Jak skutecznie prowadzić rekrutację do działu IT?

13.09.22
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Rekrutacja specjalistów z wiedzą techniczną nie należy do najłatwiejszych, szczególnie do pracy w branży IT. Zapotrzebowanie rynku na specjalistów IT jest ogromne, a konkurencja nie śpi. Do walki o kandydata trzeba się więc odpowiednio przygotować. Co trzeba wiedzieć, aby móc skutecznie rekrutować w branży IT?

Rekrutacja do działów IT wyrosła na przestrzeni ostatnich lat na osobną specjalizację w branży HR. Według Raportu Grant Thornton „HR-owiec na rynku pracy” w ubiegłym roku rekruter IT stał się niezależnym zawodem. W 2021 r. ukazało się aż 2098 ogłoszeń na to stanowisko, co stanowi wzrost aż o 652% w stosunku do 2020 r. – wtedy poszukiwano zaledwie 279 rekruterów IT. Skąd taka zmiana? Szybki rozwój nowych technologii, ewolucja branży e-commerce, ale również automatyzacji, spowodowały w ostatnich latach wzrost popytu i ofert pracy dla programistów i innych specjalistów IT. Ten przyrost zrodził potrzebę pojawienia się osób, które rozumieją branżę i oczekiwania kandydatów, a także potrafią dotrzeć do najlepszych z najlepszych. Co jest więc niezbędne, aby móc prowadzić rekrutację w branży IT.

Wiedza techniczna

Zdecydowanie na początku warto zainwestować czas w zdobycie podstawowej wiedzy technicznej. Trudno będzie prowadzić rekrutację do działu IT, nie znając i nie rozumiejąc słownictwa branżowego, do którego należą m.in. rodzaje języków programowania, różnice między nimi, pojęcia typu: framework, repozytorium kodu, Scrum itd. Bez wiedzy technicznej trudno będzie zrozumieć, kogo tak naprawdę firma potrzebuje i zweryfikować CV pod kątem wymaganych kryteriów.

Dzisiaj na rynku można znaleźć wiele kursów, które skupiają się właśnie na tym aspekcie i które pozwalają rekruterom lepiej zrozumieć rolę i cechy programisty oraz środowiska, w jakim pracuje. Można również samodzielnie poszerzać swoją wiedzę chociażby poprzez śledzenie materiałów dotyczących pracy w branży IT (kanały na YouTube, webinaria, raporty itd.).

Znajomość firmy i projektu w rekrutacji w branży IT

Oprócz wiedzy technicznej w rekrutacji IT liczy się znajomość miejsca pracy w branży IT, do którego rekruter poszukuje kandydatów, a także wiedza o projekcie. Osoba prowadząca rekrutację powinna dobrze znać obszar działalności firmy, jej historię, wartości i cele. Oprócz tego powinna umieć odpowiedzieć na pytania dotyczące projektu, a więc przykładowo:

  • jaki jest język programowania,
  • jakiej wersji języka dana firma używa,
  • jaki framework jest przez firmę wykorzystywany,
  • ile osób pracuje w zespole i jakie jest seniority jego członków,
  • w jakiej metodyce pracuje zespół,
  • czy programista będzie rozwijać projekt, dodając nowe funkcjonalności czy też będzie projekt utrzymywać,
  • jakie perspektywy rozwoju oferuje firma itd.

Konkrety i transparentność w pracy w branży IT

Wiele z przywołanych wyżej kwestii może zostać opisanych już w samej ofercie pracy dla programisty bądź innego specjalisty IT. Nie zmienia to faktu, że rekruter powinien mieć z tego zakresu wiedzę, aby móc swobodnie prowadzić rozmowę z kandydatem i odpowiedzieć na jego ewentualne pytania. Pisząc ogłoszenie, warto pamiętać, że w rekrutacji IT liczą się transparentność i konkrety.

Oprócz informacji o firmie i projekcie warto dodać wiadomości o przebiegu procesu rekrutacji i jego etapach oraz o wynagrodzeniu. Nie jest przesadą twierdzenie, że brak widełek w ogłoszeniu dyskwalifikuje ofertę pracy w branży IT w oczach specjalistów. W ogłoszeniu można również zostawić kontakt do rekrutera bądź link do profilu na LinkedIn. W ten sposób od początku procesu buduje się otwartą komunikację.

Nie jest przesadą twierdzenie, że brak widełek w ogłoszeniu dyskwalifikuje ofertę pracy w branży IT w oczach specjalistów.

IT to nie tylko introwertycy – cechy programisty

W procesie rekrutacji w branży IT nie można również zapominać, że specjaliści IT to osoby o różnych osobowościach i aspiracjach. Stereotypowo utarło się, że najczęściej są to ludzie o introwertycznym usposobieniu, ale czy zawsze? Rekruter powinien pamiętać o cechach osobowościowych programisty i sprawdzić, czy pasuje on do kultury organizacyjnej firmy, czy odnajdzie się w danym środowisku pracy oraz jakie są oczekiwania firmy względem nowej osoby.

Liczą się nie tylko kompetencje techniczne, ale również cele kandydata, motywacje i zainteresowania.

Elastyczność w rekrutacji IT

W rekrutacji IT ważne są również elastyczność i indywidualne podejście. W pracy w branży IT nie można sztywno trzymać się wyznaczonych kryteriów. Często zdarza się, że programista z trzyletnim stażem, chociaż nie spełnia wymagań pod względem lat doświadczenia, posiada dużo większe kompetencje niż jego starszy stażem kolega.

To ważne, aby w procesie rekrutacji IT zachować otwartość i przypadkiem nie odrzucić świetnego kandydata tylko dlatego, że nie spełnia wymogów formalnych bądź kryteriów, które w rzeczywistości można szybko uzupełnić.

W tej branży liczy się przede wszystkim rozwój, a nie liczba przepracowanych lat. Technologie cały czas się rozwijają, co dla programistów oznacza konieczność nieustannego rozwoju i nadążanie za zmianami. Skupianie się na latach doświadczenia nie ma tutaj do końca zastosowania.

Aby rekruter mógł dostrzec potencjał kandydata, by mógł być partnerem do rozmowy, musi posiadać wiedzę z obszaru pracy w branży IT – bez tego ani rusz. Poza tym HR-owiec zajmujący się rekrutacją IT powinien znać firmę i projekt, do którego szuka specjalisty, a także dobrze poznać osobowość kandydata, dobierając potencjalnego pracownika do zespołu.

Źródła:

https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2022/03/HR-owiec-na-rynku-pracy-II-edycja-2022.pdf

https://coderslab.pl/pl/blog/10-krokow-do-efektywnej-rekrutacji-w-it-czyli-jak-zrozumiec
wymogi-branzy-i-potrzeby-kandydatow