Przyciągnij kandydatów – podaj widełki płacowe

03.02.22
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska
Przyciągnij kandydatów – podaj widełki płacowe

Wskazanie wysokości proponowanego wynagrodzenia w ofertach pracy powinno być standardem – tak uważa duża część kandydatów biorących udział w procesach rekrutacyjnych. I choć są branże, w których podanie widełek zarobków jest powszechnym działaniem, to w ogólnym rozrachunku w wielu ogłoszeniach nadal ich brakuje.

Kwestia transparentności w ogłoszeniach o pracę i ujawniania wysokości wynagrodzenia to temat, który już od dłuższego czasu gości w dyskusji publicznej. Kandydaci chcieliby już na starcie wiedzieć, na co mogą liczyć. Bardzo często proces rekrutacyjny ulega przedłużeniu – albo ze względu na terminy, albo przez wieloetapowość. Jeśli kandydat bierze udział w kilku etapach i dopiero na ostatnim dowiaduje się, ile mógłby zarabiać, to w przypadku nieodpowiedniej wysokości wynagrodzenia, cały proces będzie dla niego stratą czasu. Dlatego część kandydatów nie decyduje się na udział w rekrutacji, jeśli w ofercie brakuje widełek wynagrodzenia.

Przedstaw widełki, zobaczysz korzyści

Dlaczego na ogłoszenia z podanymi widełkami wynagrodzeń odpowiada więcej osób? Dzieje się tak dlatego, że kandydat, który kontaktuje się z firmą, jest kandydatem świadomym. Wie, czego może się spodziewać i przystępując do procesu, z góry godzi się na warunki oferty. Dzięki temu zarówno rekruter, jak i kandydat oszczędzają swój czas. Rekruter nie musi przeglądać wielu nietrafionych aplikacji, podobnie jak kandydat nie musi zgłaszać się na stanowiska w firmach, w których mogą nie spełnić jego oczekiwań finansowych.

Według danych OLX na oferty z widocznym wynagrodzeniem odpowiada nawet 50% więcej kandydatów niż na ogłoszenia bez tej informacji.

Ujawnianie widełek może również pozytywnie wpłynąć na wizerunek pracodawcy. Daje sygnał, że dana organizacja trzyma się zasad fair play. Dodatkowo firma pokazuje, że dostrzega zmiany na rynku pracy, śledzi bieżące trendy, że nie są jej obojętne potrzeby kandydatów. Taka postawa zdecydowanie buduje zaufanie wśród przyszłych pracowników. Więcej o korzyściach płynących z transparentności wynagrodzeń w ogłoszeniach opisywałam w artykule: Podaj widełki wynagrodzeń i uatrakcyjnij ogłoszenie.

A jeżeli w Twoich ogłoszeniach na OLX brakuje informacji o widełkach płacowych, to możesz edytować ofertę, wchodząc w link: https://www.olx.pl/mojolx/praca/.

Nieodłączny przykład IT

Pomimo że widełki płacowe coraz częściej pojawiają się w ogłoszeniach, to z pewnością nie są jeszcze standardem. Są jednak branże, które na tym polu zdecydowanie wyprzedzają inne sektory. Zamieszczanie widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach jest niezwykle silnym trendem w IT. Niektóre z portali z ogłoszeniami wręcz wymuszają podanie takich danych.

Konkurencja w branży jest niezwykle duża. Firmy prześcigają się w oferowaniu różnego rodzaju benefitów oraz inwestują w kampanie employer brandingowe – wszystko po to, aby przyciągnąć uwagę najlepszych specjalistów z branży. Ich wysiłki będą jednak daremne, jeśli w ogłoszeniu zabraknie tak kluczowej informacji, jaką jest wynagrodzenie. Nie ma się co dziwić, w końcu w branży IT rekruter bardzo często musi zainteresować ofertą biernych kandydatów, a to w pewien sposób narzuca konieczność bycia transparentnym. Dlaczego ktoś miałby się zainteresować ofertą zmiany miejsca pracy, jeśli nie zna konkretnych warunków?

Możesz czy musisz podać widełki?

Przed takim wyzwaniem staną pracodawcy z Nowego Jorku. Już w kwietniu wejdzie w życie regulacja, która będzie obligować pracodawców zatrudniających więcej niż czterech pracowników, do zamieszczania w ogłoszeniu o pracę informacji o wysokości widełek wynagrodzenia. Przepis nie obejmie swoim zasięgiem jedynie prac o charakterze tymczasowym. Dlaczego nowojorscy radni zdecydowali się na wdrożenie takiej polityki? Ich zdaniem przepis pozwoli przeciwdziałać dyskryminacji i nierównościom płacowym.

Beverly Neufeld, prezes PowHer New York – organizacji non-profit zajmującej się równością ekonomiczną kobiet, która współpracowała nad tą ustawą, nazwała ten przepis konkretnym krokiem w eliminowaniu przyczyn nierówności płacowych. Pracodawcom, którzy nie podporządkują się nowym regulacjom, będzie grozić grzywna z tytułu stosowania praktyk dyskryminacyjnych. W Polsce podawanie widełek wciąż jest dobrowolne, a firmy, które decydują się na taką otwartą postawę, mogą liczyć na przewagę nad konkurencją.

Jak się do tego zabrać?

Chcąc dostosować się do potrzeb rynku i stać się konkurencyjnym na tle innych firm, warto najpierw przeanalizować trendy. Wynagrodzenia odbiegające od stawek rynkowych mogą przynieść odwrotny skutek do zmierzonego. Co warto zrobić? Jak podkreślono w opracowaniu OLX, najpierw warto przeprowadzić weryfikację płac w firmie. Trzeba porównać oferowane stawki z wysokością wynagrodzeń na rynku. W tym celu można przejrzeć dostępne w internecie darmowe raporty płacowe lub skorzystać z pomocy firm świadczących usługi w tym obszarze.

Jeśli audyt wykaże, że stawki odbiegają od rzeczywistości rynkowej, warto dostosować oferowane wysokości płac, uporządkować wynagrodzenia aktualnych pracowników oraz zniwelować rozbieżności. Oczywiście takie działanie to proces, ale uregulowanie kwestii wynagrodzeń to ważny obszar dla firmy, któremu warto poświęcić uwagę.

Pomysł stosowania widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach może niektórym wydawać się ryzykowny. Obawy pracodawców nie zmienią jednak oczekiwań kandydatów w tym obszarze, a te są bardzo jasne – informacja o wynagrodzeniu jest bardzo pożądana.

Uatrakcyjnij ogłoszenie podając widełki wynagrodzenia

Uatrakcyjnij ogłoszenie, podając widełki wynagrodzenia