Przejmij inicjatywę na rozmowie o pracę

29.01.20
clock 4 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka
Przejmij inicjatywę na rozmowie o pracę

Rozmowa rekrutacyjna często kojarzy się z wywiadem i to głównie kandydat odpowiada na zadawane mu pytania. Jednak wyjście z inicjatywą często jest bardzo dobrze odbierane przez rekruterów, dlatego warto jeszcze przed rozmową zastanowić się, jakie chcielibyśmy zadać pytania w trakcie spotkania.

Każdy z nas lubi mieć poczucie, że jest słuchany, podobnie jest z rekruterami. Dlatego warto im pokazać, że aktywnie uczestniczymy w rozmowie poprzez zadawanie konkretnych pytań, odnoszących się do wypowiedzi współrozmówcy. Ten drobny zabieg spowoduje, że staniemy się partnerem w rozmowie i zdobędziemy więcej interesujących nas informacji na temat ogłoszenia czy firmy. Poza tym wykażemy nasze zaangażowanie w proces i pokażemy, że przygotowaliśmy się do rozmowy. O co warto pytać?

Jeśli rozmowa dotyczy firmy, dopytaj o kwestie, które Cię interesują, np. o wydarzenia organizowane przez pracodawcę czy możliwości rozwoju w strukturach firmy, szczegóły usług czy produktów tworzonych przez przedsiębiorstwo.

  • Czytałem na waszej stronie, że zajmujecie się również x. Bardzo mnie to zainteresowało. Mógłby Pan opowiedzieć mi więcej o usługach, które świadczycie?

Jeśli rekruter opowiada o stanowisku, dopytaj o bardziej szczegółowe informacje. W ten sposób pokażesz, że rozumiesz zadania, które będziesz realizować. Możesz dopytać np. o częstotliwość kontaktu z klientem lub o to, w jakich godzinach realizuje się pracę.

  • Jasne są dla mnie zadania, które będę wykonywać na danym stanowisku. Mogłaby mi Pani powiedzieć, ile (np. procentowo) będę poświęcała czasu na poszczególne z nich?

Warto również dopytać o dział, w którym masz pracować – ile osób w nim pracuje? Dlaczego firma planuje zatrudnienie kolejnej osoby? Czy jest osoba w firmie, która jest aktualnie odpowiedzialna za zadania, które masz realizować?

  • Dlaczego zdecydowaliście się na zatrudnienie osoby, która zajmie się zadaniami opisanymi w ogłoszeniu?

Jeśli masz okazję porozmawiać z potencjalnym przełożonym, wykorzystaj tę szansę. Dopytaj o to, w jaki sposób pracuje ze swoimi podwładnymi, jakie ma oczekiwania względem swoich pracowników, co ceni u członków swojego zespołu. Ważne, żeby wiedzieć przed rozpoczęciem pracy w firmie, jak będą oceniane wyniki pracy. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci, żeby dobrze układała się Wam współpraca.

  • Rozumiem Wasze oczekiwania merytoryczne względem kandydata, którego chcecie zatrudnić. Jednak jako przełożony ma Pan pewnie swoje oczekiwania, jeśli chodzi o współpracę z pracownikiem? Mógłby mi Pan opowiedzieć o tym, jak chciałby Pan, żeby wyglądała nasza współpraca?

Jeśli rekruter nie wspomni o tym podczas rozmowy, warto spytać o kolejne kroki w procesie rekrutacyjnym. Dzięki temu zminimalizujemy własny stres, który może się pojawić podczas oczekiwania na informację zwrotną.

  • Czy mogłaby Pani powiedzieć, jak wyglądają kolejne etapy rekrutacji? Czy mogę liczyć na informację zwrotną niezależnie od tego, czy pozytywnie czy negatywnie rozpatrzycie moją kandydaturę?

Każdego kandydata, który uczestniczy w procesie rekrutacyjnym interesują benefity. Można o nie pytać, warto jednak pamiętać, żeby zrobić to w taktowny sposób, np.

  • Czy dobrze słyszałam, że można u Was w firmie korzystać z pracowniczego autobusu? Pytam, bo byłoby to duże udogodnienie w moich dojazdach do pracy.
  • Na Waszej stronie widziałam, że umożliwiacie pracownikom uczestnictwo w zajęciach języka angielskiego. Bardzo mi zależy na rozwijaniu tej umiejętności, stąd chciałabym dopytać, jakie są warunki uczestnictwa w tych zajęciach?

Pytań oczywiście można zadać znacznie więcej. Warto jednak przygotować sobie kilka propozycji jeszcze przed spotkaniem. Duży stres w trakcie rozmowy może spowodować, że żadne z pytań wymyślonych w danej chwili, nie będzie nam się wydawać odpowiednie. Stąd tak ważne jest poświęcenie czasu na przygotowanie się do spotkania rekrutacyjnego.

A o tym, w jaki sposób dobrze się zaprezentować podczas spotkania rekrutacyjnego, przeczytasz w tekście Artura Jabłońskiego: Rozmowa o pracę – w jaki sposób dobrze się zaprezentować.