Stand-up – co to jest? Kto to jest standuper?
Stand-up to zabawny monolog, który jest prezentowany przez artystę na scenie. Jego początki wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. W tej formie komedii dozwolone są ostre żarty, a nawet przeklinanie. Standuperzy nie trzymają się utartych schematów i niejednokrotnie poruszają tematy tabu.
Sukcesu stand-upu należy szukać właśnie w oryginalności i szczerości. Ludzie są zmęczeni przebraniami scenicznymi, a ponad kabaretowe historie stawiają podchodzenie z dystansem do życia codziennego. To, co przyciąga widownię, to przede wszystkim intuicyjne żarty sytuacyjne i kontrowersyjność.
Za zapewnienie tych aspektów odpowiada standuper. To osoba, która przygotowuje autorskie programy i następnie prezentuje je widowni. Aby nim zostać, trzeba mieć talent, a także być pewnym siebie i przebojowym.
Czym powinien wyróżniać się dobry standuper?
Polska scena standupowa wymaga określonych predyspozycji od próbujących na niej swoich sił artystów. Mowa tu nie tylko o poczuciu humoru, ale przede wszystkim oryginalności i wyczuciu. Do tego przyda się odpowiednia dykcja i odwaga.
Najlepsi polscy standuperzy wyróżniają się przede wszystkim takimi cechami jak:
- poczucie humoru,
- umiejętność odpowiedniego doboru tematów,
- pewność siebie,
- odpowiednia emisja głosu,
- otwartość na innych,
- umiejętność obsługi sprzętu technicznego,
- dobra kondycja fizyczna.
Pamiętaj, że oprócz typowych cech dobrego standupera musisz uzbroić się w cierpliwość. Przebicie się wśród najlepszych polskich satyryków może zająć trochę czasu. Nie zrażaj się zbyt szybko i zwiększaj swoje szanse na sukces poprzez regularną pracę.
Jak zostać standuperem?
Najlepsi standuperzy w Polsce nie tylko wkładają w swoją pracę ogrom zaangażowania, ale również mają wrodzony talent. Jeśli czujesz, że komik to zawód dla Ciebie, spróbuj swoich sił w stand-upie.
Popularność najłatwiej zdobyć poprzez kanał na Youtube. Jeśli uda Ci się rozśmieszyć odbiorców i utrzymać ich przy sobie, w przyszłości być może przeniesiesz swoje występy na scenę. Przed rozpoczęciem działalności w branży kabareciarze najczęściej podpatrują bardziej doświadczonych kolegów i się nimi inspirują. Ty również zacznij od poznania branży i zaplanowania pierwszych przedstawień w zaciszu własnego domu.
Jak zacząć? Wskazówki dla początkującego komika
Jako początkujący komik pamiętaj, że najważniejsze w branży jest posiadanie talentu oraz umiejętności łatwego nawiązania kontaktu z publicznością. Nie musisz mieć wykształcenia wyższego, aby rozpocząć występy. Jeśli chcesz zadbać o swoją edukację, możesz pomyśleć o nauce w szkole teatralnej albo studiach na kierunku filologii polskiej.
Dla początkujących polskich standuperów istnieje również możliwość skorzystania z oferty dedykowanych szkoleń. Takie zajęcia są prowadzone przez osoby doświadczone w branży i oferują praktyczne rady. W ten sposób dowiesz się, co jeszcze musisz poprawić, aby myśleć o karierze w stand-upie.
Jeśli chcesz poszerzyć grupę odbiorców, postaw na języki. Inwestuj w kursy i dąż do osiągnięcia wysokiego poziomu językowego. To bardzo ważne, ponieważ inteligentne żarty wymagają znajomości niuansów.
Ile zarabia standuper?
Wiesz już, jak zostać standuperem. Wybicie się w świecie satyryków nie jest jednak takie proste. Poczucie humoru to nie wszystko. Aby osiągać naprawdę wysokie zarobki ze swojego zajęcia, trzeba umieć się przebić.
Wynagrodzenie standupera zależy przede wszystkim od jego popularności oraz wykorzystywanych kanałów. Jeśli występujesz tylko na scenie, zarobki ograniczą się do dochodów z biletów. Cena wejściówek rośnie wraz z prestiżem komika i po latach pracy może sięgać nawet kilkuset złotych.
Dziś alternatywą dla stacjonarnych występów jest kanał na Youtube. W tej formie będziesz zdobywać odbiorców przez internet. Osoby, które mogą pochwalić się dużą liczbą wyświetleń swoich filmów, otrzymują dochody z reklam.
Najlepsi standuperzy w Polsce zarabiają dodatkowo z innych podejmowanych przedsięwzięć. Mowa tu chociażby o spotkaniach autorskich, sprzedaży gadżetów reklamowych czy książek.
Nie da się więc udzielić jednej odpowiedzi na pytanie, ile zarabia standuper. Można powiedzieć, że początkujący artysta może liczyć do wynagrodzenia na poziomie kilkuset złotych miesięcznie, podczas gdy najbardziej znani komicy co miesiąc inkasują nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Najlepsi standuperzy w Polsce
Polscy standuperzy niczym nie ustępują swoim zagranicznym kolegom. Dziś artyści stali się specjalistami w swoim fachu i regularnie cieszą się z kilkudziesięciotysięcznej publiczności na organizowanych występach. Przedstawiamy czołówkę krajowej sceny stand-upowej.
- Rafał Pacześ
Jednym z najbardziej znanych standuperów w Polsce jest Rafał Pacześ. Urodził się w 1990 roku, a karierę rozpoczął już w wieku 22 lat. Pasję do satyry przejął od ojca, a pierwsze zderzenie ze stand-upem zaliczył na open-mic w Łodzi. Za swój debiut otrzymał nagrodę osobowości scenicznej. Po dwóch latach działalności rzucił pracę w korporacji. Była to świetna decyzja, ponieważ na swoje przedstawienia sprzedaje dziś nawet ponad 30 tysięcy biletów.
- Łukasz „Lotek” Lodkowski
Urodził się w 1985 roku. Swój pseudonim zawdzięcza starszemu o dwa lata bratu. Od dziecka był uważany za dowcipnisia. Pasję do humoru połączył z naukami ścisłymi. Studiował matematykę, a karierę zawodową rozpoczynał w korporacji. Dopiero w 2012 roku zdecydował się spróbować swoich sił na open mic w Warszawie. Podbił serca widzów programem „Izba Wytrzeźwień”.
- Mateusz Socha
Ten pochodzący z Żagania artysta swoją przygodę z komedią rozpoczął już w pierwszej klasie liceum. Stworzył wtedy własny program kabaretowy na szkolne wydarzenie. Wspaniały odbiór jego występu sprawił, że Mateusz cały czas się rozwijał i w wieku 26 lat zadebiutował na stand-upowej scenie. Kolejne wygrane konkursy sprawiły, że rzucił dotychczasową pracę i poświęcił się karierze standupera.
- Abelard Giza
Wysoko w rankingu najpopularniejszych polskich standuperów znajduje się Abelard Giza. Jest nieco starszy od swoich kolegów. Urodził się w 1980 roku w Gdańsku, o czym często wspomina w czasie swoich występów. Satyrą zajmował się już w szkole, a w wieku 19 lat założył słynny kabaret Limo. Karierę w stand-upie zaczął w 2009 roku, aby rok później stworzyć z Kacprem Rucińskim oraz Katarzyną Piasecką „Stand-up Bez Cenzury”. Mimo trudnych początków Kacper dalej się rozwijał i dziś może pochwalić się imponującą liczbą programów.
- Piotr „Zola” Szulowski
Pochodzi z Grodziska Mazowieckiego. Karierę w stand-upie zaczął w 2016 roku w Klubie Komediowym w Warszawie. Popularność zdobył programem „Oczy Tygrysa”. Z czasem założył własną scenę komediową w Grodzisku Mazowieckim.
Mimo że polska scena stand-upowa jest zdominowana przez mężczyzn, to coraz częściej popularność zdobywają na niej również kobiety. Jako przykład można podać Olkę Szczęśniak, którą wyróżnia niezwykła szczerość i częste poruszanie tematów tabu. Ma nieco ponad 30 lat, a już od blisko dziesięciu regularnie występuje na stand-upowej scenie. Oprócz tysięcy sprzedanych biletów na swoje występy może się również pochwalić wiernym gronem fanów na Youtubie, występami w telewizji, a nawet nagranym materiałem na Netflixa.
Podsumowanie
Stand-up to obecnie jedna z najpopularniejszych form komediowych w Polsce. Jeśli masz pasję do satyry i chcesz rozśmieszać widownię, spróbuj swoich sił na scenie. Sukces osiąga się małymi krokami, dlatego konsekwentnie buduj swoją rozpoznawalność i dbaj o rozwój. Jeśli wyróżnisz się wyjątkowym talentem i charyzmą, masz szansę na popularność, a co za tym idzie wysokie zarobki.