Jak dotrzeć do ofert pracy dopasowanych do naszych wymagań?

17.08.20
clock 4 min.
Cezary Kolasa Cezary Kolasa

Podczas szukania wymarzonej pracy – mimo posegregowanych i rozdzielonych zakładek z branżami – czasem trudno odnaleźć się w gąszczu wszystkich ofert, które na nas czekają. Dla kandydatów dużym usprawnieniem jest w tym przypadku personalizacja ofert. Serwis OLX Praca przygotował dla kandydatów specjalne udogodnienie w tym zakresie.

Systemy rekomendacji prężnie działają w różnych serwisach oraz aplikacjach, również tych najpopularniejszych. Na przykład Netflix stworzył spersonalizowane rekomendacje ułatwiające znalezienie filmów, seriali i programów, które mogą spodobać się ich odbiorcom. Działa to automatycznie – ważne są dla platformy kategorie filmów, które oglądaliśmy, nasze oceny przyznawane filmom i serialom, a także tytuły, które wybierali inni użytkownicy o podobnym guście i preferencjach do naszych.

Efektem są produkcje filmowe będące stricte rekomendacjami, które pojawiają się potem na stronie głównej. Netflix tym samym stara się przedstawić nam tytuły jak najbardziej dopasowane pod nasze upodobania.

Podobnie może być także w procesach rekrutacji. Szukając nowej pracy, zamiast wertować stosy ogłoszeń, staramy się znaleźć te oferty, które są do nas dopasowane. Nie zawsze jest to jednak takie proste.

OLX wprowadza nowe rozwiązanie

Zakładka „Szukam pracy” to nowa funkcjonalność skierowana do osób poszukujących pracy za pośrednictwem serwisu OLX. Umożliwia jeszcze szybsze docieranie do interesujących nas ofert. Na podstawie uzupełnionego profilu kandydata serwis sam dopasowuje i wyświetla proponowane ogłoszenia.

To nowa funkcja w OLX, która pozwoli kandydatom stworzyć własny, spersonalizowany profil. Dzięki niemu, będzie można zdecydowanie szybciej i wygodniej aplikować na interesujące oferty.

Jak to działa?

Narzędzie jest do dyspozycji po zalogowaniu się na konto w serwisie. Należy wejść w zakładkę „Szukam pracy” w menu konta i kliknąć opcję „Utwórz swój profil kandydata” w zakładce „Pulpit”. Ta czynność przekieruje nas do zakładki „Profil kandydata”, gdzie mamy możliwość uzupełnienia podstawowych danych wymaganych w aplikacji.

Do uzupełnienia jest kilka najważniejszych kategorii – od danych osobowych, wykształcenia, po doświadczenie zawodowe, umiejętności i zainteresowania. Im więcej podamy informacji, tym będą większe szanse na to, że zostaną znalezione dla nas najciekawsze oferty pracy. Aby proces zadziałał, trzeba uzupełnić powyżej 75% profilu. Każda dodatkowa informacja sprawi, że nasz profil kandydata będzie jeszcze bardziej kompletny, a dzięki temu nasze szanse na rynku pracy będą coraz większe.

Następnie przechodzimy do opcji „Dodaj preferencje zawodowe” i uzupełniamy poszczególne pozycje – m.in. preferowany zawód, wymiar czasu pracy, formę zatrudnienia.

Po uzupełnieniu naszego profilu oraz preferencji, z pozycji „Pulpitu” będziemy mogli zapoznać się z ofertami pracy, które pasują do nas najbardziej – kompletne uzupełnienie profilu skutkuje lepszym dopasowaniem ofert. Warto sprawdzać tę zakładkę w miarę regularnie – oferty nie wpadają do niej na stałe, a zmieniają się i rotują zgodnie z zawartością listy ogłoszeń. Cały czas pojawiają się też nowe ogłoszenia. Jeśli chcemy, możemy także otrzymywać powiadomienia w momencie, gdy zostaną nam dopasowane kolejne nowe ogłoszenia.

Co ważne, profil kandydata można stale edytować. Zapisany w serwisie daje możliwość dołączenia go podczas aplikowania na dane stanowisko. Wystarczy zaznaczyć w zakładce opcję „Ustaw aplikowanie z profilem”. Jeśli uda nam się znaleźć pracę i będziemy chcieli zrezygnować z profilu kandydata, w każdej chwili możemy go usunąć.

Najważniejsze korzyści profilu kandydata:

  • Z powodzeniem zastępuje nam klasyczne CV, ale można pobrać go w formie pliku PDF
  • Oszczędność własnego czasu – możemy szybciej znaleźć pracę
  • Większa dostępność naszej aplikacji dla rekruterów
  • Możliwość zapoznania się od razu z ogłoszeniami adekwatnymi do naszych umiejętności i zainteresowań
  • Profil zakładamy tylko raz, edytujemy go kiedy tylko chcemy
  • Narzędzie jest bardzo intuicyjne i bezpłatne – wystarczy mieć konto na OLX

Skoro to takie proste i intuicyjne, nie pozostaje nic innego, jak uzupełnić profil i aplikować. Powodzenia w szukaniu pracy!

 

Przeczytaj również: Jak znaleźć pracę w zawodzie?