Problemy w produkcji przemysłowej. Czy spadnie zatrudnienie?

05.08.22
clock 4 min.
Joanna Kamińska Joanna Kamińska
Problemy w produkcji przemysłowej. Czy spadnie zatrudnienie?

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że sytuacja produkcji przemysłowej w Polsce nie napawa optymizmem. Eksperci twierdzą, że konsekwencją spadku może być mniejszy popyt również na rynku pracy. Czy jednak w branży obfitującej w oferty pracy mamy się czego obawiać?

Analitycy Konfederacji Lewiatan przewidują, że najbliższe miesiące będą trudne dla przemysłu. Na rynku światowym, jak też i w Polsce, cały czas odczuwalny jest problem z dostępnością komponentów i półproduktów. Poza tym widoczny jest zmniejszony popyt na produkty. To powoduje spadek liczby zamówień, a to z kolei może przekładać się na mniejsze zapotrzebowanie na pracowników.

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące produkcji przemysłowej. Zgodnie z nimi, w czerwcu 2022 r. urosła ona o 10,5% (dane rok do roku). Jest to jednocześnie spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,3%. Choć mogłoby się wydawać, że informacja o wzroście produkcji przemysłowej rok do roku jest optymistyczna, to de facto jest to wynik niższy od oczekiwań ekonomistów, którzy założyli wzrost o 11,2%. Poza tym należy wziąć pod uwagę, że na ten wzrost składa się głównie górnictwo, które w ciągu roku urosło o 25% na skutek rosnącego zapotrzebowania na węgiel.

Praca na produkcji

Z jednej strony praca na produkcji i w gałęziach powiązanych z przemysłem nie należy do najłatwiejszych. Jednak z drugiej strony rynek ten jest bardzo duży i pozwala zarówno na znalezienie stałej pracy, jak i sezonowe wykonywanie zleceń. Oferty pracy wychodzą od mniejszych przedsiębiorców, dużych zakładów przemysłowych, a także za pośrednictwem agencji pracy – od firm z innych krajów.

Największe zapotrzebowanie dotyczy takich stanowisk, jak pracownik produkcji, pracownik fizyczny oraz operator maszyn. Wciąż nie słabnie także liczba wakatów na inżynierów, automatyków i specjalistów w zakresie robotyki.

Pod koniec lipca w kategorii Produkcja w serwisie OLX znajdowało się ponad 14 tysięcy ofert, w tym:

  • obsługa produkcji – 11,5 tysiąca ogłoszeń,
  • zarządzanie produkcją – 500 ogłoszeń,
  • praca inżynieryjna, techniczna – ponad 2 tysiące ofert.

Daje to szerokie możliwości zarówno dla osób szukających pierwszej pracy, jak i chcących rozwijać się w danej branży na wyższych stanowiskach.

Przeczytaj więcej: Przegląd ofert pracy – w jakich branżach jest ich teraz najwięcej.

Produkcja przemysłowa – czy wysokie zapotrzebowanie na pracowników się utrzyma?

Badanie „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wskazuje, że zatrudnianie nowych osób planuje 37% firm z sektora produkcji przemysłowej. Co 13. firma w tej branży planuje redukcję etatów. Prognozy zatrudnienia w tym sektorze utrzymują się na wysokim poziomie. W raporcie czytamy, że mimo tego, że sytuacja gospodarcza na rynku jest niepewna, to w branży przemysłowej wciąż widoczne jest zapotrzebowanie na pracowników. Jest ono jednak bardzo uzależnione od tego, co przyniosą kolejne miesiące i lata pod kątem sytuacji gospodarczej na świecie i wojny w Ukrainie.

Konfederacja Lewiatan sygnalizuje, że trzeci miesiąc z rzędu produkcja przemysłowa odnotowuje spadek, widoczne jest więc spowolnienie gospodarcze. W konsekwencji będziemy mieli do czynienia ze słabnącym popytem na pracowników. Obecnie dostępnych ofert nadal jest bardzo dużo, a branża produkcyjna w zasadzie króluje wśród ogłoszeń o pracę, ale jak widać, nie wszystkie symptomy napawają optymizmem.

Nie bez znaczenia dla tego sektora jest także fakt, że ogólnie gospodarka wchodzi w fazę hamowania. Widoczne spowolnienie gospodarcze jest dopiero początkiem trudności, które czekają nas do 2025 r. Jednym z najsilniejszych elementów gospodarki pozostaje nadal rynek pracy, zmniejsza się co prawda liczba wakatów, jednak wciąż brakuje wielu rąk do pracy i w najbliższym czasie sytuacja ta nie powinna znacząco ulec zmianie.

Źródła: