Mental fitness w życiu zawodowym

04.07.22
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

W zdrowym ciele, zdrowy duch? Wiele w tym prawdy. Kondycje fizyczna i umysłowa są ze sobą skorelowane. Często jednak bardziej skupiamy uwagę na kondycji ciała niż umysłu, szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym życie ma zawrotne tempo. Umysł codziennie przyjmuje ogromną dawkę bodźców, a także narażony jest na wiele czynników stresogennych. Ważna staje się świadomość swojej kondycji psychicznej.

Nasze zdrowie emocjonalne ma znaczenie nie tylko na płaszczyźnie życia prywatnego, ale również wpływa na życie zawodowe. Gdy czujemy się gorzej w pracy lub doskwiera nam smutek, często zwracamy uwagę na kondycję fizyczną, próbujemy pójść w stronę treningu własnego ciała. Niekiedy zapominamy, jak ważny jest także nasz umysł i dążenie do uspokojenia myśli, skupienia.

Mental fitness – korzyści

Trening umysłu usprawnia nasze zdolności poznawcze. Poprawia koncentrację, pamięć, zarządzanie czasem i komunikację. Osoby zwracające uwagę na ten aspekt mogą lepiej radzić sobie z konfliktami, potrafią kontrolować swoje reakcje i reagować bardziej racjonalnie. To z kolei przekłada się na lepsze relacje z innymi i wyższą samooceną.

Trening zdrowia psychicznego może spowodować skupianie większej uwagi na swoich mocnych stronach i możliwościach uczenia się nowych umiejętności.

Podobnie jak sprawność fizyczna, sprawność umysłowa przyczynia się do poprawy jakości snu, niezwykle ważnego dla prawidłowego, codziennego funkcjonowania. Tak naprawdę nie ma jednego sposobu na trenowanie kondycji psychicznej i umysłu. Istnieje wiele sposobów i dróg na polepszenie swojej mentalnej sprawności. Podobnie jednak jak w przypadku treningów ciała liczy się systematyczność.

Rozwijanie regularnej praktyki to najpewniejszy sposób na poprawę sprawności umysłowej. Jak zatem ćwiczyć i jak pomóc pracownikom w samorozwoju?

1. Medytacja

To jeden z popularniejszych sposobów na poprawę sprawności umysłowej. W tym celu można skorzystać z dostępnych platform wellness i aplikacji na rynku, które pomagają korzystać z tej techniki relaksacyjnej. Wystarczy 15 minut dziennie medytacji, aby zaobserwować znaczące zmiany.

2. Aktynowość fizyczna

Nie zapominajmy o starej, sprawdzonej metodzie, jaką jest sport. Dbanie o kondycję fizyczną jest niezwykle ważne dla dobrej kondycji psychicznej. Ćwiczenia łagodzą stres i napięcie, a także rozwijają poczucie skuteczności w osiąganiu celów. Istnieje wiele form aktywności – najważniejsze, aby znaleźć taką, która będzie sprawiać dużo radości.

3. Rozwiązywanie łamigłówek

W ramach trenowania swojego umysłu można wyostrzyć pamięć i funkcje poznawcze.
W tym celu można skorzystać z gier, łamigłówek, aplikacji, ale również książek, które zawierają różnego rodzaju zadania i pomagają ćwiczyć umysł.

4. Podejmowanie wyzwania

Uczenie się czegoś nowego pomaga utrzymać mózg w dobrej kondycji. Nie ma znaczenia, co to jest. Mogą to być lekcje tańca, nauka nowego języka, kurs gotowania, nowy projekt w pracy itd. Nabywanie nowych umiejętności pomaga w tworzeniu nowych ścieżek neuronowych, poprawia zdrowie emocjonalne i polepsza samoocenę. Umysł człowieka jest stworzony do uczenia się, a uczenie się czegoś nowego przynosi ogromną satysfakcję.

5. Unikanie prokrastynacji

W sporcie regularność treningu ma ogromne znaczenie i tak samo jest w przypadku trenowania umysłu, dlatego trzeba oprzeć się pokusom prokrastynacji. Odwlekanie zaplanowanych zadań jest samonapędzającym się wzorcem i zdecydowanie obniża naszą samoocenę. Kiedy coś odkładamy na później, to łatwiej przychodzi nam kontynuacja odkładania tego zadania w czasie. A niedokończone cele niestety niszczą motywację i samoocenę.

6. Wyrozumiałość

Oczywiście nikt nie jest ideałem zarówno w przypadku treningu fizycznego, jak i w przypadku treningu psychicznego będą zdarzały się gorsze dni. Niektóre mogą przynieść zmęczenie, brak koncentracji i mnogość negatywnych myśli. W takim wypadku warto być dla siebie wyrozumiałym. Można wówczas wypróbować nową aktywność, krótszą medytację albo zwyczajnie się zdrzemnąć i odpocząć. Celem treningu umysłu jest budowanie współczucia i wyrozumiałości dla samego siebie, dlatego ważne jest, aby nie tworzyć na sobie presji i nie obwiniać się z powodu jednego, gorszego dnia.

7. Docenianie i dziękowanie

Mówiąc o wyrozumiałości dla siebie samych, warto również wspomnieć o praktyce dostrzegania i doceniania tego, co mamy. Poświęćmy codziennie chwilę na zanotowanie, za co jest się wdzięcznym. Praktykowanie tzw. postawy wdzięczności pomaga rozwijać optymistyczne myślenie. Wiele badań wskazuje na pozytywną korelację między optymizmem a poprawą zdrowia.

8. Korzystanie z pomocy profesjonalistów

Samodzielna praca nad rozwojem wymaga pewnej samoświadomości, stąd czasami warto najpierw skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby lepiej zrozumieć swoje zachowania. Coaching to świetna forma pracy nad odpornością psychiczną. Osoby pracujące z trenerami mają jaśniejszy wgląd w swoje wzorce, łatwiej przeformułowują swoje myśli i są bardziej wyrozumiali dla siebie, w trakcie pracy nad swoimi celami.

Dbanie o zdrowie emocjonalne jest niezwykle ważnym obszarem. W treningu mentalnym mogą pomóc również pracodawcy. W tym celu mogą zapewnić pracownikom dostęp do platform wellness, które pomogą rozwijać ich zdolności w tym obszarze i poprawią ich kondycję psychiczną. Pracodawcy mogą też zapewnić pracownikom:

  • karty sportowe, aby rozwijać ich aktywność fizyczną,
  • konsultacje z profesjonalistami,
  • sesje z coachami, szkolenia z technik radzenia sobie ze stresem czy też techniki medytacji.

Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne i zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Źródło:
https://www.hrzone.com/lead/culture/what-is-mental-fitness-learn-how-to-exercise-your-brain