Jak odkryć swoje talenty? Dowiedz się, jak wykorzystywać swój potencjał w pełni

Jak odkryć swój talent?

Aby go odkryć, trzeba wiedzieć, czym jest talent. A za takowy uważa się ponadprzeciętny stopień sprawności i umiejętności, które wyróżniają nas na tle innych. Każdy człowiek ma w sobie potencjał. Niestety w wielu przypadkach jest on ukryty głęboko. Jakie można mieć talenty? Oprócz zdolności artystycznych mogą to być: zapamiętywanie szczegółów, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji, zdolności przywódcze albo negocjacyjne

Oto kilka podpowiedzi, jak dokonać odkrycia swojego talentu.

Poznaj siebie lepiej – przypomnij sobie, czym interesowałeś się w dzieciństwie

Chcąc poznać swoje predyspozycje, trzeba zrobić retrospekcję, czyli cofnąć się do wspomnień z dzieciństwa i wczesnej młodości. Jako dzieci często używamy naturalnych umiejętności, o których z wiekiem zapominamy. Być może zawsze miałeś wokół siebie pełno kolegów i koleżanek i wciąż wymyślałeś nowe zabawy? Albo uwielbiałeś w samotności budować z klocków wieże, domy i mosty?

Zapytaj bliskich, w czym według nich jesteś dobry 

Inni widzą nas z innej perspektywy, czasem zupełnie odmiennie niż nam się wydaje. Dlatego warto zadać pytanie znajomym, rodzinie, a nawet nauczycielom, do których mamy zaufanie i których cenimy, co ich zdaniem robimy najlepiej. Dzięki informacji zwrotnej dostaniemy cenne wskazówki, co może być naszym talentem.

Jeśli czujemy, że odkryliśmy nasz talent, to warto poprosić innych o opinię. Przy czym należy pamiętać, że każda cena jest subiektywna. I to, że komuś nie podoba się nasza praca, nie oznacza, że nie jest to nasza kluczowa umiejętność.

Spróbuj czegoś nowego 

Jeśli czegoś nigdy nie robiliśmy, to skąd możemy wiedzieć, że to nie jest nasz talent. Zatem próbujmy nowych rzeczy: jazda konna, szydełkowanie, nauka języka, kurs malarskich – możliwości jest nieskończenie wiele. Co ważniejsze, zdobędziemy nowe doświadczenia i poznamy nowych ludzi. Być może wśród nich będzie osoba, która zainspiruje nas do działania?

Trzy pytania, które dodatkowo pomogą Ci w odnalezieniu Twojego talentu

Jakie trudności pokonałeś w życiu, jak sobie z nimi radziłeś?

Sytuacje krytyczne wymagają niestandardowych działań. Przypomnij sobie, w jaki sposób pokonałeś problemy. Być może niektóre z nich, np. strategiczne myślenie albo optymizm to twoje ukryte talenty? Zapisz, ile razy je wykorzystałeś i z jakim skutkiem. Dzięki temu zobaczysz, jakie umiejętności i w jakich momentach przychodzą Ci łatwo i to na nich skup swoją uwagę.

W czym z chęcią wyręczasz innych?

Przypomnij sobie, w jakich momentach chciałeś wyręczyć innych? Czy one się powtarzały? Być może widzisz błędy, zanim dostrzegą je inni, albo znasz alternatywne rozwiązania, na które nikt nie wpadł. Takie zachowania świadczą, że masz talent to tego typu zadań.

Przy jakiej czynności najszybciej mija ci czas?

Każdy z nas ma ulubione czynności, przy robieniu których traci poczucie czasu. Kochasz zwiedzać i potem opowiadać znajomym o odwiedzonych miejscach? Być może masz predyspozycje do bycia przewodnikiem. Nasze talenty często są głęboko schowane i niekiedy mało oczywiste.

Wykonaj test osobowości

Testy to najszybszy sposób na poznanie swoich predyspozycji, mocnych stron i ukrytych talentów. Najpopularniejsze z nich to: narzędzie CliftonStrenghts, czyli Test Gallupa oraz test 16 osobowości. 

Test Gallupa ma na celu określenie, jakie mamy talenty. Badanie odbywa się on-line i można je wykonać wyłącznie na oficjalnej stronie instytut i jest płatne. Lista talentów Gallupa wyróżnia aż 34 cechy, z których tylko 5 jest dominujących. Test zawiera 177 pytań. Odpowiadający musi wskazać w pięciostopniowej skali, które stwierdzenie jest bliższe jej sposobowi działania. Na decyzje jest tylko 20 sekund. Oto przykłady talentów z testu Gallupa: Wizjonerstwo, Rozwijanie innych, Dowodzenie, Odkrywczość, Organizacja, Optymizm, Bliskość, Wiara w siebie albo Stategia, czyli tworzenie alternatywnych sposobów postępowania.

Z kolei test 16 osobowości (MBTI) jest darmowy i też można go zrobić online. Jego celem jest umożliwienie lepszego zrozumienia siebie, poznanie mocnych stron oraz wrodzonych predyspozycji. Autorzy czerpali inspirację z teorii osobowości Carla Junga.

W teście typy osobowości dzielą się na 4 główne grupy:

  • Analitycy, u których występuje preferencja myślenia i intuicji.
  • Dyplomaci – skoncentrowani na odczuwaniu i intuicji.
  • Strażnicy – charakteryzują się upodobaniem do postrzegania i oceniania.
  • Artyści to grupa, która preferuje postrzeganie i obserwację.

Każda z powyższych grup składa się z 4 osobowości, które pogrupowano względem podobieństwa. Test ma formę kwestionariusza, a odpowiedzi ocenia się w kilkustopniowej skali. Niektóre z nich są wielokrotnego wyboru.

Dlaczego warto odkryć swój talent?

Połączenie mocnych stron wraz z talentami to sposób na sukces. Dzięki temu można znacznie łatwiej i szybciej osiągnąć wybrane cele. Naturalne predyspozycje dają nam szanse na bycie najlepszym w danej dziedzinie, bez wytężonej pracy. Zatem warto skupić się na zadaniach albo czynnościach, które przychodzą nam z łatwością i je rozwijać. Szybsze postępy i świetne efekty dają wiele satysfakcji i radości. 

Odkrycie swojego talentu pomaga też w wyborze odpowiedniej szkoły, zawodu, miejsca pracy, albo po prostu zyskujemy nowy pomysł na siebie. Poznając siebie, wiemy, czym się kierujemy w życiu, co jest dla nas ważne i co da nam satysfakcje. Wykonywanie zawodu, który lubimy i w którym osiągamy sukcesy, sprawia, że żyje się lepiej i pełniej. A praca przestaje być koniecznym obowiązkiem i często przeradza się w pasję.

Skupianie się na swoich talentach i ich rozwijanie sprawia, że stajemy się bardziej produktywni, skuteczni i bardziej zaangażowani. Po prostu chce nam się działać.

Okrycie swoich zdolności zwiększa nasze możliwości zarobkowania i sprawia, że stajemy się kreatywni oraz otwarci na nowe. Często prowadzi też do rozwoju osobistego i zawodowego.

Podsumowanie

Odkrycie talentów nie jest proste, ale możliwe w każdym wieku. Dzięki nim często otwierają się nowe możliwości kariery, która da nam satysfakcję i radość. Talenty mogą być różne od zdolności manualnych, po interpersonalne. Każde z nich są wartościowe i pozwalają na dalszy rozwój osobisty.