Jak szukać pracy na OLX w czasie pandemii?

19.08.20
clock 4 min.
Joanna Sieradzka Joanna Sieradzka

Próżno szukać osób, u których pandemia koronawirusa nie wpłynęła na codzienne funkcjonowanie. Dla wielu zmieniła aż za dużo. Jeśli przyszło nam szukać pracy w tym trudnym czasie, warto skorzystać z możliwości, jakie daje OLX.

Nadal krąży nad nami widmo kryzysu gospodarczego. Niektóre firmy już odnalazły się w nowej sytuacji, są jednak również takie, które ograniczają zatrudnienie. Jak w takiej sytuacji znaleźć nową pracę?

Najszybciej, najbezpieczniej i najłatwiej jest oczywiście szukać przez internet. Na OLX w kategorii Praca aktywnych jest niemal 88 000 ogłoszeń z całego kraju. Intuicyjna wyszukiwarka i przyjazny dla oka interfejs to nie wszystko. OLX oferuje kilka przydatnych funkcjonalności, które docenią szczególnie ci, którym przyszło szukać pracy w dobie pandemii.

Praca zdalna czy w biurze?

W obecnej sytuacji część firm nadal nie powróciła w pełni do pracy w biurach. Niektóre planują pozostać w trybie home office do końca roku, inne praktykują tryb rotacyjny. Pandemia nauczyła nas, że praca z domu może być równie efektywna co w biurze, a oszczędność czasu i kosztów dojazdów sprawia, że sporo osób chętniej pracuje z domu.

Praca w biurze ma również kilka dobrych stron, jak choćby korzyści interpersonalne, możliwość bezpośredniego kontaktu i nawiązania relacji, co jest szczególnie ważne w momencie, gdy rozpoczynamy przygodę w nowej firmie i chcemy poznać swoich kolegów i przełożonych.

Pandemia nauczyła nas, że praca z domu może być równie efektywna, co w biurze, a oszczędność czasu i kosztów dojazdów sprawia, że sporo osób chętniej pracuje z domu.

Część organizacji decyduje się na pozostawienie wolnej ręki pracownikom i to im pozostawia wybór trybu pracy. Taki elastyczny system umożliwia np. pozostanie w domu w okresie zwiększonego ryzyka zachorowania nie tylko na koronawirusa, ale choćby na zwykłą grypę, lub pracę zdalną bez konieczności brania L4.

Jeśli opcja pracy zdalnej jest dla nas istotna przy wyborze nowej ścieżki zawodowej, OLX Praca przygotował kolejne usprawnienie: w zestawie filtrów wyszukiwania można zaznaczyć opcję „Praca zdalna”, a wtedy system wyszuka dla nas tylko te ogłoszenia, w których pracodawca umożliwia pracę poza biurem.

Rekrutacja online lub stacjonarna

Coraz większą popularnością – także ze względu na wydarzenia ostatnich miesięcy – cieszy się również rekrutacja online. Jeszcze w ubiegłym roku praktykowana głównie w międzynarodowych organizacjach lub podczas rekrutacji poza siedzibą firmy, dzisiaj staje się powoli standardem, który pozwala oszczędzić czas i zasoby, zwłaszcza na początkowych etapach rekrutacji.

Realizowana za pomocą wideokonferencji, formularzy online i innych narzędzi stworzonych specjalnie w tym celu, e-rekrutacja zdobywa coraz większe uznanie. Na OLX rekruterzy mają również możliwość skorzystania z opcji „Wideokonferencja”. Firmy z biegiem kolejnych miesięcy nowej rzeczywistości dopracowują procedury, narzędzia i sposób rekrutowania, a kandydaci coraz lepiej radzą sobie ze spotkaniami w formie wideo.

Filtr „Rekrutacja online” także znajduje się w wyszukiwarce OLX Praca. Dzięki niemu możemy za pomocą paru kliknięć znacznie zawęzić wyniki wyszukiwania tylko do tych ofert, które odpowiadają naszym wymaganiom.

Na OLX Praca dostępna jest również zakładka „Szukam pracy”. To nowa funkcjonalność skierowana do osób poszukujących pracy za pośrednictwem serwisu. Umożliwia jeszcze szybsze docieranie do odpowiednich ofert. Na podstawie uzupełnionego profilu kandydata serwis sam dopasowuje i wyświetla proponowane ogłoszenia. Narzędzie jest do dyspozycji po zalogowaniu się na konto w serwisie.

Serwisy z ogłoszeniami stale się rozwijają i wychodzą naprzeciw potrzebom swoich użytkowników. Przedstawione powyżej funkcjonalności powstały dzięki zmieniającym się oczekiwaniom kandydatów, a ich celem jest uczynienie trudnej sztuki szukania pracy nieco przyjemniejszą i łatwiejszą.