Jak sami nieświadomie podcinamy skrzydła Silversom na rynku pracy

04.02.24
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Każdy pracodawca chce, aby jego pracownicy efektywnie się rozwijali i zwiększali wyniki. Nie jest to możliwe bez motywacji i stworzenia odpowiedniej atmosfery w zespole. Niestety, czasem nieświadomie kierownicy podcinają swoim podwładnym skrzydła. Demotywacja obniża efektywność pracy i może prowadzić do wypalenia zawodowego. Jak podcina się skrzydła Silversom? Sprawdzamy, jakie działania mogą nieświadomie doprowadzić do problemów w zespole. 

W tym artykule:
  1. Dlaczego demotywacja gwałtownie obniża efektywność pracy?
  2. Co podcina skrzydła w pracy Silversom?

Dlaczego demotywacja gwałtownie obniża efektywność pracy?

Motywacja pracowników przynosi wymierne korzyści. Jeśli jej nie będzie, istnieje ryzyko, że zespół obniży efektywność pracy. Równie opłakane skutki przynosi demotywacja. Takie działania sprawiają, że pracownikom odechciewa się angażować w działania zespołu. Niektóre niepozorne działania mogą przynieść natychmiastowe skutki. Istnieją zachowania, które mimo swojej pozornej nieszkodliwości skutecznie obniżają motywację i zmniejszają satysfakcję z pracy. Wiele zależy od indywidualnej wrażliwości pracownika, jednak można wskazać kilka najczęściej pojawiających się demotywatorów.  

Co podcina skrzydła w pracy Silversom?

Istnieje szereg strategii motywacyjnych dedykowanych dla zakładów pracy. O ile przemyślane działania mające na celu zwiększenie zaangażowania pracowników są ważne, to istnieją zachowania, które – często nieświadomie – mogą im podciąć skrzydła. Szczególnie istotne są te dotyczące Silversów. Co motywuje do pracy osoby po 50 i jakich zachowań unikać, aby nie doprowadzić do ich demotywacji? 

Brak pochwał

Demotywacja pracownika może zachodzić przez brak pochwał. Pokolenie Silver szczególnie ceni sobie poczucie przydatności, a dobra atmosfera w zespole jest często dla jego przedstawicieli ważniejsza niż korzyści finansowe. Nawet jeśli szef nie ma w swojej naturze zwyczaju doceniania pracowników, powinien na stałe wprowadzić pochwały. Docenienie za większe i mniejsze osiągnięcia pomoże w utrzymaniu motywacji i sprawi, że osoby w wieku 50+ zachowają energię do działania. 

Nieuwzględnianie pomysłów/pytań/próśb

Pracownicy w wieku 50+ mają zazwyczaj wiedzę i doświadczenie branżowe. Z tego powodu mogą być istotną pomocą przy podejmowaniu kluczowych decyzji i wdrażaniu zmian. Dla doświadczonego pracownika za brak motywacji do pracy może odpowiadać nieuwzględnianie przez szefostwo jego pomysłów czy próśb. Takie zachowanie to znak, że nie jest traktowany na poważnie. Może też manifestować brak zaufania. 

Wskazywanie na wiek/staż pracy

Po 50 roku życia pracownicy chcą przede wszystkim utrzymać swoją dotychczasową aktywność zawodową. Dla nich wiek to często tylko liczba i nie wpływa na zmianę podejścia do pracy. Z tego powodu pokolenie Silver oczekuje, że pracodawca nie będzie nawiązywał do ich wieku. Staż pracy wpływa pozytywnie na wykonywanie obowiązków, jednak wskazywanie na wiek może być przez pracownika odebrane negatywnie. Z tego powodu współpracownicy powinni unikać nawiązywania do tego kryterium. 

Narzekanie na zapas

Podcinanie skrzydeł ma często miejsce przez narzekanie na zapas. Skoro kierownik czy współpracownik z góry nastawia się na złe konsekwencje, a przekonywanie go, że uda się zrealizować plan, nic nie daje, prędzej czy później podwładny przejmie jego nastawienie. Wtedy może pojawić się brak chęci do pracy oraz wypalenie zawodowe. 

Niesprawiedliwy podział obowiązków w pracy

Za brak motywacji do pracy może też odpowiadać niesprawiedliwy podział obowiązków w pracy. Pracownicy w wieku 50+ są czasami nadmiernie eksploatowani. Niektórzy szefowie wychodzą z założenia, że takie osoby – przez swoje doświadczenie – pracują szybciej i lepiej, dlatego mogą wykonywać więcej zadań niż młodsi pracownicy. O ile Silversi rzeczywiście potrafią dobrze rozwiązywać skomplikowane problemy, to zarzucanie ich obowiązkami – zwłaszcza w niewspółmiernej ilości w porównaniu do młodszych kolegów – może wpływać na obniżenie ich motywacji do pracy. 

Brak wyzwań/rozwoju

Silversi coraz częściej chcą się rozwijać. Jeśli pracodawca nie daje im takiej możliwości, podcina im skrzydła i zmniejsza efektywność pracy. Brak rozwoju sprzyja stagnacji i wpadnięciu w rutynę. Jeśli do tego dochodzi faworyzowanie młodszych pracowników w zakresie dostępu do szkoleń, brak motywacji do pracy osób po 50 roku życia jest tylko kwestią czasu. 

Brak porozumienia

Nic tak źle nie wpływa na atmosferę w miejscu pracy niż brak porozumienia. Podstawą efektywnego działania zespołu jest dobre porozumienie między współpracownikami. Powinien o to dbać przełożony, uwzględniając cechy osobiste poszczególnych podwładnych. W lepsze stosunki może się też angażować osobiście każdy z członków zespołu. Jeśli nie ma woli zrozumienia i pojawiają się problemy komunikacyjne, motywacja pracownika może się znacznie obniżyć. 

Motywacja pracowników to podstawa ich efektywnej pracy. Niestety, istnieją zachowania, które całkiem nieświadomie potrafią podciąć skrzydła. Warto ich unikać, aby brak motywacji do pracy nie stał się problemem w przedsiębiorstwie.