Obecność zwierząt w pracy

Z pewnością dla wielu właścicieli zwierząt perspektywa obecności swojego pupila w miejscu pracy może być kuszącą opcją. Posiadanie zwierząt to duża przyjemność, ale również odpowiedzialność.

Praca a zwierzęta

Pozostawienie pupila na 8 godzin samego w domu może stanowić stres dla zwierzęcia. Szczególnie duże wyzwanie stanowi połączenie pracy z opieką nad pupilem, kiedy dopiero co zaadoptowaliśmy nowego domownika. Wymaga on dużej uwagi ze strony właściciela. W takim wypadku możliwość zabrania pupila ze sobą do pracy jawi się jako doskonałe rozwiązanie.

Według opracowania „Pet-friendly workplace PAWrometer” ponad 90% pracodawców, którzy otworzyli swoje biura dla zwierząt, zaobserwowało wzrost morale i spadek poziomu stresu wśród pracowników. Aż 91% firm w USA, które są otwarte na obecność zwierząt w miejscu pracy, odnotowało również wzrost lojalności wśród pracowników. Wysokie morale może przekładać się na produktywność i zaangażowanie zespołu, co potwierdziło badanie przeprowadzone przez Virginia Wealt University już w 2012 r. Większa efektywność i lojalność to jednak nie wszystko.

Dla wielu pracowników jednym z ważniejszych elementów, który wpływa na ich motywację i chęć pozostania w firmie, jest kultura organizacyjna i atmosfera pracy. Obecność zwierząt może pozytywnie wpłynąć na ten obszar, co pokazują z kolei badania „Zwierzęta w pracy 2017” przeprowadzonego przez Engage Research w 2016 r. dla Puriny. Według jego wyników ponad 1/3 pracowników wierzy, że są zdrowsi i szczęśliwsi, jeśli w ich miejscu pracy są obecne zwierzęta. Ankietowani deklarowali również, że obecność zwierząt w miejscu pracy może poprawić atmosferę i relacje ze współpracownikami.

Zwierzęta w pracy – ryzyka

Zanim organizacja podejmie decyzję o wdrożeniu polityki umożliwiającej obecność zwierząt w pracy, warto przyjrzeć się pozostałym aspektom tego rozwiązania. To, co dla jednych stanowi zaletę, dla innych może być wadą. Komfort psychiczny właściciela z pewnością jest ważny, ale nie można zapominać o komforcie i zdrowiu pozostałych członków zespołu.

Ważnym elementem są alergie. W biurze mogą przebywać osoby, które są uczulone na sierść zwierząt.

Oprócz kataru, łzawienia czy swędzenia oczu mogą pojawić się znacznie bardziej gwałtowne reakcje, jak obrzęk krtani czy wstrząs anafilaktyczny. Nie można bagatelizować takiego ryzyka.

Następnym aspektem jest hałas związany z obecnością zwierząt. Szczekanie może w żaden sposób nie przeszkadzać ich właścicielom, bo są przyzwyczajeni do głosu czworonogów. Dla osób, które jednak rzadziej przebywają w towarzystwie psów, może to utrudniać pracę i koncentrację.

Dla niektórych członków załogi obecność psów może również stanowić ogromny stres. Nawet, jeśli zwierzę nie wykazuje agresywnych zachowań i jest wytresowane, dla osób z bardzo silnym lękiem przed psami może być to sytuacja nie do zaakceptowania. Być może ktoś w przeszłości doświadczył traumatycznego zdarzenia z udziałem zwierzęcia i nie jest w stanie pokonać lęku. Pamiętajmy, że tak jak niektórzy panicznie boją się pająków, tak inni mogą podobnie reagować np. na obecność psa.

Biuro nie dla każdego pupila

Nie każdy pies nadaje się do biura. W tym rozwiązaniu ważny jest nie tylko komfort psychiczny właściciela, a przede wszystkim pupila. Dla niektórych zwierząt przebywanie w obcym miejscu, w obecności innych zwierząt i wielu ludzi może powodować stres. Są też psy, które lubią mieć sporo ruchu i zabaw, a przestrzeń biurowa może być dla nich trudnym wyzwaniem, szczególnie jeśli właściciel nie będzie w stanie zapewnić mu wystarczającej uwagi.

Jasno ustalone zasady

Rozważając wdrożenie pomysłu na obecność zwierząt w pracy warto najpierw przedyskutować temat z pracownikami i uzyskać obopólną zgodę. Warto również zastanowić się, czy biuro ma wystarczającą przestrzeń, aby wprowadzić takie rozwiązanie, czy w otoczeniu siedziby firmy są parki, skwery lub inne miejsca, gdzie można wyprowadzić psa na spacer. Dodatkowo, jeśli organizacja może sobie na to pozwolić, ciekawym rozwiązaniem jest rozważenie zatrudnienia behawiorysty zwierząt bądź opiekuna, który będzie czuwać nad pupilami w trakcie pracy ich właścicieli.

Jeśli firma zdecyduje się na wprowadzenie takiego rozwiązania, oprócz zapewnienia odpowiednich warunków bytowych dla czworonogów, dobrze jest przygotować zestaw zasad i zdefiniować, jakie warunki musi spełniać pupil, aby mógł pojawić się w przestrzeni biurowej, np.:

  • pies powinien być już po etapie dorastania, a nie w wieku szczenięcym,
  • powinien być dobrze wychowany, posłuszny i przede wszystkim zsocjalizowany,
  • powinien być przyjazny dla ludzi,
  • nie może być agresywny, powinien posiadać wszystkie badania.

Do stworzenia takiej polityki można zaangażować behawiorystę zwierząt, który z pewnością podpowie, jakie aspekty powinny być wzięte pod uwagę, aby zadbać o komfort czworonogów, jak i osób z nimi współegzystujących.

Źródła: