Czym jest system ATS?
System ATS to narzędzie, które poprawia zarządzanie procesem rekrutacji. Skrót ATS pochodzi od angielskiego wyrażenia applicant tracking system, które wskazuje na walory programu w zakresie selekcji i obsługi kandydatów. Takie oprogramowanie dostarcza wiele firm, dlatego pracodawcy mają w czym wybierać. Jako przykład powszechnie dostępnych rozwiązań można wskazać chociażby programy takie jak Elevato, ELEMENT czy eRecruiter.
System ATS pozwala w znacznej mierze zautomatyzować proces zatrudnienia. Zwłaszcza w przypadku dużych zakładów pracy szczegółowe przeglądanie każdego zgłoszenia jest najczęściej niemożliwe. Tutaj pojawia się miejsce dla oprogramowania opartego na sztucznej inteligencji.
Zewnętrzny system rekrutacyjny ATS:
- automatyzuje procesy w rekrutacji,
- umożliwia szybsze przeprowadzenie procesu rekrutacji,
- pomaga w sprawnym znalezieniu najlepszych kandydatów,
- chroni dane osobowe,
- usprawnia komunikację.
Jak działa system rekrutacyjny ATS?
Pozyskiwanie kandydatów dzięki systemowi ATS jest znacznie łatwiejsze. Oprogramowanie daje dostęp do tablicy podzielonej na etapy. Dzięki temu rekruter ma przejrzysty podgląd na bazę kandydatów, może dodawać komentarze i wystawiać oceny konkretnym osobom, a także nadzorować wyniki testów czy przebieg korespondencji mailowej. To jednak nie wszystkie możliwości.
Obok przyspieszonej i intuicyjnej selekcji kandydatów system ATS umożliwia tworzenie ofert pracy i zarządzanie odpowiedziami. Narzędzie sprawia, że gdy potencjalni pracownicy będą składać aplikacje, dane automatycznie pojawią się w bazie i będzie można nimi bezpośrednio zarządzać. Po zakończeniu weryfikacji zgłoszeń ATS automatycznie wyśle odpowiedź do osób biorących udział w procesie. System pełni jednocześnie funkcję bazy danych, w której można bezpiecznie przechowywać dane personalne i dokumenty.
Zalety systemu ATS dla pracodawcy
Rekrutacja pracowników z ATS ma szereg zalet. Ułatwienia dla pracodawcy są znaczne i realnie przyczyniają się do obniżenia kosztów i skrócenia czasu trwania procesu rekrutacyjnego. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze korzyści, na które zwracają uwagę korzystający z oprogramowania rekruterzy.
Zbieranie danych kandydatów
Dzięki systemowi ATS pracodawca może bez potrzeby angażowania pracowników HR automatycznie zbierać dane o kandydatach. Taka wstępna selekcja pozwala zaoszczędzić czas i ułatwia wyłonienie z grona aplikujących najbardziej wartościowych osób. Oprogramowanie ATS pozwala w jednym miejscu zgromadzić wszystkie istotne pod kątem prowadzonej rekrutacji dane. Rekruter ma do nich dostęp bezpośredni w każdym czasie.
Monitorowanie procesu rekrutacji
System rekrutacyjny ATS umożliwia sprawne monitorowanie procesu rekrutacji. Intuicyjna prezentacja danych ułatwia porównania i jasno pokazuje, jakie działania trzeba podjąć w sprawie kandydatur. W ten sposób zmniejsza się ryzyko opóźnień w odpowiedzi czy przeoczenia wyróżniających się CV, co mogłoby prowadzić do utraty szansy na pozyskanie wartościowych pracowników.
Informacja zwrotna dla kandydata
Nie tylko pracodawcy oceniają pracowników w procesie rekrutacji. Kandydaci aplikujący na ofertę pracy dużą wagę przykładają do profesjonalizmu i szybko wyrabiają sobie zdanie na temat przedsiębiorstwa. Jeśli będą traktowani źle, nie tylko nie będą zainteresowani propozycjami zatrudnienia, ale również w wielu przypadkach postanowią podzielić się złymi doświadczeniami w internecie. System ATS ograniczy ryzyko niedopatrzeń, a po zakończonej rekrutacji automatycznie wyśle do wszystkich kandydatów informację zwrotną. Nawet jeśli dana osoba nie otrzyma pracy, kontakt ze strony pracodawcy pozostawi u niej pozytywne wrażenia.
Oszczędność czasu i zasobów
Proces rekrutacji z systemem ATS jest zdecydowanie szybszy. Większość powtarzalnych, żmudnych czynności wykonuje się automatycznie. Dzięki temu pracownicy działu rekrutacji mogą poświęcić swój czas na inne działania zmierzające do wyłonienia wartościowych pracowników, w tym lepiej zorganizować rozmowy rekrutacyjne. System ATS skraca fazę preanalizy zgłoszeń i pozwala szybciej przejść do konkretów. W ten sposób rekrutacja pracowników ma szansę zakończyć się szybciej.
Jak przygotować swoje CV do systemu ATS?
Zewnętrzny system rekrutacyjny ATS ma sporo zalet. Z tego powodu decyzję o jego wdrożeniu do swojego biznesu podejmuje obecnie coraz więcej przedsiębiorstw. Ty jako kandydat możesz z tego skorzystać. Przygotuj CV, które będzie dostosowane do algorytmów ATS. Jak to zrobić?
Zadbaj o podział dokumentu i uporządkowanie sekcji. Sprawdź, czy w Twoim CV znajdują się informacje o doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach i wykształceniu. Kluczem, aby system ATS wyłapał wszystkie najważniejsze informacje, jest odpowiednia struktura dokumentu. Nie sprawdzą się tu ściany tekstu, dlatego zadbaj o wybór tylko najważniejszych informacji.
Do każdej sekcji dodaj nagłówki. System musi wiedzieć, gdzie szukać istotnych dla pracodawcy informacji. Stosuj standardową terminologię, tak aby nie było wątpliwości co do zakresu danych.
Zrezygnuj z niestandardowych czcionek i wymyślnego formatowania, ponieważ oprogramowanie ATS może mieć problem z ich odczytaniem. Postaw na prostotę. Doceni ją zarówno sztuczna inteligencja, jak i rekruter.
Aby Twoje CV było skuteczne pod kątem działania systemu ATS, musisz umieścić w nim słowa kluczowe. Sprawdź, jakie kwalifikacje i umiejętności są istotne na stanowisku, na które się rekrutujesz. W tym celu dokładnie przeczytaj ogłoszenie. Po dodaniu niezbędnych informacji do dokumentu zapisz go w formacie PDF. Dzięki temu zyskasz pewność, że układ się nie rozjedzie, a system będzie miał łatwy dostęp do wszystkich istotnych pod kątem procesu rekrutacyjnego informacji.
System ATS - podsumowanie
System ATS, który prawdziwą furorę robi w Stanach Zjednoczonych, już dziś jest powszechnie wykorzystywany w polskich zakładach pracy. Automatyzacja procesu rekrutacji pozwala oszczędzić czas i lepiej zarządzać kandydaturami. Z tego powodu w trakcie poszukiwania pracy warto zadbać o dostosowanie swojego CV do oprogramowania ATS. Stosując nasze wskazówki, zwiększasz szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.