Jak przygotować się na rozmowę o pracę? Najważniejsze wskazówki
Proces przygotowywania się do rozmowy kwalifikacyjnej wygląda podobnie bez względu na wiek kandydata. Jeśli masz ponad 50 lat i aplikujesz na nowe stanowisko, musisz więc przejść przez następujące etapy:
Przejrzyj swoje CV
Jeśli masz za sobą dłuższą przerwę w zatrudnieniu lub kilkuletni okres pracy w jednym miejscu, Twoje CV może wymagać aktualizacji. Zastanów się więc, czy przez ten czas przybyło Ci istotnych umiejętności, a następnie wpisz je do życiorysu. Pod uwagę weź zarówno kompetencje twarde (np. obsługa narzędzi czy znajomość języka), jak i miękkie (np. zdolności przywódcze czy komunikacyjne).
Dobrym tropem okażą się też różnego rodzaju certyfikaty. Jeśli możesz pochwalić się udziałem w branżowych kursach czy szkoleniach na przestrzeni ostatnich lat, koniecznie zamieść takie informacje w swoim profesjonalnym CV. Wybieraj jednak tylko te kwalifikacje, które mają związek z interesującym Cię stanowiskiem i które mogą zainteresować danego pracodawcę.
Kiedy zaktualizujesz już wszystkie kluczowe informacje dotyczące kompetencji, zwróć uwagę na sam wygląd swojego życiorysu zawodowego. Możesz pamiętać czasy, gdy CV było po prostu białą kartką papieru (nieraz nawet zapisaną ręcznie). Dziś kandydaci mają jednak do dyspozycji liczne szablony, które zapewniają dokumentowi estetyczną szatę graficzną i pozwalają na atrakcyjne wyeksponowanie najważniejszych informacji.
Przeczytaj raz jeszcze ogłoszenie o pracę
Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, musisz doskonale wiedzieć, czego wymaga i co oferuje pracodawca. Rekruter prawdopodobnie i tak przypomni Ci najważniejsze kwestie w trakcie spotkania, ale nie możesz ryzykować, że czymkolwiek Cię zaskoczy. Z tego względu dokładnie zapoznaj się z ofertą pracy, zanim wybierzesz się na spotkanie rekrutacyjne. Przeczytaj ją kilka razy i postaraj się przewidzieć pytania, jakie może zadać Twój rozmówca na podstawie wymagań stawianych kandydatom.
Upewnij się też, że posiadasz wszystkie istotne informacje o firmie, do której aplikujesz. Musisz wiedzieć, czym się zajmuje, jakie wartości jej przyświecają i do czego dąży. W ten sposób pokażesz rekruterowi swoje zaangażowanie i nie pozwolisz mu się zaskoczyć.
Opracuj odpowiedzi na standardowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej
Choć każda rozmowa o pracę ma nieco inny przebieg, dla większości rekruterów pewien zestaw pytań jest niezmienny. Warto więc przygotować się do nich z wyprzedzeniem. Mogą one dotyczyć na przykład tego:
- Co wiesz o firmie, do której aplikujesz?
- Jakie są Twoje sposoby motywacji do pracy?
- Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?
- Jakie są Twoje cele zawodowe?
- Jakie są Twoje mocne i słabe strony?
- Jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe?
Pamiętaj też, aby przygotować sobie krótką wypowiedź na wypadek prośby o parę słów o sobie. To świetna okazja, aby zaprezentować rekruterowi swoje ambicje, doświadczenie i podejście do pracy.
Przemyśl swoje oczekiwania finansowe
Nie daj się też zaskoczyć pytaniem o oczekiwania finansowe. Pada ono właściwie na każdej rozmowie o pracę, która przewiduje możliwość negocjacji wynagrodzenia. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, unikaj udawanej skromności i bagatelizowania tematu. Powiedz otwarcie, ile chcesz zarabiać, zachowując jednak zdrowy rozsądek i świadomość stawek obowiązujących w danej branży.
Jak stworzyć portfolio?
Portfolio to jeden z kluczowych dokumentów aplikacyjnych. Przydaje się podczas rekrutacji na wiele różnych stanowisk, ale nie zawsze jest wymagany. Stanowi po prostu zbiór prac, którymi kandydat chce pochwalić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Może zawierać na przykład zdjęcia, grafiki, teksty, zrzuty ekranu czy nagrania wideo. Ważne, aby portfolio dokumentowało Twoje doświadczenie i dowodziło rekruterowi, że nadajesz się na wybrane stanowisko.
Aby stworzyć profesjonalne portfolio, skorzystaj z dowolnego narzędzia dostępnego w sieci. Znakomicie nada się do tego łatwy w obsłudze edytor graficzny (np. Canva), jak i program do prezentacji multimedialnych (np. MS PowerPoint). Warto pamiętać, że dobre portfolio może mieć także formę prostej strony internetowej. Korzystając z takich rozwiązań, pokażesz rekruterowi, że mimo zaawansowanego wieku potrafisz posługiwać się nowymi technologiami.
Jak zabłysnąć podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Wydaje Ci się, że jeśli należysz do pokolenia Silver, to podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteś na straconej pozycji? Takie obawy mogą być uzasadnione, ponieważ sytuacja dojrzałych pracowników na rynku pracy nie jest wcale łatwa. Najtrudniejszy wydaje się jednak etap wstępnej selekcji, w którym młodsi kandydaci faktycznie często są faworyzowani. Jeśli masz więc zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne, najgorsze jest już za Tobą! W trakcie rozmowy możesz zresztą wykorzystać różne techniki, które pozwolą Ci zabłysnąć:
Zaznacz, że wiek to pozytyw
W obliczu rozwoju nowych technologii i szybko zmieniających się potrzeb konsumenckich zaawansowany wiek pracowników przyjęło się traktować jako coś negatywnego. W trakcie rozmowy o pracę postaraj się więc przekonać rekrutera, że zatrudniając Silversa, zyskuje on jego bogate doświadczenie i dojrzałość w obliczu trudnych sytuacji. Osoby po 50-tce cechują się zazwyczaj większą odpornością na stres i są skłonne do pewnych poświęceń w imię pracy. Przekonaj rozmówcę o swojej lojalności względem pracodawcy, opanowaniu i chęci dzielenia się kompetencjami z młodszym pokoleniem, a na pewno zyskasz jego zainteresowanie.
Pamiętaj o pewnej i otwartej mowie ciała
Zastanawiając się nad tym, jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, musisz zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią mowę ciała. Powinna ona świadczyć o Twojej pewności siebie i otwartości. Postaraj się więc utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem, nie spuszczając oczu ani nie błądząc nimi po suficie. Nie zamykaj też swojej postawy – zamiast krzyżować ramiona na piersi, połóż dłonie na biurku lub na podłokietnikach fotela.
Pochwal się swoimi sukcesami
Starając się o pracę po 50-tce, na pewno możesz pochwalić się licznymi osiągnięciami zawodowymi. Podczas rozmowy rekrutacyjnej postaraj się więc nawiązywać do swoich sukcesów, udowadniając, że takie doświadczenia pozwolą Ci radzić sobie z codzienną pracę w firmie. Możesz stosować przy tym schemat STAR, czyli:
- S – situation (sytuacja): scharakteryzuj realizowany projekt,
- T – task (zadanie): wyjaśnij, na czym polegało Twoje zadanie,
- A – action (działanie): opisz działania podjęte w obliczu wyzwania,
- R – result (rezultat): przedstaw efekt swoich działań i wyciągnięte wnioski.
Opanuj stres
Rozmowa o pracę jest bez wątpienia stresującą sytuacją. Może okazać się dla Ciebie tym większym wyzwaniem, im więcej czasu minęło od Twojego ostatniego spotkania rekrutacyjnego. Jak opanować nerwy? Przede wszystkim zaakceptuj je. Nie udawaj, że nie istnieją, bo to tylko pogorszy sytuację. Przed rozpoczęciem rozmowy możesz nawet przyznać się rekruterowi do lekkiej tremy – już sam ten krok powinien Cię nieco uspokoić.
Co może zaskoczyć podczas rozmowy rekrutacyjnej osoby po 50. roku życia?
Skoro wiesz już, jak przygotować się na rozmowę o pracę po 50-tce, zwróć jeszcze uwagę na elementy, które mogą Cię zaskoczyć podczas spotkania. O ile nie będą one niczym dziwnym dla młodego pokolenia pracowników, o tyle Silversom sprawią czasem niemałe problemy. O czym mowa?
Testy językowe
Jeśli wybrane stanowisko pracy wymaga znajomości języków obcych, pracodawca może sprawdzić kompetencje kandydata w tym zakresie. Organizacja testu pisemnego jest raczej niepotrzebną komplikacją i tylko wydłuża cały proces, więc rekruterzy częściej stosują taktykę polegającą na zmianie języka rozmowy w pewnym jej momencie. Pamiętaj, aby przygotować się na taką ewentualność!
Testy osobowości
Testy osobowości mogą stresować kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych po 50. roku życia, ale w rzeczywistości zupełnie nie ma się czego bać. Co najważniejsze – jakiekolwiek przygotowania do nich nie mają żadnego sensu. Tylko potencjalni szefowie i zatrudniani przez nich specjaliści HR wiedzą, jakiego profilu pracownika poszukują na dane stanowisko. Jeśli spotkasz się więc z testem osobowości podczas rekrutacji, zgodnie z prawdą odpowiedz na parę prostych pytań. Swojej natury i tak nie oszukasz…
Rozmowa online
Współcześnie coraz więcej rozmów kwalifikacyjnych odbywa się w trybie zdalnym. Taki charakter mają przede wszystkim wstępne spotkania z aplikantami. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i przyspieszyć proces selekcji kandydatów. Jeśli nowe technologie nie są Twoją mocną stroną, przygotuj się wcześniej do takiej formy rozmowy. Możesz poprosić o pomoc kogoś bliskiego lub skorzystać z materiałów dostępnych w Internecie. Wystarczy, że nauczysz się obsługi paru prostych platform komunikacyjnych, z których każda działa zresztą w bardzo podobny sposób.
Zadanie przy komputerze
Chcąc zidentyfikować ewentualne słabe strony pracownika po 50-tce, rekruter podczas rozmowy może zlecić mu zadanie wymagające obsługi wybranych programów elektronicznych. Do takiej sytuacji dojdzie oczywiście tylko w przypadku stanowisk nierozerwalnie związanych z pracą przy komputerze, więc wyzwanie nie powinno Cię zanadto zaskoczyć. Przed spotkaniem sprawdź, jakie narzędzia wykorzystywane są w danej branży najczęściej, i zapoznaj się z ich działaniem.
Scenariusz rozmowy rekrutacyjnej po 50-tce – podsumowanie
Jak widzisz, rozmowa kwalifikacyjna po 50. roku życia wcale nie musi być dużym wyzwaniem. Wystarczy, że przygotujesz sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przećwiczysz scenariusze, które mogłyby Cię zaskoczyć. Pamiętaj, że większość ograniczeń jest tylko w Twojej głowie, a w rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie do rozwoju kariery po 50-tce!