Skąd czerpać inspiracje?

Każdy z nas potrzebuje czasem świeżego spojrzenia. Dlatego też przygotowaliśmy listę pozycji, które według nas mogą stanowić źródło nowych pomysłów czy wiedzy, którą warto przetestować w praktyce. Może któraś z nich stanie się źródłem inspiracji przy tworzeniu strategii na kolejny rok pracy.

1. Work Rules Laszlo Bock

Jest to pozycja sprzed roku), ale na pewno wciąż aktualna! Laszlo Bock opisuje wyzwania, z jakimi wraz z zespołem, mierzył się w Google. Jest to przegląd różnych obszarów tematycznych z zakresu HR i rozwiązań wdrożonych w jednej z najbardziej pożądanych wśród pracowników firm.

2. Powerful Patty McCord

Książka napisana przez HR-owca światowej sławy, który stoi za sukcesem Netflixa. Patty opisuje w niej, w jaki sposób została zbudowana kultura organizacyjna firmy. Nawet jeśli ktoś się nie zgadza ze słusznością niektórych z zasad wprowadzonych w Netflixie, warto poczytać o wartościach stojącymi za nimi. Co więcej, w tym roku pojawiła się polska wersja pozycji.

3. Drive Daniel H. Pink

Jeśli jesteś zmęczony sztampowymi działaniami motywującymi, opartymi na podwyżkach i premiach, to jest książka dla Ciebie. Daniel Pink ukazuje w niej dlaczego motywowanie finansowe nie sprawdza się, a działania wspierające takie potrzeby pracowników, jak: autonomię, mistrzostwo i sens, jak najbardziej. Co więcej, książkę czyta się bardzo przyjemnie, a zaprezentowane przykłady urzeczywistniają wywody teoretyczne. Dla tych, którzy są zafascynowani tematem motywacji i chcieliby poznać teoretyczną stronę zagadnienia, zachęcam dodatkowo do zapoznania się ze stroną prezentującą badania nad teorią samodeterminacji https://selfdeterminationtheory.org/theory/.

4. Wiser getting beyond groupthink to make groups smarter Cass R. Sustein, R. Hastie

W książce opisano zagadnienie błędów, jakie popełniają grupy, podejmując decyzje i działając zespołowo. Każdy przełożony powinien być ich świadomy, żeby w odpowiedni sposób prowadzić spotkania z zespołem i kierować grupą. Jeśli chcesz poznać kilka pomocnych zabiegów, wspierających efektywność zespołu, warto zajrzeć do tej pozycji.

5. Pracować inaczej Frederic Laloux

Książka jest o tym, że praca bez szefów jest możliwa. Laloux prezentuje podstawy teoretyczne zarządzania turkusowego oraz ukazuje przykłady firm i organizacji działających zgodnie z zasadami tego podejścia. W dokładny sposób przedstawia zawiłości paradygmatu, który jest coraz popularniejszy w świecie biznesu.