O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Pytania do pracodawcy

Dlaczego warto zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Niemal każda rozmowa kwalifikacyjna powinna obejmować etap, na którym rekruter opowiada Ci o Twoim potencjalnym stanowisku i kulturze pracy w firmie. To wtedy dowiadujesz się najwięcej o pracodawcy. Kiedy pod koniec spotkania Twój rozmówca zapyta, czy potrzebujesz dodatkowych informacji, może Ci się więc wydawać, że wszystko, co ważne, zostało już powiedziane.

Mimo to dobrze przygotowany kandydat powinien mieć w zanadrzu listę pytań, które może zadać rekruterowi w takim momencie. Dzięki temu udowodni, że jest osobą zaangażowaną i proaktywną. Podkreśli też własną wartość, pokazując swoje wymagania w kwestii pracy. Wszystko to może mu pomóc w zdobyciu zatrudnienia.

Co więcej, odpowiednio skonstruowane pytania do rekrutera pozwalają kandydatowi zaakcentować posiadane umiejętności i kwalifikacje. To prosty sposób, aby przekierować rozmowę na interesujące Cię tematy, przy których możesz wykazać się wiedzą i doświadczeniem zawodowym.

Rekruter ma też prawo po prostu zapomnieć o czymś podczas swoich wypowiedzi. Możliwość zadawania dodatkowych pytań z perspektywy kandydata jest więc szansą na uzyskanie informacji na najbardziej interesujące go tematy.

Jakie pytania zadać o stanowisko pracy?

Pierwszą grupą pytań, które możesz zadać podczas rekrutacji, są te dotyczące stanowiska. Nie poruszaj jednak kwestii, które zostały już wyjaśnione w ofercie pracy lub w trakcie dotychczasowej rozmowy. Warto zainteresować się natomiast tematami szerokimi, które rekruter powinien z łatwością rozwinąć. Mowa między innymi o obowiązkach, zespole czy ścieżce kariery.

Pytania o zakres obowiązków

Zakres obowiązków na wybranym stanowisku powinien być Ci mniej więcej znany z ogłoszenia o pracę. Możesz jednak inaczej skonstruować pytanie i dowiedzieć się na przykład, jak wyglądałby Twój typowy dzień pracy. Dzięki temu jeszcze łatwiej będzie Ci zdecydować, czy dana oferta jest odpowiednia dla Ciebie. Warto zapytać również o to, czy Twoje obowiązki z czasem ulegną zmianie i jakie kompetencje należy rozwijać, aby wykonywać je coraz lepiej.

Pytania o zespół i kulturę pracy

Jeśli nie wiesz, jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej, porusz temat swojego potencjalnego zespołu. Zapytaj na przykład o jego rozmiar i styl pracy. Dodatkową kwestią, o której warto wiedzieć więcej, jest osoba Twojego przełożonego. Możesz więc zadać pytanie dotyczące jego stylu zarządzania czy poziomu zaangażowania w projekty realizowane przez zespół.

Pytania o możliwości rozwoju i awansu

Tematem, który powinien Cię naturalnie zainteresować, są możliwości rozwoju oferowane przez firmę, a także warunki otrzymania awansu. Zadając takie pytania, pokażesz rekruterowi swoją ambicję i nastawienie na realizację zadań. Dowiedz się więc, jak wyglądałaby Twoja ścieżka kariery. Podkreślisz w ten sposób, że Twoje cele zawodowe są zbieżne ze strategią firmy.

Jakie pytania zadać o firmę?

Kolejna kategoria tematów, o które warto zapytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczy samego przedsiębiorstwa i jego kultury organizacyjnej. Poproś rekrutera, aby wyjaśnił Ci, jak mierzone są wyniki pracy i jak wygląda ocena efektywności. Jeśli kwestia ta nie została poruszona wcześniej, możesz też zadać pytania dotyczące misji firmy oraz wartości, którymi się ona kieruje.

Pytania o plany i cele firmy

Jeśli zastanawiasz się, o co pytać na rozmowie o pracę, możesz poruszyć temat planów firmy i jej rozwoju. W oczach rekrutera staniesz się osobą, która szuka zatrudnienia na dłużej i wraz z pracodawcą chce dążyć do osiągnięcia konkretnych celów. Zapytaj więc, jaką pozycję na rynku firma zajmuje obecnie, a jaką chce mieć w przyszłości. Uważaj jednak, aby nie wychodzić przed szereg i nie poruszać kwestii, które nie powinny Cię interesować – zwłaszcza jeśli aplikujesz na stanowisko juniorskie.

Pytania o kulturę organizacyjną

Pytania do pracodawcy na rozmowie kwalifikacyjnej mogą też dotyczyć warunków pracy i benefitów oferowanych przez firmę. Zapytaj na przykład o atmosferę i pomysły na integrację personelu, ale pamiętaj, aby wcześniej poruszyć tematy ważniejsze. Mogą interesować Cię między innymi kwestie związane z elastycznymi godzinami pracy czy koniecznością podróży służbowych. Do popularnych dziś zagadnień należy również polityka dotycząca pracy zdalnej.

Nie bój się też pytań o zarobki. Jeśli rekruter z własnej inicjatywy nie powie Ci, jaki rodzaj umowy pracodawca chce z Tobą podpisać, koniecznie dotknij tego tematu. Zauważ jednak, że Twój rozmówca może jeszcze w danej chwili nie mieć precyzyjnych informacji dotyczących samej wysokości wynagrodzenia. W takiej sytuacji powiedz mu jedynie o swoich oczekiwaniach i nie naciskaj na żadne deklaracje.

Pytania o możliwości szkoleń i rozwoju osobistego

Podczas rozmowy o rozwoju osobistym warto zapytać też o szkolenia i kursy oferowane przez pracodawcę. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci na ciągłym doskonaleniu i podnoszeniu kompetencji. Dowiedz się, czy firma zamierza wysyłać Cię na branżowe konferencje i na jakie finansowanie samorozwoju możesz liczyć.

Jakie pytania zadać o proces rekrutacyjny?

Przygotowując sobie pytania na rozmowę kwalifikacyjną, trzeba też pamiętać o samym procesie rekrutacyjnym. Twój rozmówca sam powinien poruszyć ten temat, informując Cię o tym, jak wyglądają kolejne kroki i kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi na swoją aplikację. Jeśli tego nie zrobi, śmiało przejmij inicjatywę!

Pytania o następne etapy rekrutacji

Twoja rozmowa kwalifikacyjna może nie być jeszcze ostatnim etapem rekrutacji, zwłaszcza jeśli odbywa się online. Zapytaj więc rekrutera, czego spodziewać się w następnej kolejności i jak powinny wyglądać Twoje ewentualne przygotowania. Zazwyczaj jednak takie informacje zostaną Ci udzielone bez pytania.

Pytania o terminy i formę informacji o wynikach

Jeśli Twój rozmówca zapomni powiedzieć Ci, kiedy otrzymasz odpowiedź w sprawie pracy, koniecznie zapytaj go o spodziewany termin wyników rekrutacji. Warto dowiedzieć się także, w jakiej formie zostaną Ci one przekazane. Nie będziesz co chwilę nerwowo sprawdzać maila, jeśli rekruter zobowiąże się telefonicznie przekazać Ci odpowiedź.

Czego unikać podczas zadawania pytań?

Skoro wiesz już, jakie pytania zadać na rozmowie o pracę, zastanówmy się jeszcze, jakich lepiej unikać. Niewłaściwie skonstruowane wypowiedzi mogą bowiem pogrążyć Twoje szanse na zatrudnienie.

Pytania sugerujące brak przygotowania

Nigdy nie pytaj rekrutera o to, czym zajmuje się firma, do której właśnie aplikujesz. W ten sposób ujawnisz swój brak przygotowania i ignorancję. Nie dopytuj też zbyt szczegółowo o charakterystykę wybranego stanowiska – w końcu to Ty specjalizujesz się w tej dziedzinie, prawda?

Pytania dotyczące kwestii prywatnych

Jeśli desperacko zastanawiasz się, o co zapytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej, nigdy nie poruszaj kwestii prywatnych. Podobnie jak rekruter nie powinien zadawać Ci pytań o życie osobiste, tak i z Twojej perspektywy nie jest to odpowiedni moment na skracanie dystansu.

Pytania w nieodpowiednim momencie

Aby uniknąć błędu, poczekaj, aż rekruter sam zaoferuje Ci możliwość zadawania pytań. Jeśli jakaś jego wypowiedź będzie wymagała doprecyzowania, postaraj się zapamiętać ten wątek, ale pod żadnym pozorem nie przerywaj rozmówcy. Dostosuj się do rytmu spotkania i czekaj na swoją kolej.

O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Podsumowanie

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno obejmować nie tylko research na temat wybranej firmy czy doskonalenie portfolio i listu motywacyjnego. Aby wypaść jak najlepiej, warto też zastanowić się nad tym, jakie pytania zadać rekruterowi podczas spotkania. Dzięki temu zyskasz szczegółowe informacje na temat swojego potencjalnego pracodawcy i łatwiej będzie Ci zdecydować, czy jest to właściwe stanowisko dla Ciebie. Pokażesz też rozmówcy, że jesteś kandydatem odpowiedzialnym, pewnym siebie i zmotywowanym, a to może znacząco zwiększyć Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia!