Polacy jednymi z najbardziej przedsiębiorczych w Europie

30.06.21
clock 7 min.
Patrycja Polaczuk-Rutkowska Patrycja Polaczuk-Rutkowska

Obrotność jest w cenie. Warto być przedsiębiorczym, bo to się po prostu opłaca i jest bardzo rozwijające. Okazuje się, że Polacy należą do czołówki najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie – zaraz po Grekach i Włochach. Chociaż prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, ciężką pracą i permanentną koniecznością troszczenia się o bezpieczeństwo finansowe oraz klientów, to jednak zalety posiadania firmy kuszą i zachęcają do aktywizacji.

Czy każdy może być przedsiębiorcą? Tak, każdy może nim być, ale czy każdy powinien i czy każdy potrafi? Prowadzenie firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością, sporym stresem i potrzebą bycia ciągle aktywnym, bo w innym przypadku wyprzedzi nas konkurencja, stracimy okazje biznesowe, a nasi klienci zaczną współpracę z kimś, kto jest „na czasie” z branżowymi nowinkami.

Blaski i cienie bycia przedsiębiorcą

Chyba największym plusem posiadania własnej działalności jest niezależność. Nie dla wszystkich jednak bywa to priorytetem. Niektórzy nie potrzebują zawodowej wolności, aby czuć satysfakcję z wykonywanej pracy. Zawodowo chcą mieć po prostu większy spokój. Nie muszą się martwić o pozyskiwanie nowych kontrahentów, o płynność finansową czy odpowiednią strategię marketingową. Dla nich wakacje, to zazwyczaj prawdziwy urlop, bez konieczności trzymania ręki na pulsie.

Kiedy jednak jesteś właścicielem/właścicielką firmy, przynajmniej na początku, nie możesz sobie pozwolić na wyznaczenie zastępstwa, ustawienie autorespondera i cieszenie się wolnymi od pracy dniami. Jeśli Ty nie pracujesz, to znaczy, że nikt nie pracuje, a Ty przecież nie posiadasz czegoś takiego jak „płatny urlop”.

Założenie firmy to dobre rozwiązanie dla osób, które są gotowe na pewne wyrzeczenia i są świadome trudnych niekiedy początków. Ponadto mają ciekawy pomysł na biznes, znają dokładnie swoją grupę docelową albo znalazły niszę na rynku, którą mogą wypełnić. Nie wystarczy jednak tylko dobry pomysł i entuzjazm.

Prowadzenie firmy wymaga samodyscypliny, wytrwałości oraz większego zaangażowania niż w przypadku pracy na etat.

Przedsiębiorczości możesz się jednak nauczyć. Ponadto jeśli zachowasz otwartość i gotowość do pracy oraz:

  • wiesz, że w przypadku kryzysu nie warto panikować – lepiej zachować zimną krew i z poczuciem pełnej odpowiedzialności starać się działać dalej,
  • potrafisz podejmować szybkie decyzje w sytuacjach stresujących,
  • umiesz zarządzać pieniędzmi,
  • masz kompetencje do łatwego nawiązywania kontaktów,
  • cechuje Cię samodyscyplina, dobra organizacja pracy i czasu oraz optymizm,
    to znaczy, że śmiało możesz wybrać karierę przedsiębiorcy i sprawdzić siebie w tej nowej roli.

Jak są plusy prowadzenia własnej działalności?

  • możliwość stworzenia miejsca pracy dla siebie,
  • elastyczny czas pracy oraz możliwość pracy z dowolnego miejsca (zwłaszcza w przypadku usług związanych z marketingiem, grafiką czy IT),
  • poczucie niezależności,
  • możliwość wyboru projektów czy kontrahentów, z którymi się współpracuje,
  • rozwój zawodowy oraz rozwój sieci kontaktów biznesowych.

A co przemawia na niekorzyść posiadania firmy?

  • ryzyko niepowodzenia i związane z tym straty finansowe,
  • konieczność posiadania funduszy na założenie i prowadzenie działalności, zakup potrzebnego oprogramowania czy wynajem lokalu,
  • nienormowane godziny pracy (jeśli ma się rodzinę, dzieci i zaczyna budować własną firmę, trzeba się liczyć z tym, że firma może zająć większą część życia),
  • konieczność zmierzenia się z „biurokratyczną machiną”.

Własna firma krok po kroku

Kiedy już podejmiesz decyzję o założeniu własnej działalności, kolejny krok to załatwienie niezbędnych formalności. Na szczęście cyfryzacja urzędów ułatwiła cały ten proces. Warto wcześniej założyć profil zaufany, który na pewno ułatwi wiele kwestii formalnych w przyszłości. Kiedy masz już profil zaufany, kolejnym etapem będzie założenie konta na portalu CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Po zalogowaniu się Twoim zadaniem będzie wypełnienie wniosku CEIDG-1, elektroniczne podpisanie go profilem zaufanym i wysłanie do e-urzędu. Na Twój adres mailowy przyjdzie potwierdzenie w postaci poświadczenia odbioru.

Wniosek zostanie także automatycznie wysłany do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Na koncie CEIDG w zakładce „Moje wnioski” masz możliwość kontrolowania, na jakim etapie przetwarzania jest aktualnie Twój wniosek. To tyle, jeśli chodzi o sprawy biurokratyczne (przynajmniej początkowo). Jest to prosty i szybki sposób rozpoczęcia działalności, bez wychodzenia z domu.

Pamiętaj, że masz możliwość skorzystania z ulgi na start oraz preferencyjnych składek. Jeśli jednak Twoja działalność gospodarcza będzie się opierała na świadczeniu określonych usług (np. prawniczych czy doradztwa), masz obowiązek odprowadzania VAT-u, bez względu na wysokość przychodów. Warto więc sprawdzić listę tych usług na stronie biznes.gov.pl.

Dotacja z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności

Niejednokrotnie, pomimo posiadania świetnego pomysłu na biznes, naszą główną barierą jest brak funduszy na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem dla młodych, przedsiębiorczych osób są dotacje, oferowane przez powiatowe urzędy pracy. Bezzwrotne dotacje na założenie firmy przyznawane są osobom zarejestrowanym jako bezrobotne, które przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadziły działalności gospodarczej i nie podsiadały wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Warto skorzystać z tej formy wsparcia. Wystarczy skontaktować się z powiatowym urzędem pracy i dowiedzieć o aktualne programy, wysokość bezzwrotnych dotacji i warunki, jakie należy spełnić, aby móc ubiegać się o finansowe wsparcie. Otrzymane w ten sposób fundusze można przeznaczyć np. na zakup komputera, drukarki czy programów komputerowych, niezbędnych do prowadzenia działalności. Niekiedy urzędy udzielają pożyczek na kształcenie osobom planującym założenie działalności gospodarczej, a jeśli mamy już działalność i okazuje się ona perspektywiczna, można się starać o wsparcie w utworzeniu miejsca pracy lub pożyczkę na utworzenie stanowiska pracy.

Według badania PwC „Upskilling Hopes & Fears 2021” 52% aktywnych zawodowo Polaków chciałoby zostać przedsiębiorcami i założyć własne firmy. Nie zawsze jednak samozatrudnienie wiąże się z naszą indywidualną działalnością gospodarczą. Wiele osób zakłada je po to, aby uzyskać korzystniejsze możliwości finansowe w ramach umowy B2B z pracodawcą.

Niezależnie od tego, czy będzie to samodzielna praca z własnymi klientami czy też forma współpracy z macierzystym przedsiębiorstwem, prowadzenie własnej firmy wymaga pewnej dozy odwagi, samodzielności i odpowiedzialności. Czy warto? Z pewnością tak, ale tylko wówczas, gdy ma się do tego odpowiednie przygotowanie.

Źródła:

Przeczytaj również inne artykuły związane przedsiębiorczością: