Czym jest podanie o pracę?

Podanie o pracę to pismo, w którym kandydat deklaruje potencjalnemu pracodawcy gotowość podjęcia u niego zatrudnienia. Treść tego dokumentu powinna podkreślać ambicje autora, odnosząc się nie tyle do konkretnej oferty, co do ogólnego charakteru działalności firmy.

Wbrew pozorom, podanie o przyjęcie do pracy nie jest tym samym co list motywacyjny. Nie powinno zatem powtarzać zawartych w nim informacji. Warto też pamiętać, że taki wniosek ma z reguły bardzo formalny charakter, który oznacza uporządkowaną strukturę i oficjalny styl.

Kiedy składa się podanie o pracę?

Prośba o zatrudnienie nie jest zazwyczaj wymagana przez rekruterów. Jak się jednak zaraz przekonasz, aplikanci mogą z niej zrobić dobry użytek w wielu różnych sytuacjach:

Koniec praktyk lub stażu

Jeśli masz za sobą praktyki lub staż w danej firmie, możesz przesłać jej krótkie podanie o pracę nawet wtedy, gdy rekrutacja nie jest oficjalnie prowadzona. Zwiększysz wówczas swoje szanse na to, że pracodawca Cię zauważy i zapamięta. Nawet jeżeli stanowisko nie zostanie Ci zaproponowane od razu, rekruterzy mogą chętnie wrócić do Twojego wniosku w przyszłości.

Studia

Osoby o statusie studenta są bardzo cenione w wielu różnych przedsiębiorstwach, które mogą być gotowe do ich zatrudnienia nawet poza oficjalnymi procesami rekrutacyjnymi. Z tego względu warto przesłać im ogólne podanie o pracę, wyrażając chęć podjęcia zatrudnienia. Taki krok może znacząco ułatwić kandydatowi start kariery zawodowej.

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia? Najlepiej skupić się na swoich cechach osobowości, wykształceniu czy zainteresowaniach. Pokaż potencjalnym rekruterom, że obszar działalności ich firmy jest Ci bliski i z łatwością się w niej odnajdziesz.

Poszukiwanie konkretnej pracy

Podanie o zatrudnienie jest też bardzo przydatne w przypadku wysokiego stopnia determinacji. Jeśli zależy Ci na konkretnym stanowisku w wybranej firmie, dzięki takiemu dokumentowi podkreślisz swoją motywację i zaangażowanie. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni Twoje starania.

Praca w służbach

Nabór na stanowiska w służbach państwowych przeprowadzany jest bez rekrutacji. Kandydaci muszą więc z odpowiednim wyprzedzeniem dostarczać potencjalnym pracodawcom wnioski o przyjęcie do pracy. Dzięki temu pokazują się ze swojej najlepszej strony i wyróżniają na tle innych aplikantów.

Jak napisać podanie o pracę?

Prośba o przyjęcie do pracy nie powinna być zbyt długa. Warto ograniczyć się do maksymalnie czterech stron A4, utrzymując oficjalną formę dokumentu. Uporządkowana struktura obejmuje zazwyczaj:

  • datę i nazwę miejscowości,
  • dane osobowe autora podania,
  • dane adresata,
  • oficjalne zwroty grzecznościowe,
  • treść dopasowaną do specyfiki działalności firmy,
  • odręczny podpis kandydata,
  • informacje o załącznikach (opcjonalnie).

Jakich zasad należy przestrzegać w przypadku poszczególnych elementów podania o pracę?

Dane osobowe

Pierwszym elementem wzoru podania o pracę są dane osobowe. W ich przypadku należy zadbać przede wszystkim o to, aby były spójne z informacjami podanymi w życiorysie. Unikaj posługiwania się różnymi numerami telefonu czy adresami mailowymi, ponieważ może to utrudnić potencjalnemu pracodawcy nawiązanie z Tobą kontaktu. Wśród Twoich podstawowych danych osobowych powinny znaleźć się:

  • imię i nazwisko,
  • adres zamieszkania,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail.

Poza informacjami o Tobie, podanie musi też zawierać dane odbiorcy. Zauważ, że obok nazwy firmy i adresu jej siedziby warto określić w dokumencie właściwą komórkę w jej strukturze (np. Dział Rekrutacji).

Pamiętaj, że dane nadawcy powinny znaleźć się w lewym górnym rogu, a dane odbiorcy – nieco niżej, po prawej stronie.

Rozwinięcie opowiadające o kwalifikacjach

Właściwą treść podania o pracę bez ogłoszenia należy rozpocząć od nagłówka. Może on być napisany wielkimi literami bądź pogrubiony i brzmieć po prostu „Podanie o pracę”. Poniżej powinno znaleźć się pełne rozwinięcie dokumentu, w którym opiszesz swoją kandydaturę i uzasadnisz, dlaczego pracodawca powinien Cię zatrudnić na wybranym stanowisku.

Pierwszy akapit zaczyna się zazwyczaj ogólnym zwrotem w stylu „Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie w firmie… na stanowisku…”. Na tym jednak ogólniki powinny się zakończyć. Skup się na swoich predyspozycjach i postaraj się przekonać potencjalnego pracodawcę, że Twoja praca w jego firmie przyniesie mu wymierne korzyści.

Dobrym pomysłem może okazać się pisanie podania o pracę na bazie CV. Potraktuj więc kolejne punkty swojego życiorysu jako punkt wyjścia do obszerniejszych akapitów, dotyczących:

  • Twojego doświadczenia zawodowego – zarówno wykonywanych obowiązków, jak i zdobytych osiągnięć,
  • posiadanych umiejętności – najlepiej z podziałem na kompetencje miękkie i kompetencje twarde,
  • zdobytego wykształcenia – jeśli ma ono związek z zawodem, który chcesz wykonywać,
  • ukończonych kursów, szkoleń i certyfikatów.

Zadbaj o to, aby swoje mocne strony powiązać bezpośrednio ze specyfiką stanowiska, na które chcesz kandydować. Pokaż potencjalnemu pracodawcy, co może zyskać dzięki współpracy z Tobą i dlaczego to właśnie Ty najbardziej pasujesz do jego zespołu. Bardzo pomocna okaże się w tym przypadku wiedza na temat działalności firmy, jej misji i wyznawanych wartości. Pisząc podanie o pracę, koniecznie zapoznaj się więc ze stroną internetową przedsiębiorstwa lub jego profilami w mediach społecznościowych.

Zauważ, że dostosowanie się do wzoru podania może okazać się dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Nie odpowiadasz bowiem na żadną określoną ofertę, a zgłaszasz po prostu chęć i gotowość do podjęcia zatrudnienia. Nie masz więc dostępu do wymagań pracodawcy czy konkretnych pytań, do których można by się było odnieść. Postaraj się więc ogólnie przedstawić swoje kwalifikacje, koncentrując się na takich kwestiach jak na przykład:

  • praca zespołowa,
  • organizacja czasu,
  • komunikatywność,
  • praca pod presją czasu,
  • specjalistyczna wiedza
  • itp.

Zakończenie

W zakończeniu podania o pracę możesz zachęcić rekrutera do nawiązania z Tobą kontaktu i wyrazić nadzieję na spotkanie w przyszłości. Zrób to w jednym krótkim zdaniu, aby podsumowanie nie brzmiało desperacko. Możesz też wspomnieć o tym, że do wniosku załączasz swoje CV. Podanie należy oczywiście zakończyć grzecznościowym zwrotem, takim jak „Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku”, oraz odręcznym podpisem.

Czego unikać w podaniu o pracę?

Skoro wiesz już, co powinno znaleźć się w przykładowym podaniu o pracę, zwróć jeszcze uwagę na kwestie, których należy unikać. Jest to w końcu oficjalny dokument o ściśle określonej formie, toteż nie ma w nim miejsca na kreatywną twórczość. Choć może Ci się wydawać, że za sprawą oryginalnej konstrukcji czy autorskiego stylu skuteczniej wyróżnisz się na tle innych kandydatów, to w rzeczywistości pokażesz jedynie swój brak profesjonalizmu.

Pisząc podanie o pracę, wystrzegaj się więc między innymi skracania dystansu. Jeśli rekruterzy będą chcieli przejść z Tobą na „Ty”, zrobią to podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Z drugiej strony nie możesz też używać zbyt pompatycznego stylu, który często daje skutek odwrotny od zamierzonego. Takie zwroty wyglądają po prostu śmiesznie lub dowodzą skrajnie desperackiego podejścia kandydata.

Kolejna kwestia, o której musisz pamiętać, to poprawność językowa. Podanie o pracę nie może zawierać błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i składniowych. Jeśli pisanie nie jest Twoją mocną stroną, skorzystaj z pomocy znajomego lub internetowych programów weryfikujących poprawność tekstów.

Twoje podanie powinno być też przejrzyste i czytelne. Unikaj wszelkich „upiększaczy”, zadbaj o odpowiednie interlinie, odstępy między akapitami i wyrównanie tekstu. W przeciwnym razie dokument może trafić do kosza, zanim rekruter przeczyta choćby Twoje nazwisko.

Gotowe podanie o pracę – wzór

Aby Twoje podanie o pracę przyniosło jak najlepsze rezultaty, zadbaj zarówno o jego treść, jak i formę. Jeśli nie musisz, nie spiesz się z przygotowaniem dokumentu. Zdecydowanie lepiej parokrotnie przeczytać każde napisane zdanie, a przed wysłaniem wniosku zapytać jeszcze kogoś zaufanego o opinię.

Poniżej znajdziesz przykład podania o pracę, który pomoże Ci przygotować profesjonalną prośbę o zatrudnienie:

(miejscowość, data)

(imię i nazwisko kandydata)
(adres korespondencyjny)
(numer telefonu)
(adres e-mail)

(imię i nazwisko adresata lub jednostka firmy)
(nazwa organizacji)
(adres korespondencyjny)

PODANIE O PRACĘ

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie w firmie… na stanowisku… Przez ostatnie… lat wykonywałem podobne obowiązki jako… w… Jestem przekonany, że zdobyte przez ten czas kwalifikacje pozwolą mi szybko odnaleźć się w nowej pracy i wesprzeć Państwa firmę w realizowaniu założonych celów.

Zdobyłem wykształcenie… na kierunku… dzięki czemu liczne zadania na stanowisku… mogę wykonywać bez konieczności odbywania dodatkowych szkoleń.

Uważam się za osobę… Wierzę, że te cechy czynią ze mnie odpowiedniego kandydata na stanowisko… Myślę, że dzięki temu pasuję do Państwa zespołu…

W załączniku przesyłam CV i list motywacyjny. Chętnie spotkam się z Państwem na rozmowie kwalifikacyjnej, aby szerzej opowiedzieć o swoich kompetencjach i doświadczeniu.

Z wyrazami szacunku,
(odręczny podpis)

Podsumowanie

Wskazówki opisane w powyższym artykule pomogą Ci napisać bezbłędne podanie o pracę i zdobyć przewagę nad konkurencją jeszcze przed rozpoczęciem jakiegokolwiek procesu rekrutacyjnego. Zrób więc dobry użytek z tej wiedzy i zacznij poszukiwania swojej wymarzonej posady!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Jak umotywować chęć podjęcia pracy?

Aby zostać pracownikiem danej firmy, w podaniu o zatrudnienie warto podkreślać cechy i wartości, które Cię z nią łączą. Koniecznie napisz o swoich kompetencjach i doświadczeniu, ale także o przyświecających Ci celach.

Kto powinien złożyć podanie o pracę?

Podanie o pracę okaże się trafionym pomysłem przede wszystkim w przypadku studentów i osób po stażach bądź praktykach, a także kandydatów, którym zależy na ściśle określonym stanowisku lub zatrudnieniu w służbach.