Jak szukać pracy będąc osobą 50+? [PORADNIK]

Bogata sieć kontaktów i doświadczenie zawodowe

Rozbudowana sieć kontaktów to atut, którego młodzi kandydaci mogą ci pozazdrościć. Co więcej, choćby nie wiem, jak się starali, nie są w stanie pod tym względem dorównać ci w krótkim czasie. Sieć taką buduje się bowiem latami, podobnie jak gromadzi się doświadczenie zawodowe. Dlatego tak ważne jest, by starając się o pracę, to właśnie wyeksponować, pokazać, że to coś, co wniesiesz do firmy, dołączając do niej. Kiedy mówimy o sieci kontaktów, to nie mamy na myśli wyłącznie tych zawodowych, ale także prywatne, które mogą okazać się bardzo przydatne w różnych okolicznościach. Przedstawianie własnej sieci kontaktów jako atutu to jedno, ale jest jeszcze drugi aspekt – wykorzystanie tych kontaktów przy szukaniu pracy. Wielu pracodawców szuka pracowników, rozpytując wśród znajomych czy obecnych pracowników. Zależy im na tym, by mieć kogoś zaufanego i polecanego. Warto więc mieć sieć znajomych, którzy w razie czego ciebie wskażą jako godnego uwagi. 

Postaw na umiejętności cyfrowe

Bez umiejętności cyfrowych nie ma w tej chwili porządnego pracownika? To prawda? Oczywiście nie w każdym zawodzie, ale z pewnością w wielu, umiejętności cyfrowe są kluczowe. Dlatego tak ważne jest podkreślenie, że się je posiada i to nie tylko na poziomie podstawowym. O ile pokolenie obecnych 50-latków faktycznie w zdecydowanej większości nadąża za nowinkami technologicznymi i cyfrowymi, o tyle już u nieco starszych osób bywa z tym różnie. Tym bardziej więc warto podkreślać, starając się o pracę, że posiadasz umiejętności cyfrowe. Dzięki podstawowym pracownik może komunikować się, jak również pozyskiwać informacje i je kreować. Bardziej zaawansowane będą przydatne na wyspecjalizowanych stanowiskach.

Profil na Linkedin to podstawa

Obecność na Linkedin to bardzo ważny czynnik, ułatwiający pozyskanie ciekawej pracy. Daje również szansę na to, że potencjalny pracodawca sam cię dostrzeże, zapoznając się tam z twoimi kompetencjami i doświadczeniem zawodowym. Dla młodszych pokoleń profil na Linkedin jest oczywistością. Warto, by przekonały się do niego osoby starsze. Głównym atutem tej platformy jest to, że postrzegana jest ona jako podstawowe miejsce do komunikacji między pracodawcami a potencjalnymi pracownikami. Na całym świecie z portalu tego korzysta kilkaset milionów użytkowników! Musisz pamiętać, że już samo posiadanie profilu na Linkedin pokazuje, że jesteś aktywny cyfrowo. A to niezwykle istotne. Z platformy tej korzysta tak wielu pracodawców, że nie będą na niej obecnym, sam zamykasz sobie znaczącą drogę do otrzymania zatrudnienia.

Na Linkedin warto ustawić sobie powiadomienia dotyczące ofert pracy odpowiadających twoim kompetencjom i zainteresowaniom. Podobnie można zrobić również na innych portalach rekrutacyjnych i z ogłoszeniami o pracę. 

Czas na doszkolenie

50-tka na karku wskazuje na spore doświadczenie zawodowe pracownika. Nigdy jednak nie jest tak, że nie możesz się w jakimś zakresie doszkolić, zyskać nowych kompetencji. To dla przyszłego pracodawcy dobry znak, bo świadczy o tym, że stawiasz na rozwój. Obecnie istnieje wiele form doskonalenia i zdobywania nowych umiejętności. To zarówno szkolenia stacjonarne i online, jak i webinary czy dodatkowe studia. Nie wszystkie wiążą się z dużymi wydatkami finansowymi, a niektóre są wręcz darmowe, więc naprawdę warto o tym pomyśleć. W przypadku pilnej potrzeby podniesienia kwalifikacji bądź zyskania nowych możesz zdecydować się np. na płatny kurs zaoczny, który przebiega z reguły szybciej.

Przedstaw siebie jako markę

Uwierz, że reprezentujesz sobą bardzo dużo pozytywów dla pracodawcy, że możesz być wzmocnieniem jego firmy. Zacznij świadomie budować swoją markę osobistą, by pokazać, że jesteś wart zainteresowania. Doskonale możesz to zrobić korzystając z Linkedin. Zarówno tam jak i w CV, z których część pracodawców już rezygnuje, wymień swoje najważniejsze osiągnięcia i umiejętności. Niekoniecznie musisz wskazywać wszystko, co robiłeś zawodowo, także wiele lat temu. Linkedin jest miejscem, w którym warto napisać więcej, ale już CV powinno być skrojone pod konkretne stanowisko u konkretnego pracodawcy. O ile w tym drugim możesz używać starszych zwrotów, o tyle w profilu internetowym koniecznie stosuj obecne nazwy, popularne frazy i powtarzaj je. Wynika to z tego, że platforma ta działa na zasadzie wyszukiwania słów kluczowych. Jeśli więc użyjesz nazwy stanowiska zajmowanego przez ciebie 20 lat temu, które teraz nazywa się zupełnie inaczej, masz małe szanse, że twoja kandydatura zostanie przez rekrutera „wyłowiona”. No i rzecz ostatnia, ale wcale nie najmniej istotna. Dołącz dobre zdjęcie. Co to oznacza? Musi ono być aktualne i pokazywać cię jako osobę aktywną.

Zrób ze swojego wieku atut

Szukając pracy, warto wskazać plusy, jakie płyną z twojego wieku. Doświadczenie jest ogromnym atutem potencjalnego pracownika, bo pracodawca nie musi go dodatkowo szkolić. Może też przyjąć, że osoba 50-letnia może lepiej poradzić sobie w kontaktach interpersonalnych w firmie. I nie tylko tam, bo w tym wieku masz bogate doświadczenie nie tylko zawodowe, ale i życiowe, co daje ci m.in. wiedzę, jak rozmawiać z różnymi osobami, także klientami.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz wspomnieć o tym, że miałeś już w pracy sytuacje kryzysowe i jak je opanowałeś. Zarządzanie kryzysem jest niezwykle ważne dla pracodawcy. 

Może też zwrócić uwagę na to, że swoje doświadczenie możesz przekazać młodszym pracownikom lub stażystom. Nie bez znaczenia jest również to, że w przeciwieństwie do młodszych osób prawdopodobnie jesteś dyspozycyjny, bo nie masz już małych dzieci. Jeżeli pracowałeś już mając młodszego od siebie szefa i współpraca układała się dobrze, zwróć na to również uwagę. To bardzo ważne, że nie uważasz młodszych pracowników za mniej kompetentnych i umiesz z nimi współpracować.

Jednak akcentując swoje doświadczenie, nie zapomnij dodać, że jesteś otwarty na nowości w danej branży, że nie zostałeś kilka czy kilkanaście lat w tyle. I nie skupiaj się za bardzo na swoim wieku. Pokaż jego atuty, ale niech nie będzie to główny temat rozmowy o pracę!

A jeżeli mimo tych wszystkich rad długo nie możesz znaleźć pracy, pomyśl, czy dobrym pomysłem nie będzie założenie własnej działalności gospodarczej i wykorzystanie wszystkich atutów, jakie posiadasz. Warto też zgłosić się do doradcy zawodowego lub coacha kariery, którzy mogą cię wesprzeć w procesie szukania pracy. 

Sprawdź również, jak znaleźć pracę w zawodzie