Rynek pracy – rok z pandemią i dalsze perspektywy

16.03.21
clock 3 min.

– Z mojej perspektywy najbliższe lata to będzie czas kompetencji miękkich, czyli tych, na które aż tak mocno nie zwracaliśmy uwagi. Większą uwagę przykładaliśmy do twardych umiejętności – mówi Maja Gojtowska, jedna z uczestniczek debaty OLX Praca. Czterech cenionych ekspertów rozmawiało o obecnej sytuacji na rynku pracy.

Pretekstem do spotkania było opracowanie OLX Praca „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021” opublikowane w grudniu ubiegłego roku. Panel dyskusyjny ppprowadziła dziennikarka TOK FM – Marzena Mazur.

Uczestnikami debaty byli:

  • Anna Macnar – CEO HRM Institute, doświadczona ekspertka, strateg marki pracodawcy, pasjonat kultury organizacyjnej, zarządzania talentami i synergii marek, szkoleniowiec, wykładowca, autorka książek „Employer branding bez tajemnic”, „EVP bez tajemnic” oraz innych publikacji na temat budowania wizerunku pracodawcy.
  • Maja Gojtowska – doradza i wspiera firmy w zakresie budowania wizerunku i komunikacji. Specjalizuje się w obszarze doświadczeń kandydatów i pracowników. Współtworzyła i zrealizowała kilkanaście kampanii z zakresu komunikacji zewnętrznej, wewnętrznej i employer brandingowej. Jest autorką bloga Gojtowska.com.
  • Jacek Krajewski – Growth Manager Gamfi firmy tworzącej platformę grywalizacyjną do motywowania i angażowania na każdym etapie cyklu życia pracownika. Z branżą HR i nowych technologii związany jest już od ponad 14 lat.
  • Grzegorz Deszczka – właściciel agencji rekrutacyjnej Welovepeople, która specjalizuje się w rekrutacjach IT oraz rekrutacjach w branży SSC/BPO. Prowadzi Vloga dla rekruterów „Rekruter z brodą” oraz bloga szkolarekrutera.pl i dzieli się wiedzą o rekrutacji w branży IT.

Podczas debaty uczestnicy rozmawiali m.in. o tym, co nas czeka na rynku pracy, jakie trendy będą się rozwijać w najbliższym czasie, jak świadome budowanie marki pracodawcy będzie wpływać na pozyskiwanie pracowników. Jacek Krajewski mówił o mechanizmach rekrutacji zdalnej oraz cyfryzacji w HR, z kolei Grzegorz Deszczka poruszył kwestie związane z kompetencjami przyszłości – cechami pracowników, które będą wysoko oceniane przez pracodawców.

– Obecnie kandydaci sprawdzają opinie na temat pracodawców nie tylko pod kątem tego, co oferują swoim potencjalnym pracownikom, ale też pod kątem tego, jak się zachowali lub zachowują w trakcie pandemii. Czy w ogóle jest jakakolwiek komunikacja, czy jeżeli dzieje się coś złego i są np. zwolnienia, to w jaki sposób to się odbywa. Bardzo ważne jest również budowanie komunikacji z kandydatami, czyli pokazywanie im, jak się u nas pracuje, jakiego rodzaju inicjatywy realizujemy w ramach dbania o markę pracodawcy, dlaczego chcemy być dobrym pracodawcą i dlaczego, drogi kandydacie, chcemy akurat ciebie przyciągnąć. Dialogi zewnętrzny i wewnętrzny są czymś bardzo ważnym – podkreśla Anna Macnar.

Zapis całej debaty OLX Praca „Rynek pracy – rok z pandemią i dalsze perspektywy” jest dostępny poniżej.