Dlaczego pytanie o zarobki jest tak ważne i należy na nie odpowiedzieć?

Dobrą praktyką ze strony pracodawców jest umieszczanie przedziału wynagrodzenia w ofertach pracy. Ogłoszenia bez tak zwanych widełek stają się coraz rzadsze, więc aplikanci wiedzą zazwyczaj, jakich zarobków mogą się spodziewać w danej firmie. Mimo to pytanie o oczekiwania finansowe i tak pada podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dzieje się tak dlatego, że rekruter w pewien sposób sprawdza kandydata. Pytanie o pieniądze pozwala mu się nieraz rozeznać, czy ma do czynienia z osobą pewną siebie, otwartą i zdecydowaną. To także okazja, aby przetestować umiejętności negocjacyjne aplikanta, co może okazać się szczególnie ważne na stanowiskach związanych ze sprzedażą.

Jeśli na rozmowie kwalifikacyjnej otrzymasz pytanie o oczekiwania finansowe brutto, nie wahaj się więc udzielić rekruterowi konkretnej odpowiedzi. Jest to dla Ciebie z jednej strony szansa na zaprezentowanie swoich zalet, a z drugiej okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat płac w firmie. Możesz dopytać na przykład o to, co poza wynagrodzeniem zasadniczym wchodzi ewentualnie w skład pensji i jakie są perspektywy dotyczące podwyżek w przyszłości.

Jak przygotować się do pytania o zarobki?

Biorąc udział w rekrutacji, musisz spodziewać się tego, że w którymś jej momencie padnie pytanie o zarobki. Wychodząc z takiego założenia, możesz jednak dobrze przygotować się do odpowiedzi. Weź więc pod uwagę swoje potrzeby, ale i kompetencje, a następnie przeprowadź prostą analizę rynku. Dzięki temu temat wynagrodzenia nie zaskoczy Cię podczas rozmowy o pracę.

Zrozumienie swoich oczekiwań finansowych na podstawie doświadczenia i umiejętności

Za punkt wyjścia do rozmowy o finansach możesz przyjąć swoje dotychczasowe zarobki. Nie zdradzaj jednak ich wysokości rekruterowi, tylko wykorzystaj je do określenia oczekiwanej pensji. Nie chcesz przecież w nowej pracy zarabiać gorzej niż w poprzedniej. W obliczeniach weź też pod uwagę swój staż pracy i doświadczenie zawodowe. Na początku kariery Twoje możliwości negocjacyjne nie będą zbyt szerokie, ale im dłużej jesteś na rynku, tym większą wartość masz dla pracodawców.

Badanie średnich zarobków na podobnych stanowiskach

Aby dowiedzieć się, jak rozmawiać o wynagrodzeniu na rozmowie kwalifikacyjnej, sięgnij też do badań rynkowych. Wyniki ankiet dotyczących średnich zarobków na danym stanowisku mogą dać Ci ogólne pojęcie o tym, ile powinna wynosić Twoja pensja. Takie statystyki znajdziesz choćby w naszej Porównywarce Wynagrodzeń.

Poza oficjalnymi danymi rynkowymi możesz odnieść się także do innych ofert pracy, które znajdziesz w serwisach ogłoszeniowych. Sprawdź, jakie zarobki pracodawcy proponują zazwyczaj kandydatom na określonych stanowiskach. Weź jednak poprawkę na rozmiar i rangę poszczególnych firm oraz na ich lokalizację (region czy wielkość miejscowości). Dzięki temu łatwiej będzie Ci oszacować swoje własne wynagrodzenie.

Jak rozmawiać o wynagrodzeniu na rozmowie kwalifikacyjnej?

Przychodzisz na rozmowę o pracę i otrzymujesz od rekrutera pytanie o oczekiwania finansowe – co odpowiedzieć? Postępuj według poniższych wskazówek:

Nie mów, ile obecnie zarabiasz

Podczas rozmowy o pracę postaraj się nie zdradzać, ile zarabiasz obecnie. Dla rekrutera będzie to jedynie okazja, aby zaproponować Ci wynagrodzenie minimalnie wyższe od aktualnego. Stracisz w ten sposób swoją pozycję negocjacyjną. Pracodawcy nie podają zresztą pensji swoich pracowników do publicznej wiadomości, więc otwarte porównywanie zarobków podczas oficjalnych spotkań postrzegane jest często jako brak profesjonalizmu.

Nie zaniżaj oczekiwań

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić podczas rozmowy o wynagrodzeniu, jest zaniżenie swoich oczekiwań. Taki krok wynika najczęściej z desperacji lub braku pewności siebie. Miej jednak na uwadze, że właściwie żaden pracodawca nie zaoferuje Ci wyższej pensji z własnej woli. Jeśli chcesz dobrze zarabiać, po prostu szczerze i otwarcie o tym powiedz. Pamiętaj tylko, że oczekiwane wynagrodzenie powinno mieć oparcie w Twoim doświadczeniu i potencjalnym zakresie obowiązków.

Zapytaj o inne benefity

Warto zauważyć, że podstawowa pensja, którą pracodawca oferuje w ogłoszeniu, nie musi być jedyną korzyścią finansową, jaką wyniesiesz z pracy. Podczas rozmowy o wynagrodzeniu zapytaj więc rekrutera o ewentualne benefity, takie jak:

  • bezpłatna opieka medyczna,
  • zwrot kosztów dojazdu do pracy,
  • darmowy catering w biurze,
  • karta pre-paid na podstawowe zakupy,
  • bony pracownicze,
  • odzież robocza.

Odliczenie powyższych kosztów z prywatnych wydatków może sprawić, że niższe wynagrodzenie zostanie Ci zrekompensowane. Dowiedz się zatem, na jakie benefity możesz liczyć, aby jeszcze dokładniej odpowiedzieć rekruterowi na pytanie o oczekiwania finansowe.

Nie bagatelizuj tematu

Jeśli podczas rozmowy usłyszysz pytanie „ile chciałby Pan zarabiać?” lub „jakie są Pani oczekiwania finansowe?”, nie omijaj tematu. Rekruter może sprawdzać w ten sposób, czy potrafisz zachować się profesjonalnie. Unikaj więc żartowania na temat wynagrodzenia i „odbijania piłeczki” polegającego na pytaniu rozmówcy, jaką pensję firma może Ci zaoferować.

Jak kulturalnie zapytać o zarobki?

Czasami możesz znaleźć się w sytuacji, w której rekruter nie zada Ci pytania o oczekiwania finansowe. W takim przypadku warto przejąć inicjatywę i poruszyć ten temat na własną rękę. W tym celu poczekaj jednak na zakończenie rozmowy i etap, kiedy rozmówca da Ci możliwość zadawania własnych pytań. Jeśli masz ich więcej niż jedno, kwestię wynagrodzenia możesz pozostawić na sam koniec. Pokażesz wówczas swój profesjonalizm, dbając przy okazji o własne potrzeby, ale nie koncentrując się wyłącznie na stronie finansowej.

Jak negocjować zarobki?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej każda ze stron może zaproponować negocjowanie warunków współpracy. Jeśli w odpowiedzi na pytanie o oczekiwania finansowe podasz rekruterowi widełki, zrób to tak, aby nawet ich dolny próg był dla Ciebie satysfakcjonujący. Uważaj też na to, żeby przedział nie był zbyt szeroki, i pamiętaj, że pracodawca będzie zawsze dążył do przekonania Cię do najniższej możliwej stawki.

Dobrym punktem wyjścia do negocjacji może okazać się dla Ciebie oferta pracy z innej firmy. Jeśli bierzesz udział w paru rekrutacjach jednocześnie, wspomnij o tym subtelnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie musisz podawać ani konkretnych nazw, ani proponowanych przez konkurencję kwot – zaznacz po prostu, że dana suma pozwoliłaby Ci na przyjęcie pracy bez wahania. W żadnym wypadku nie naginaj też prawdy.

Często popełniane błędy podczas rozmowy o pensji

Aby pytanie o zarobki na rozmowie o pracę nie pogrążyło Twoich szans na zatrudnienie, unikaj następujących błędów:

  • bagatelizowanie tematu wynagrodzenia,
  • zawyżanie lub zaniżanie oczekiwań finansowych,
  • nawiązywanie do aktualnych zarobków,
  • traktowanie pieniędzy jako najważniejszego aspektu rozmowy,
  • wyliczanie kosztów życia w obecności rekrutera.

Jak odpowiedzieć na pytanie, ile chcesz zarabiać? Podsumowanie

Postępując według opisanych wyżej wskazówek, z łatwością przejdziesz każdy proces rekrutacji. Na zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytanie o zarobki postaraj się odpowiedzieć szczerze i otwarcie. Przed spotkaniem zrób również research, który pozwoli Ci się odnieść do warunków rynkowych. Dzięki temu na pewno zrobisz dobre wrażenie na rekruterze.