Ile czasu planujemy spędzić na urlopie?
Wakacje to czas, kiedy Polacy stawiają na wypoczynek i relaks. Według najnowszego badania HRK 41% z nas wybiera dwutygodniowy urlop. Tydzień wolnego planuje 39% badanych, podczas gdy 9% decyduje się na trzytygodniowy wyjazd. Krócej niż tydzień zamierza odpoczywać 7% respondentów, a 3% respondentów postawi na relaks trwający dłużej niż cztery tygodnie. Zaledwie 1% ankietowanych deklaruje, że spędzi ponad cztery tygodnie na urlopie.
Wieczny tryb stand by już nieaktualny?
Moda na bycie „pod telefonem” w trakcie urlopu zdaje się być już przeszłością – 70% badanych deklaruje, że nie będzie utrzymywać kontaktu z pracodawcą w trakcie swoich wakacji. Takie podejście zdecydowanie sprzyja skutecznemu relaksowi i odpoczynkowi od codziennego natłoku obowiązków służbowych. Podejście pracowników do wykorzystywania przysługujących im dni wolnych staje się coraz mniej stresujące – 69% respondentów twierdzi, że nie odczuwa stresu przed urlopem. Podobnie jest w przypadku powrotu z wakacji – 74% badanych nie przygotowuje się do obowiązków zawodowych, które czekają na nich po powrocie. Dzięki temu podejściu nie skracamy sobie sztucznie naszego urlopu przez zamartwianie się zbierającymi się zadaniami w pracy.
Praca połączona z wakacjami jednak nie tak atrakcyjna?
Popularność workation znacząco spadła – według ubiegłorocznego badania HRK 37% osób planowało skorzystać z takiego benefitu, a w tym roku połączenie pracy z zagranicznym wyjazdem planuje jedynie 19% respondentów. Osoby decydujące się na ten rodzaj wypoczynku zadeklarowały chęć wyjazdu na kilka dni, maksymalnie tydzień. Najwidoczniej połączenie pracy z wakacjami okazało się trudniejsze i bardziej wyczerpujące niż się spodziewano. Może mieć to również związek ze zmianą nastrojów pracodawców i tendencją do zmniejszania ilości pracy wykonywanej zdalnie na rzecz pracy z biura.
Wypoczynek i relaks jako najpopularniejsza forma spędzenia wakacji
Okazuje się, że zdecydowanie stawiamy na wypoczynek i relaks, co potwierdza 74% respondentów. Na drugim miejscu znajduje się zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, co jest priorytetem dla 61% badanych. Spędzenie czasu z bliskimi również jest istotnym celem wyjazdów dla 50% respondentów. Aktywny wypoczynek, obejmujący sport i turystykę, preferuje 41% ankietowanych, co wskazuje na rosnącą popularność aktywnego spędzania czasu wolnego. Zdecydowanie mniejszy odsetek, bo tylko 2% respondentów, jako główny cel wyjazdów wskazuje na edukację poprzez kursy i warsztaty. Może to świadczyć o wysokim poziomie zmęczenia i przytłoczenia codziennymi obowiązkami i chęcią „przewietrzenia głowy”.
Główne cele wyjazdów wakacyjnych jasno wskazują, że Polacy coraz bardziej doceniają czas wolny jako okazję do regeneracji sił i spędzenia go w sposób, który najbardziej im odpowiada. Dążenie do wypoczynku i relaksu jako priorytet wyraźnie pokazuje, że pracownicy potrzebują przerwy od codziennego stresu i chcą maksymalnie wykorzystać swoje urlopy na regenerację.
Gdzie Polacy planują spędzić swój tegoroczny wakacyjny urlop?
Według wyników badania zdecydowana większość naszych rodaków wybiera urlop za granicą. Aż 71% ankietowanych planuje spędzić wakacje poza Polską. Natomiast 33% badanych preferuje wakacje w kraju, a 9% decyduje się na tzw. staycation, czyli spędzenie wolnego czasu w domu.
Staycation- coraz popularniejsza alternatywa wyjazdów wakacyjnych
Spędzanie urlopu w domu cieszy się coraz większą popularnością. Ten trend, obecny głównie wśród mieszkańców większych miast, pozwala na relaks bez konieczności pakowania walizek i długich podróży. Staycation to doskonała okazja, by zwolnić tempo, cieszyć się domowym komfortem i poświęcić czas na aktywności, na które zazwyczaj brakuje nam czasu – czy to w postaci czytania książek, oglądania filmów, czy zwiedzania lokalnych atrakcji. Dodatkowo pozwala na oszczędzenie sporej ilości pieniędzy, ponieważ jak wszyscy wiemy, wakacyjne wyjazdy potrafią nadwyrężyć domowy budżet.
Polacy coraz częściej odcinają się od pracy podczas urlopu, co sprzyja skutecznemu odpoczynkowi. Większość badanych nie odczuwa stresu przed ani po urlopie, co świadczy o rosnącej umiejętności skutecznego relaksu i regeneracji sił. Te trendy pokazują, że czas wolny jest dla Polaków coraz bardziej ceniony jako okazja do pełnego oderwania się od codziennych obowiązków i stresu.