy mają zaufanie, że oni i ich koledzy będą traktowani fair bez względu na wiek, płeć, kolor skóry czy narodowość, prawie 10-krotnie rośnie prawdopodobieństwo, że chętnie będą przychodzić do pracy, a ponad 5-krotnie, że będą chcieli związać swoje losy z firmą na dłużej. Motywacja i satysfakcja pracowników związane z miejscem pracy są szczególnie ważne dla pokolenia milenialsów. Cenią oni wyjątkowo kulturę współpracy i chcą pracować w firmach, w których szanuje się indywidualizm poszczególnych osób i docenia wkład każdego, niezależnie od stanowiska.

Jeśli dziś powyższe argumenty nie trafiają do pracodawców, to nowe pokolenie na rynku pracy zweryfikuje te opinie.

Last but not least: lepszy wizerunek

W dzisiejszych czasach, kiedy równouprawnienie i zrównoważenie życia zawodowego i prywatnego stają się coraz bardziej cenione, firmy, które promują urlopy rodzicielskie dla ojców, mogą być postrzegane jako postępowe i odpowiedzialna społecznie. To może przyciągać uwagę klientów, inwestorów i mediów, co również może przyczynić się do wzmocnienia wizerunku firmy.

I zataczamy koło, bo lepszy wizerunek, to dostęp do większej puli talentów. 

Podsumowując, pytanie o to co zyskują pracodawcy, to równocześnie pytanie o to czego nie tracą. Jednych przekonają idee, innych aspekt finansowy i korzyści biznesowe, pozostałych zmotywują regulacje. Świat zmierza w kierunku wyrównywania szans. To, co było normą 20 lat temu, za chwilę będzie w najlepszym przypadku faux pas. Traktowanie kobiet gorzej niż mężczyzn na rynku pracy  czy mężczyzn gorzej niż kobiety w obszarze ról rodzicielskich będzie za chwilę niestosowne. 

Nowe regulacje dają pracodawcom narzędzia budujące równość, więc warto z nich skorzystać.