Jak przeżyć zwolnienie z pracy przez pracodawcę?

Zwolnienie z pracy – jak zareagować?

W wielu przypadkach zwolnienie z pracy można przewidzieć. Jeśli nie potrafisz porozumieć się ze swoimi przełożonymi, Twoje działania spotykają się z negatywnym odbiorem lub firma popada w finansowe tarapaty, rozwiązanie umowy przez pracodawcę nie powinno Cię zaskoczyć. Często jednak nic nie zwiastuje takiej decyzji. Jak należy się zachować, kiedy otrzymasz wypowiedzenie?

Daj sobie czas

Cokolwiek się stanie, nie działaj pod wpływem emocji. W przypadku zwolnienia przez pracodawcę warto przeanalizować zaistniałą sytuację i zastanowić się nad jej przyczynami. Jeśli masz taką możliwość, poproś nawet o dzień lub dwa urlopu, aby ochłonąć i się uspokoić. Kiedy pierwszy szok minie, spróbuj wyciągnąć jakieś wnioski z tego, co się wydarzyło. Pamiętaj, że jest to dla Ciebie szansa, aby w przyszłości uniknąć pewnych błędów, podjąć lepsze decyzje i wdrożyć pozytywne zmiany w życiu.

Nie obwiniaj się

Zastanawiając się nad powodem zwolnienia z pracy, nie wytykaj sobie błędów. Analizę sytuacji ogranicz do konstruktywnych refleksji, które pozwolą Ci wyciągnąć cenne wnioski. Unikaj generalizowania i wyrzutów względem własnej osoby. Takie podejście utrudni Ci tylko odzyskanie sił i powrót na rynek pracy. Postaraj się więc zachować spokój, myśl racjonalnie i nie szukaj winnych.

Porozmawiaj z bliskimi

Pamiętaj, aby w przypadku zwolnienia z pracy przez pracodawcę myśleć nie tylko o swojej sytuacji zawodowej, ale także o emocjach. Szok i przygnębienie po utracie źródła dochodów mogą negatywnie odbić się na Twoim zdrowiu. Właśnie dlatego tak ważna okaże się w tym przypadku rozmowa z rodziną lub przyjaciółmi. Wesprą Cię oni nie tylko dobrym słowem, ale często też poradami czy rekomendacjami, które być może ułatwią Ci znalezienie nowej pracy.

Nie pal za sobą mostów

To normalne, że po wyrzuceniu z pracy czujesz złość i żywisz negatywne uczucia w stosunku do swoich dotychczasowych przełożonych. Mimo wszystko staraj się jednak zachować profesjonalnie. Najgorszą możliwą reakcją byłby otwarty konflikt i agresywne zachowanie względem pracodawcy. Nie warto palić za sobą mostów, ponieważ środowiska branżowe są zazwyczaj dość niewielkie, więc wszyscy się znają. Jeśli nie chcesz zepsuć sobie reputacji na rynku pracy, dołóż wszelkich starań, aby rozstać się z firmą w pozytywnej atmosferze.

Zwolnienie z pracy – jak sobie z nim poradzić?

Skoro wiesz już, jak przeżyć zwolnienie z pracy, możesz zainteresować się działaniami, które pozwolą Ci szybko znaleźć zatrudnienie w nowej firmie. W tym celu wykonaj po prostu następujące kroki:

Zrób listę swoich mocnych stron

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę mogło zachwiać Twoją wiarą w siebie, ale nie powinno pozbawić Cię poczucia własnej wartości. Znając już popełnione błędy, skoncentruj się na swoich zaletach. Nie bagatelizuj żadnych walorów, ponieważ każdy z nich może okazać się cenny dla Twojego przyszłego pracodawcy. Mając listę swoich mocnych stron przed oczami, łatwiej będzie Ci znaleźć odpowiednią dla siebie branżę i stanowisko.

Zastanów się, jakiej pracy szukasz

Zwolnienie pracownika może okazać się dla niego przełomowym momentem w karierze. To odpowiednia chwila, aby zadać sobie pytanie o preferowany zakres obowiązków czy formę zatrudnienia. Zastanów się więc, jakie elementy nie odpowiadały Ci w poprzedniej pracy, i stwórz listę nowych wymagań. Możesz szukać ofert na podobnych stanowiskach jak do tej pory lub wykorzystać szansę i się przebranżowić.

Przeznacz czas na naukę i zdobycie nowych umiejętności

Okres wypowiedzenia po zwolnieniu z pracy to często dobry moment, aby zawnioskować o niewykorzystany urlop wypoczynkowy. W ten sposób zyskasz sporo czasu, który przeznaczysz między innymi na udział w rekrutacjach, ale też na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zastanów się, jakie umiejętności pomogłyby Ci zdobyć wymarzoną pracę, i zainteresuj się na przykład kursami językowymi, szkoleniami branżowymi czy certyfikatami z zakresu wykorzystania określonych narzędzi.

Przygotuj dobre CV

Czas wolny po utracie pracy wykorzystaj również na dopracowanie swojego CV. Zaktualizuj je, uzupełnij o zdobyte na zajmowanym stanowisku kompetencje i zadbaj o szatę graficzną życiorysu. Zainteresuj się również innymi dokumentami aplikacyjnymi, które mogą przydać Ci się w przyszłych procesach rekrutacyjnych – listem motywacyjnym czy portfolio.

Przejrzyj oferty pracy

Poszukiwanie pracy zacznij od ogłoszeń publikowanych w sieci. Z pomocą przyjdzie Ci na przykład serwis OLX Praca. Pamiętaj, aby wybierać te oferty, które odpowiadają Twoim wymaganiom i posiadanym zaletom. W ten sposób zwiększysz szansę na to, że zatrudnienie w nowym miejscu nie zakończy się dla Ciebie zwolnieniem z pracy przez pracodawcę.

Co zrobić, jeśli zwolniono cię niesłusznie?

„Zwolnili mnie z pracy bez żadnego powodu!” – choć to słowa, które po otrzymaniu wypowiedzenia cisną się na usta każdemu pracownikowi, czasami są zgodne z prawdą. W niektórych firmach może dochodzić do nieczystych zagrań, mających związek czy to z nepotyzmem, czy z przekrętami finansowymi. W takich sytuacjach nie wahaj się walczyć o swoje prawa.

W większości przypadków odpowiednią decyzją okaże się skierowanie sprawy do sądu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, przysługuje Ci prawo do przywrócenia na dotychczasowe stanowisko lub do odszkodowania. Zasięgnij więc porady prawnej i zdobądź wsparcie współpracowników, których zeznania mogą przydać się podczas procesu. Skompletuj również dokumentację potwierdzającą Twoją nienaganną postawę pracowniczą.

Czy da się przygotować na utratę pracy?

Jak już wspomniałem, istnieją sytuacje, w których możesz przewidzieć nadchodzące zwolnienie z pracy. Jeśli nie dostrzegasz jednak żadnych sygnałów, które zwiastowałyby taką decyzję pracodawcy, nie dasz rady przygotować się na wypowiedzenie. Nie ma więc sensu zamartwiać się tą perspektywą, bo właściwie żaden moment w życiu nie jest dobry na utratę pracy.

Jeżeli chcesz ograniczyć negatywny wpływ ewentualnego zwolnienia na swoją karierę, staraj się po prostu cały czas rozwijać swoje kompetencje i monitorować trendy w swojej branży. Dzięki temu nawet w przypadku otrzymania wypowiedzenia nie wypadniesz z rynku pracy.

Zwolnienie z pracy a rodzaj umowy – jakie wypowiedzenie cię obowiązuje?

Jeśli Twój pracodawca zwolni Cię z zachowaniem okresu wypowiedzenia, pozostający Ci czas pracy będzie zależał od Twojego stażu w firmie. Przy umowie o pracę na czas określony i nieokreślony okres wypowiedzenia wynosi:

  • 2 tygodnie – przy stosunku pracy krótszym niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc – przy okresie zatrudnienia trwającym od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 3 miesiące – przy stażu pracy dłuższym niż 3 lata.

Okres wypowiedzenia nie przysługuje pracownikowi w następujących przypadkach:

  • zwolnienie z pracy bez okresu wypowiedzenia (np. zwolnienie dyscyplinarne z winy pracownika),
  • rozwiązanie umowy za porozumieniem stron (z inicjatywy pracodawcy i za zgodą pracownika).

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy

W niektórych sytuacjach przy wypowiedzeniu pracodawca może zdecydować się na zwolnienie Cię z obowiązku świadczenia pracy. W takim przypadku nie musisz po prostu stawiać się w pracy do końca okresu wypowiedzenia. Dzięki temu zyskujesz więcej czasu na poszukiwanie nowej pracy. Co istotne, decyzja o zwolnieniu z obowiązku wykonywania pracy leży wyłącznie w gestii pracodawcy. Pracownik może o nią zawnioskować, ale szef nie musi wyrazić na to zgody.

„Wyrzucili mnie z pracy! Co dalej?” – podsumowanie

Jak widzisz, utrata pracy to jeszcze nie koniec świata. Choć taka sytuacja może Cię zestresować, to często okaże się początkiem dobrych zmian. Postaraj się więc potraktować ją jako szansę na rozwój i zdobycie jeszcze bardziej satysfakcjonującego i lepiej płatnego zatrudnienia!