Mocne strony Silversów na rynku pracy

Kim są Silversi?

W ostatnich latach powstało wiele określeń, które miałyby charakteryzować różne pokolenia. Jednym z nich jest określenie Silversi. Ta nazwa przypadła osobom po 50 roku życia. Określenie wzięło się od siwych włosów, które często pojawiają się w tym wieku.

Nowocześni Silversi to osoby korzystające z social mediów, prowadzące blogi i vlogi, robiące zakupy online i rozmawiające na komutatorach. Ale przede wszystkim to doświadczeni pracownicy, którzy mimo wieku nie zamierzają rezygnować z pracy.

Mocne strony Silversów na rynku pracy

We wrześniu 2023 r. powstał raport OLX Praca „Srebrne talenty: wykorzystanie potencjału pokolenia Silver”. W badaniu wzięły udział osoby po 50 roku życia oraz rekruterzy. Jak sami ankietowani Silversi wskazali, zdają sobie oni sprawę z tego, że ich pokolenie ma wiele braków: czasem gorzej znają języki obce, miewają problemy z nowymi technologiami i wolniej się uczą. Z wiekiem zmniejsza się też ich sprawność i wytrzymałość fizyczna. Niemniej jednak pokolenie Silvers nadal ma wiele atutów, które często dają im przewagę w procesie rekrutacji. Najczęściej są to kompetencje miękkie, których brakuje młodym ludziom.

Doświadczenie

Pracownicy w wieku 50+ mają doświadczenie w pracy na różnych stanowiskach, działach, a nawet branżach. Jest to atut, który doceni każdy pracodawca. Po wielu latach na rynku pracy są w stanie przewidzieć problemy i skutecznie im zapobiec, znają też triki zawodowe i rozmaite techniki. Intuicja oraz wiedza teoretyczna i wieloletnie doświadczenie to zdecydowanie najmocniejsza strona Silversów.

Lojalność

Silversi nauczeni są szacunku do pracy. Większość z nich docenia pracodawcę, który zatrudnia ich pomimo wieku przedemerytalnego. Lojalnością wyróżniają się też osoby 50+, pracujące w danej firmie od lat. Dla nich duże znaczenie ma stabilna pozycja firmy oraz współpracownicy, którzy często też są przyjaciółmi w życiu prywatnym.

Zaangażowanie

Silversi mają mniej obowiązków związanych z życiem rodzinnym, więc mogą zaangażować się w swoją pracę, bez szkody dla życia prywatnego. Chętnie uczestniczą w szkolenia, imprezach integracyjnych oraz konferencjach.

Obowiązkowość i odpowiedzialność

Cechą wyróżniającą Silversów na rynku pracy jest obowiązkowość i odpowiedzialność. Osoby 50+ są na tyle doświadczone, że nie boją się podejmować decyzji i ich konsekwencji. Poza tym są punktualne i terminowe. Dla wielu Silversów praca nie jest przykrą koniecznością, ale stanowi wartość sama w sobie.

Stabilność i przewidywalność

Pracownicy w wieku 50+ zwykle osiągnęli już zamierzone cele, zatem nie mają potrzeby zmieniać co chwila pracodawcy, szczególnie jeśli są zadowoleni z zarobków i atmosfery. Nie chodzą często na zwolnienia lekarskie, bo dzieci są już dorosłe. Są więc znacznie bardziej przewidywalni niż młodzi, którzy gonią za lepszą posadą.

Gotowość do podniesienia kwalifikacji zawodowych

Stereotypem jest, że to młodzi ludzie najchętniej korzystają ze szkoleń. Owszem młodsi szybciej się uczą, jednak Silversi wiedzą z doświadczenia, że podnoszenie kwalifikacji przynosi tylko korzyści, dlatego to oni zwykle jako pierwsi zapisują się na kursy. Co więcej, mają czas, aby doszkalać się poza godzinami pracy.

Elastyczność i otwartość

Pokolenie Silver pamięta czasy przemian ustrojowych w Polsce. To był czas, kiedy powstawały i upadały prywatne przedsiębiorstwa. Wiele osób zmieniało stanowiska pracy i branże. To spowodowało, że pracownicy w wieku 50+ są otwarci na nowe wyzwania. Z większą elastycznością podchodzą też do zakresów obowiązków i godzin pracy. Jeśli taka jest potrzeba firmy – zostaną po godzinach.

Silversi a pokolenie Z – w czym pracownicy 50+ są lepsi od młodych?

Pokoleniem Z nazywa się ludzi urodzonych w latach 1995 – 2012-2015. Więc jest to młoda część społeczeństwa, która to dopiero rozpoczyna kariery zawodowe i powoli wkracza na rynek pracy. W 2024 r. mają oni od 29 do 12-9 lat. Więc już z racji wieku pokolenie Silversów ma przewagę. Na rynku pracy są niekiedy tyle, ile młodzi mają lat. Doświadczenie to jest to, co ich wyróżnia i co daje mi przewagę już na starcie.

Pracownicy w wieku 50+ to ludzie dojrzali. Mają odchowane dzieci i przeważnie ustabilizowane życie prywatne. Nie potrzebują więc urlopu w wakacje, aby zająć się pociechami, nie biorą wolnego z tytułu opieki nad dziećmi ani nie muszą się zwalniać na zebrania szkolne. Zatem ich przewagą są też elastyczność i brak ograniczeń.

Kolejnym argumentem świadczącym o tym, że Silversi są lepsi od młodego pokolenia, jest ugruntowana pozycja zawodowa i zbudowana ścieżka kariery. Osoby w wieku 50+ mają za sobą walkę o awans, w większości osiągnęły swoje cele zawodowe i teraz chcą pracować w przyjemnej i spokojnej atmosferze. Młodzi często zmieniają pracodawcę, szukają swojego miejsca i stanowiska spełniającego ich oczekiwania. Zdarza się, że bez skrupułów zwalniają się z dnia na dzień, jak tylko coś im nie odpowiada lub znajdą lepszą ofertę.

W jakich branżach osoby w wieku 50+ są szczególnie potrzebne?

W prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego ogłoszonej przez Ministra Edukacji i Nauki wymieniono aż 33 najbardziej pożądane profesje w naszym kraju. Brakuje głównie specjalistów w starych zawodach, takich jak: 

  • betoniarz-zbrojarz;
  • cieśla;
  • elektromechanik i elektryk;
  • kierowca mechanik;
  • monter: izolacji przemysłowych, konstrukcji budowlanych i stolarki budowlanej;
  • operator maszyn i urządzeń;
  • technik budowy dróg;
  • technik spawalnictwa.

Są to profesje, których powszechnie nauczano właśnie w czasach kiedy Silversi chodzili do szkoły. Zatem stanowią oni dziś grupę najbardziej poszukiwanych fachowców. Choć wielu z racji wieku nie jest w stanie pracować na pełen etat, to z pewnością z chęcią wyszkolą młodszych kolegów.

Tutaj warto też przytoczyć opracowanie World Economic Forum „The future of Jobs. Report 2023”. Z niego wynika, że globalnie przewiduje się wzrost zapotrzebowania na: operatorów sprzętu rolniczego, kierowców ciężarówek i autobusów, nauczycieli szkół zawodowych, mechaników oraz specjalistów od rozwoju biznesu i rynku. W naszym kraju dodatkowo brakuje nauczycieli na każdym etapie edukacji oraz medyków, również na każdym szczeblu.

Statystyki wewnętrzne serwisu OLX Praca stworzone na potrzeby raportu, pokazują, że z każdym miesiącem przybywa ofert pracy skierowanych do Silversów. Najwięcej ogłoszeń jest z branż gastronomicznej i logistycznej (w zawodzie kierowcy). Pracodawcy szukają również sprzedawców i pracowników produkcji. Pojawiają się także oferty z branży IT – firmy rekrutują m.in. na stanowiska: tester aplikacji mobilnych albo technik-wdrożeniowiec IT.

Patrząc z drugiej strony Silversi najchętniej przeglądali oferty na stanowisko zawodowego kierowcy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też ogłoszenia dotyczące pracy w ochronie, administracji biurowej, za granicą i przy produkcji.

Autorzy raportu zauważyli, że ogłoszenia oznaczone parametrem „zapraszamy seniorów” odnotowują większe zainteresowanie niż te bez niego.

Podsumowanie

Wszystkie badania wskazują, że nie tylko z każdym rokiem nas ubywa, ale i nasze społeczeństwo się starzeje. Zatem na rynku pracy będzie coraz więcej osób po 50 roku życia. Pomimo wieku Silversi są nadal wartościowymi pracownikami. Ich mocne strony to m.in. solidne wykształcenie i doświadczenie zawodowe i życiowe, lojalność, zaangażowanie, odpowiedzialność oraz szacunek do pracy. To waśnie dzięki tym cechom, pracodawcy coraz chętniej ich zatrudniają. Choć istnieje obawa, że różnice międzypokoleniowe będą tworzyły barierę, to warto pamiętać, że Silversi to bardzo komunikatywne pokolenie, wychowane na podwórku, a nie przed komputerem.