Jak znaleźć pracę po studiach? Instrukcja krok po kroku

Rynek pracy jest wymagający, a konkurencja w niektórych branżach spora. Niektórzy pracodawcy wolą zatrudniać ludzi z doświadczeniem, tak aby nie przeznaczać zasobów na ich szkolenie. Jako osoba, która szuka pracy po studiach, musisz przekonać do siebie przedsiębiorstwo. Podczas poszukiwania pierwszej pracy trzymaj się poniższych zasad. Dowiedz się, jak znaleźć pierwszą pracę. 

Przygotuj atrakcyjne CV i list motywacyjny

Jako osoba zaraz po studiach prawdopodobnie nie masz szerokiego doświadczenia zawodowego. Nie oznacza to jednak, że możesz odpuścić sobie pracę nad listem motywacyjnym i CV. Wręcz przeciwnie – to właśnie dokumenty aplikacyjne są tym, czym możesz się wyróżnić w czasie procesu rekrutacyjnego. 

Dostosuj CV i list motywacyjny do konkretnej oferty pracy. Zadbaj o schludny układ i kilkukrotnie sprawdź ewentualne błędy. Jeśli to Twoja pierwsza praca po studiach, w życiorysie zamieść inne zrealizowane przedsięwzięcia, które są związane z działalnością zakładu pracy, do którego aplikujesz. Mogą to być m.in. praktyki studenckie czy działalność w kołach naukowych. 

Rozwijaj swoje pasje

Jeśli zastanawiasz się, co robić po studiach, nie popadaj w stagnację. Zamiast tego stale rozwijaj swoje pasje. Być może w ten sposób wpadniesz na pomysł ścieżki kariery dopasowanej do swoich indywidualnych upodobań. Możesz również przeglądać dostępne oferty pracy kierowane do osób z podobnymi do Ciebie kwalifikacjami. Jeśli jakaś branża zainteresuje Cię szczególnie, sprawdź, czego warto się douczyć, żeby zyskać przewagę w procesach rekrutacyjnych. 

Poprawiaj znajomość języków obcych

Podstawą działalności większości przedsiębiorstw – w tym przede wszystkim korporacji – są języki obce. Bez ich znajomości możesz mieć więc trudności ze znalezieniem pierwszej pracy po studiach. Jeśli nie czujesz się pewnie w rozmowach po angielsku, przed rozmową kwalifikacyjną zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Pamiętaj, że każdy dodatkowy język obcy może być Twoim atutem. Jego znajomość z pewnością zostanie zweryfikowana na rozmowie rekrutacyjnej, więc poziom określ w CV rzetelnie. 

Zadbaj o tworzenie marki osobistej i wizerunek w internecie

Pracę bez doświadczenia możesz znaleźć w internecie. Pomocne może być m.in. założenie profilu na LinkedIn. Zadbaj o to, aby jego wygląd był jak najbardziej profesjonalny. Podczas jego przygotowywania dobrze skorzystać z dostępnych porad specjalistów. Warto mieć świadomość, że niektórzy rekruterzy weryfikują również media społecznościowe kandydatów. Z tego powodu, jeśli mogą się na nich znajdować nieprofesjonalne treści, ogranicz widoczność swoich profilów. 

Skorzystaj z pomocy Biura Karier

Jako student, który zastanawia się, jak znaleźć pierwszą pracę, możesz korzystać z pomocy Biura Karier na Twojej uczelni. Warto skontaktować się z nim, aby zobaczyć, czy dla absolwentów są obecnie dostępne sugerowane oferty pracy. W przypadku niektórych uczelni możesz też liczyć na dodatkowe wsparcie, takie jak np. konsultacje w zakresie CV. 

Zdobywaj doświadczenie zawodowe – praktyki i staże

Jak znaleźć pierwszą pracę? Zadanie będzie łatwiejsze, jeśli w czasie studiów zadbasz o odpowiednie przygotowanie do niej. W trakcie nauki warto odbywać praktyki i staże powiązane ze studiowanym kierunkiem. Dzięki temu po ukończeniu nauki masz szansę wyróżnić się na tle kandydatów w podobnym wieku, których interesują jedynie oferty bez doświadczenia. Angażując się w swoją karierę od początku, zwiększasz szanse na jej szybki rozwój.

Jakich błędów uniknąć podczas wkraczania na rynek pracy?

Jeśli dopiero wkraczasz na rynek pracy, pamiętaj, aby odpowiednio podejść do procesu. Przede wszystkim postaw na szczerość w dokumentach rekrutacyjnych i podczas rozmowy. Nieścisłości z pewnością zostaną wykryte przez rekruterów. W ten sposób możesz popsuć pierwsze wrażenie i spalić za sobą mosty w danym zakładzie pracy. 

Zamiast tego postaw na szczerość. Przyłóż się do aplikacji, ale zamieszczaj tam tylko rzetelne informacje. Jeśli czujesz strach przed pracą i rozmową kwalifikacyjną, jak najlepiej się przygotuj. Pokaż pracodawcy, jaką osobą jesteś i zwróć jego uwagę na swoje kompetencje miękkie. W przypadku młodych pracowników to one mogą się okazać kluczowe dla zespołu. Unikaj zachowań, które mogą sprawić, że wyjdziesz na zarozumiałego i pokaż, że myślisz o współpracy poważnie. 

Pierwsza praca po studiach – formalności

Podejmując się pierwszej pracy, zwróć szczególną uwagę na formalności. Dowiedz się, na jakiej podstawie będziesz zatrudniony. Sprawdź, jakie w związku z tym masz prawa i obowiązki. Pilnuj okresów umów o pracę na okres próbny (można ją zawrzeć raz na maksymalnie 3 miesiące) oraz na czas określony (maksymalnie 3 umowy łącznie na 33 miesiące). Pamiętaj, że wszystkie warunki powinny być jasno określone, a sama umowa – spisana na piśmie. Jeśli zawierasz z pracodawcą umowę o pracę, dowiedz się, jakie badania musisz wykonać, aby zostać dopuszczonym do wykonywania obowiązków służbowych. 

 

Zarobki w pierwszej pracy po studiach – jakiego wynagrodzenia możesz się spodziewać?

Wiesz już, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pierwszej pracy po studiach. Prawdopodobnie zastanawiasz się, na jakie zarobki możesz liczyć w takim przypadku. 

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od branży, w której szukasz pracy, Twoich kwalifikacji i warunków pracodawcy. Zarobki w pracy po studiach zaczynają się od poziomu płacy minimalnej. Ta w 2024 roku w przypadku umowy o pracę wynosi 4242 złote brutto (3221,98 złotych netto) do końca czerwca oraz 4300 złotych brutto (czyli 3261,30 złotych netto) od lipca. Minimalna stawka godzinowa to z kolei 27,70 złotych brutto. 

Wynagrodzenie w pierwszej pracy może być oczywiście znacznie wyższe, a szczegóły ustalisz bezpośrednio z pracodawcą. Na rozmowie kwalifikacyjnej być może otrzymasz pytanie o oczekiwania finansowe. Aby odpowiedzieć na nie dobrze, przed spotkaniem sprawdź w internecie przeciętne zarobki na stanowisku, na które aplikujesz. 

Uważaj z kolei na przedsiębiorstwa, które próbują wyzyskiwać niedoświadczenie kandydatów zaraz po studiach i oferować im wynagrodzenie poniżej minimalnego. Takie działanie jest niezgodne z przepisami i warto na nie reagować. 

Pierwsza praca a urlop

Gdy znajdziesz pierwszą pracę, musisz mieć świadomość zasad nabywania prawa do urlopu. Te różnią się od obowiązujących w przypadku pracowników z większym stażem. 

Prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego wypoczynku jest gwarantowane przez kodeks pracy. W przypadku pierwszej pracy wolne jest naliczane wraz z upływem miesiąca pracy i wynosi 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowaniu roku. 

Kodeks pracy rozstrzyga, że wymiar urlopu wynosi:

  • 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Dodatkowo warto wiedzieć, że zgodnie z art. 155 kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata;
  • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat; 
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat; 
  • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata; 
  • szkoły policealnej – 6 lat; 
  • szkoły wyższej – 8 lat.

Wskazane okresy nauki nie podlegają sumowaniu. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli pracownik skończył szkołę podstawową, średnią szkołę ogólnokształcącą i szkołę wyższą, będzie mógł zaliczyć do stażu na potrzeby urlopu tylko najwyższą wartość przysługującą z tytułu studiów, czyli 8 lat. Prawo do 26 dni urlopu nabędzie więc dopiero po dwóch latach po rozpoczęciu pierwszej pracy. Warto wiedzieć, że studia licencjackie i inżynierskie są w tym zakresie traktowane tak samo, jak studia magisterskie. 

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wspomniany wymiar urlopu. Niepełny dzień wolny zaokrągla się w górę do pełnego dnia. 

W celu obliczenia przysługującej Ci liczby di urlopu możesz skorzystać z kalkulatora urlopu wypoczynkowego.

Pierwsza praca po studiach – wnioski

Zdobycie pierwszej pracy bez doświadczenia stanowi spore wyzwanie. Odpowiednio angażując się w doskonalenie zawodowe w czasie studiów oraz przygotowanie do procesu rekrutacyjnego, zwiększasz swoje szanse na sukces. Gdy dostaniesz wymarzoną pracę po studiach, sprawdź formalności, jakie się z tym wiążą, a także swoje prawa i obowiązki.