Rozmowa o pracę – w jaki sposób dobrze się zaprezentować

28.01.20
clock 4 min.
Artur Jabłoński Artur Jabłoński

Mało mamy w życiu rozmów równie stresujących, co rozmowa o pracę. Czy da się jakoś sprawić, by była ona łatwiejsza? Cóż, jak to mówią, szczęście sprzyja przygotowanym. Na pewno też im lepsze przygotowanie, tym mniejszy stres.

Rekrutera trzeba do siebie przekonać. Chcąc nie chcąc, reklamujemy swoją osobę. Warto więc zrozumieć, jakich reakcji będzie po nas oczekiwał i jakie odpowiedzi chętnie usłyszy. Nie chodzi o to, by nastawiać się na kłamstwa czy wyolbrzymiania – raczej o to, by umieć po prostu dobrze sprzedać umiejętności i wiedzę, które już posiadamy.

Rekruter lubi konkret

Z perspektywy osoby, która sama prowadzi rekrutację, mogę powiedzieć, że świetnych kandydatów od przeciętnych odróżnia jedna cecha: operowanie konkretem.

Co przez to rozumiem? Załóżmy, że otrzymujesz następujące pytanie: „Proszę opowiedzieć o jakiejś sytuacji problemowej, którą rozwiązałeś lub zmianie, którą wdrożyłeś”. Większość osób posługuje się wówczas ogólnikami. „Był taki problem, że nie działała rzecz X…, to nam przeszkadzało…, poprawiliśmy i odtąd było lepiej”. Rzeczywiście mogło tak być. Rzeczywiście kandydat mógł tę sprawę błyskotliwie rozwiązać. Natomiast ten sposób narracji jest zwyczajnie nieprzekonujący.

Zamiast tego trzymaj się schematu: W sytuacji X zrobiłem Y i dało to efekt Z. Grunt, by wolne pola wypełnić konkretnymi informacjami. Na przykład:

W mojej poprzedniej firmie pracownicy ręcznie wystawiali każdą fakturę dla klienta. To, co zrobiłem, to zaproponowałem zautomatyzowanie tego procesu. Dzięki mojej rekomendacji wdrożyliśmy program XYZ. W efekcie zespół, w którym pracowałem, zaoszczędził co najmniej godzinę dziennie.

Uwierz, że taki opis sytuacji zrobi wrażenie. Pokazuje, że myślisz problemowo, potrafisz znaleźć rozwiązanie, ale ponadto – a może przede wszystkim – wyciągasz wnioski i analizujesz wyniki swoich działań.

Czy wiesz, gdzie aplikujesz?

Może to dla Ciebie zabrzmi dziwnie, ale wielu kandydatów wykłada się na prostym pytaniu – „Proszę powiedzieć, dlaczego chce Pan u nas pracować”. Rekruterowi nie chodzi w tym momencie o to, by usłyszeć laudację na temat swojego miejsca pracy. To pytanie ma za zadanie sprawdzić Twoje przygotowanie do rozmowy.

Poświęć trochę czasu na przejrzenie strony internetowej firmy. Zapoznaj się z jej bieżącymi projektami. Dobrym pomysłem będzie przejrzenie mediów społecznościowych. Dzięki temu podczas rozmowy nawiążesz na przykład do niedawno opublikowanego wpisu na blogu czy publikacji w mediach społecznościowych. To pokaże, że jesteś na bieżąco z tym, co firma robi.

Numer przejdzie nawet, jeżeli zrobisz to tuż przed samym spotkaniem (nic nie sugeruję).

Przygotuj sobie odpowiedzi na najpopularniejsze pytania

Rozmowa o pracę jest dość konwencjonalna. Dużo oczywiście zależy od rekrutera, ale na pewno możesz się spodziewać kilku nieśmiertelnych hitów prosto z listy rekrutacyjnych przebojów: dlaczego chcesz zmienić pracę, gdzie widzisz siebie za 5 lat, itd. Skoro wiesz, że takie pytania się pojawią, nie daj się zaskoczyć! Przemyśl zawczasu odpowiedzi.

Uważaj, o kim i jak mówisz

Wśród tych pytań na pewno pojawi się wątek zmiany pracy właśnie. Uważaj, by wymieniając powody, nie zagalopować się za daleko. Nawet jeżeli rozstałeś się w niewesoły sposób z poprzednim pracodawcą, unikaj wypowiadania się źle o byłym szefie czy kolegach. Rekruter nie zna (i nie pozna) kontekstu. Za to na pewno odbierze Cię jako kogoś, kto nie potrafi przemilczeć pewnych faktów.

Nie bój się. Rozmowa o pracę jest stresująca, ale po drugiej stronie stołu zasiądą ludzie naprawdę pozytywnie do Ciebie nastawieni. W końcu spośród dziesiątek, a czasami i setek aplikacji zainteresowali się akurat Twoją. To już coś znaczy! Są więc skłonni do rozmów i autentycznie ciekawi, co im opowiesz. Na pewno też zrozumieją, jeżeli będziesz się nieco stresować. Nie dokładaj więc sobie tego stresu więcej niż potrzeba. Powodzenia!