Jak wesprzeć licealistę w wyborze drogi zawodowej?

18.09.23
clock 5 min.
Zuzanna Piechowicz Zuzanna Piechowicz

Okres liceum to bardzo intensywny czas dla wielu uczniów i uczennic. Czas odkrywania, kim się jest, budowania własnej autonomii i buntu. To też czas, w którym młode osoby podejmują decyzję o wyborze studiów czy kariery zawodowej. To wiąże się z ogromną presją, że wybiorą źle lub będą tego wyboru żałować. Jak wesprzeć ich w tym trudnym czasie?

W tym artykule:
  1. Pomóc im poznać siebie
  2. Presja nie pomoże
  3. Pokazuj różne drogi kariery zawodowej
  4. Daj szansę na zmiany

Pomóc im poznać siebie

Co lubisz robić? Co cię interesuje? Jakie są twoje mocne strony? To pytania, które warto zadawać licealistom i rozmawiać z nimi na ten temat. Dzięki temu lepiej poznają siebie i mogą odkryć, jakie dalsze kroki chcieliby podjąć po liceum. Co ważne: te pytania warto zadawać w rozmowie, a w nie stylu przesłuchania czy przepytywania. Nawet osobom dorosłym trudno jest często na nie odpowiedzieć, więc nie oczekujmy od nastolatków gotowych odpowiedzi. Warto też pokazywać, że te odpowiedzi nie muszą się sprowadzać jedynie do kontekstu szkolnego.

Do rozmowy o mocnych stronach i talentach może przydać się badanie talentów Instytutu Gallupa, o którym więcej przeczytać tutaj.

Presja nie pomoże

Rodzice i opiekunowie często również przeżywają stres związany z wyborem drogi zawodowej przez dzieci. To zrozumiałe. Większość z nich chce dla swoich dzieci jak najlepiej. Jednak ważne jest to, aby nie przerzucać swojego stresu na dzieci i nie dokładać im dodatkowej presji. To nie pomoże ani licealiście, ani rodzicowi. Warto jest rozmawiać o uczuciach, jakie towarzyszą podejmowaniu tej decyzji. Jednak to jest moment, gdzie rodzice i opiekunowie muszą zacząć godzić się z faktem, że już nie grają na boisku w życiu swojego dziecka, a raczej obserwują ich życie z trybun i muszą skupić się na odpowiednim kibicowaniu.

Pokazuj różne drogi kariery zawodowej

Książki, filmy, seriale, znajomi – to wszystko to są potencjalne źródła opowieści o ciekawych karierach zawodowych. Korzystajcie z tej wiedzy razem i rozmawiajcie na ten temat. Dzięki temu rozbudzisz kreatywność i elastyczne podejście do wyboru kariery zawodowej u młodej osoby.

Daj szansę na zmiany

Serwis OLX Praca jest pełen ogłoszeń z nazwami stanowisk, które 10 lat temu jeszcze nie istniały. Sztuczna inteligencja, rozwój nowoczesnych technologii i katastrofa klimatyczna wymuszą powstanie wielu zupełnie nowych zawodów. Często powtarzanym stwierdzeniem jest, że w ciągu życia będziemy zmieniać zawód 7 razy. Dzisiejsi licealiści prawdopodobnie będą to robić jeszcze częściej. Wybór kierunku studiów i drogi zawodowej dzisiaj nie jest już zazwyczaj decyzją na całe życie jak jeszcze 30 lat temu. Warto rozmawiać o tym z nastolatkami, odciążyć ich przez to z presji. A może nawet dać szansę na eksperymentowanie?