Sygnały, że dobrze wypadłeś na rozmowie o pracę

28.01.24
clock 5 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Stres może towarzyszyć Ci nie tylko przed rozmową rekrutacyjną czy w jej trakcie, ale nawet już po jej zakończeniu. Wychodząc ze spotkania, nie będziesz przecież wiedzieć, czy potencjalny pracodawca ostatecznie zaoferuje Ci dane stanowisko. Zamiast nieustannie zastanawiać się, co można było zrobić lepiej, spróbuj raczej poszukać sygnałów, że dobrze wypadłeś na rozmowie o pracę.

W tym artykule:
  1. Oznaki pozytywnej rozmowy kwalifikacyjnej
  2. Oczekiwanie na wynik rekrutacji – podsumowanie

Oznaki pozytywnej rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli zastanawiasz się, po czym poznać, że dostaniesz pracę, zwróć uwagę przede wszystkim na zachowanie rekrutera. Zarówno jego słowa, jak i mowa ciała mogą świadczyć o tym, że jest zainteresowany Twoją kandydaturą. Jakie są więc oznaki pozytywnej rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa trwa dłużej

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile trwa rozmowa kwalifikacyjna, jej szybkie zakończenie nie wróży kandydatowi nic dobrego. Im dłuższe spotkanie, tym większe prawdopodobieństwo, że rekruter jest faktycznie zainteresowany daną aplikacją. W większości przypadków rozmowa trwa od 1 do 1,5 godziny. Może być jednak krótsze, jeśli dotyczy stażystów lub asystentów bez doświadczenia zawodowego.

Po zakończeniu spotkania sprawdź więc, czy Twoja rozmowa trwała dłużej niż godzinę. Odpowiedź twierdząca może być pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że proces rekrutacji idzie po Twojej myśli.

Szczegółowe opisanie przyszłych obowiązków

Już samo CV może przekonać pracodawcę do Twojej kandydatury. Jeśli przebieg rozmowy kwalifikacyjnej potwierdzi przypuszczenia rekrutera, prawdopodobnie zacznie on dość szczegółowo opisywać ofertę pracy oraz zakres obowiązków na interesującym Cię stanowisku. Takie zachowanie może świadczyć o tym, że zrobiłeś dobre wrażenie, a firma wiąże z Tobą duże nadzieje.

Nawiązanie dobrego kontaktu z rekruterem

Skąd wiedzieć, jak wypadłeś na rozmowie o pracę? Spróbuj prześledzić jej przebieg. Jeśli zaczęła się ona od standardowych pytań, a zakończyła mniej formalną pogawędką o zainteresowaniach czy aktualnych wydarzeniach, może świadczyć to o nici porozumienia między Tobą a rekruterem. Choć podejmując ostateczne decyzje, będzie on kierował się przede wszystkim racjonalnymi argumentami, to nie wyłączy przecież całkowicie swoich emocji.

Mowa ciała rekrutera

Chociaż rekruter może trzymać się standardowych zwrotów i ukrywać, co tak naprawdę myśli o prowadzonej rozmowie, to jego mowa ciała niejednokrotnie da Ci pewne pojęcie na ten temat. Dobre dla Ciebie sygnały to przede wszystkim utrzymywanie kontaktu wzrokowego, potakiwanie, uśmiechanie się czy nachylanie w Twoją stronę. O braku zaangażowania ze strony rozmówcy może natomiast świadczyć zerkanie na zegarek, unoszenie brwi lub krzyżowanie ramion.

Entuzjastyczna odpowiedź na zadane pytanie

Pod koniec każdej rozmowy kwalifikacyjnej rekruter powinien dać Ci możliwość zadania własnych pytań. Jeśli jego odpowiedzi będą szczegółowe i entuzjastyczne, możesz założyć, że jest on pozytywnie nastawiony do Twojej kandydatury. W takiej chwili warto więc poruszać tematy, które pozwolą Ci się dobrze zaprezentować. Postaraj się pytać raczej nie o przysługujące Ci benefity, a o samą firmę i swoją rolę w zespole.

Zaproszenie na spotkanie z potencjalnymi współpracownikami

Zwiastunem pozytywnej odpowiedzi po rozmowie kwalifikacyjnej może być także zaproszenie na spotkanie z zespołem. Jeśli rekruter chce, abyś poznał swoich potencjalnych współpracowników, prawdopodobnie poważnie rozważa zatrudnienie Cię. Oprowadzenie po firmie to zazwyczaj pozytywny sygnał, który może świadczyć o tym, że w przyszłości spędzisz w tym miejscu sporo czasu.

Zachęcenie do kontaktu telefonicznego lub mailowego

Po rozmowie kwalifikacyjnej rekruter może wręczyć Ci swoją wizytówkę i zachęcić do kontaktu. Choć często jest to po prostu standardowa procedura, warto zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie słowa jej towarzyszą. Jeśli rozmówca powie, żebyś skontaktował się z nim w razie ewentualnych pytań, możesz prawdopodobnie liczyć na drugi etap rekrutacji. Prośba o informację w przypadku otrzymania innej oferty pracy oznacza natomiast poważne zainteresowanie z jego strony.

Pytania o plany zawodowe

Pytania o plany rekrutacyjne i zawodowe mogą świadczyć o tym, że Twój rozmówca widzi Cię na oferowanym stanowisku. Chce trzymać rękę na pulsie, aby nie dopuścić do tego, by ktoś inny zaoferował Ci zatrudnienie. Taka informacja zwrotna z pewnością pozwoli Ci odetchnąć z ulgą po zakończonym spotkaniu rekrutacyjnym. 

Prośba o referencje

Prośba o referencje świadczy zazwyczaj o tym, że potencjalny pracodawca chce przyspieszyć Twoją rekrutację. Pozytywne opinie od dotychczasowych przełożonych lub współpracowników pomogą firmie sprawniej podjąć decyzję o zatrudnieniu Cię w jej strukturach. Upewnij się więc, że jesteś w stanie błyskawicznie dostarczyć referencje rekruterowi i że ich autorzy mogą je w każdej chwili potwierdzić.

Koncentracja na dalszych krokach procedury

Szukając pozytywnych sygnałów ze strony rozmówcy, zwróć też uwagę na to, czy mówi on o dalszych krokach związanych z zatrudnieniem. Jeśli wspomina o terminach kolejnych etapów rekrutacji lub sugeruje konieczność wykonania badań lekarskich czy podpisania niezbędnych dokumentów, możesz założyć, że poważnie rozważa on Twoją kandydaturę.

Oczekiwanie na wynik rekrutacji – podsumowanie

Po lekturze tego poradnika wiesz już, jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę i po czym rozpoznać zainteresowanie ze strony rekrutera. Szczególną uwagę zwracaj na jego mowę ciała, reakcje na Twoje pytania oraz zaangażowanie w kwestie dotyczące dalszych kroków procesu. Na tej podstawie z łatwością ocenisz swoje szanse na zatrudnienie w danej firmie!