Rekrutacja na stanowiska administracyjne to banał – czy na pewno?

06.11.19
clock 2 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Stosunkowo łatwo znaleźć kandydatów zainteresowanych pracą na stanowisku administracyjnym. Etap gromadzenia aplikacji nie jest największym wyzwaniem w rekrutacji na takie pozycje. Jak jednak sprawić, by przesyłano nam te, które rzeczywiście odpowiadają na nasze potrzeby?

Określenie jasnych oczekiwań

Wiele ofert dotyczących stanowisk administracyjnych nie posiada dokładnych wymagań, co sprawia, że odpowiada na nie wiele osób, przesyłając dużą liczbę aplikacji.

Dobrze sformułowane ogłoszenie musi być precyzyjne.

Dotyczy to zwłaszcza informacji o zakresie obowiązków. Informacje o możliwości rozwoju czy dynamicznym zespole są bardzo ogólne, co sprawia że przesyłane aplikacje mogą nie odpowiadać naszym oczekiwaniom. Jeśli chcemy, żeby zaaplikowała osoba, której rzeczywiście szukamy, warto dokładnie przeanalizować obowiązki na danym stanowisku i szczegółowo opisać w ofercie zarówno zakres zadań, jak i wymagania stawiane przed pracownikiem.

Uwzględnienie potrzeb kandydatów

Kandydaci na stanowiska administracyjne często uważają, że kluczowe przy wyborze miejsca pracy są: możliwość łączenia pracy z życiem rodzinnym oraz szansa na rozwój zawodowy. Zarobki są dopiero na kolejnym miejscu w rankingu wskazywanych priorytetów. Mimo to warto publikować w ogłoszeniu widełki płacowe. Jest to szansa wyróżnienia się na tle konkurencji oraz zapewnienie sobie większej liczby przesyłanych aplikacji.

Dla kandydatów z tej grupy zawodowej ważne jest również bezpieczeństwo zatrudnienia. W większości przypadków zależy im na podjęciu długoterminowej współpracy, dlatego informacja o formie zatrudnienia również powinna pojawić się w ofercie.

Rozmowa rekrutacyjna

Osoby na stanowiskach administracyjnych są zazwyczaj filarem firmy. Jeśli w biurze dzieje się coś nietypowego, pracownicy proszą o pomoc asystentkę czy sekretarkę. Dlatego ważne jest, żeby w trakcie procesu rekrutacyjnego zweryfikować nie tylko wiedzę, np. znajomość języków czy prawa w danej dziedzinie, ale również sprawdzić, czy jest to osoba pasująca do naszego zespołu. Jeśli decydujemy się na prowadzenie rozmowy rekrutacyjnej, warto przygotować pytania behawioralne, które pozwolą nam zweryfikować stosunek kandydata do istotnych dla nas kwestii.

Tylko we wrześniu 2018r. 920 000 unikalnych użytkowników poszukiwało pracy w kategorii administracja biurowa na portalu www.olx.pl. Dzięki temu, że mamy możliwość dotarcia do tak szerokiej grupy, przygotowaliśmy dla Was wskazówki dotyczące procesu rekrutacji na stanowiska administracyjne. Więcej, znacznie bardziej szczegółowych informacji na temat preferencji kandydatów, można znaleźć w raporcie: https://olx-knowhow.pl/.