Integracja w trybie zdalnym

14.04.20
clock 3 min.
Joanna Sieradzka Joanna Sieradzka

Rozproszony geograficznie zespół to ogromne wyzwanie zarówno dla jego szefa, jak i dla działu HR. Oprócz zapewnienia ciągłości pracy, obiegu dokumentów czy wszelkich formalności, zespół pracujący zdalnie należy właściwie zintegrować. Wypracowane schematy działań mogą się nie sprawdzić, gdy zespół z dnia na dzień zamienia się z pracowników zdalnych. Jak skutecznie podtrzymać więzi?

Wiele firm ma opracowane skuteczne rozwiązania wspierające zarządzanie zespołami na odległość. Zdarza się, że współpracownicy nigdy nie spotykają się twarzą w twarz, a jednak doskonale im się ze sobą pracuje.

Dobre praktyki firm od dawna działających w systemie remote work warto wykorzystać zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, która wymusiła na wielu firmach zmianę sposobu świadczenia pracy.

Przenieś działania do świata online

Nagłe przeniesienie całych zespołów na home office może wywołać niemały chaos. Usiłując na nowo ułożyć pewne procesy, nie zapomnijmy o innych aspektach pracy. To trudny czas, pełen niepokoju zarówno o swoje zdrowie, jak i o przyszłość firmy. Teraz podtrzymywanie dobrych relacji oraz poczucie bezpieczeństwa to coś, czego nasi pracownicy potrzebują najbardziej.

Część organizacji oferuje swoim pracownikom w tym trudnym okresie nawet wsparcie psychologiczne, a przede wszystkim stara się, aby zespół w jak najmniejszym stopniu utracił możliwości integracji, które odebrał im social distancing.

Możemy zacząć od najprostszych rozwiązań. Jeśli dotychczas zwyczajem zespołu była przerwa na kawę o 9.00, dlaczego miałby z niej rezygnować? Mogą spotkać się na kawie online, za pomocą wideokonferencji i tym samym utrzymać miły zwyczaj. W ten sam sposób można zachęcać pracowników np. do organizowania wspólnych posiłków.

Wykorzystaj potencjał pracowników

W sferę wirtualną możemy przenieść choćby część dotychczasowych aktywności jak choćby cykliczne spotkania klubu planszówek, rozgrywki na konsolach czy DKF. To także dobry moment na uruchomienie takich inicjatyw, jeśli dotąd nie funkcjonowały w naszej firmie. Jak wybrać najlepsze pomysły?

Z pomocą przyjdą nam nasi współpracownicy i ich zainteresowania: film, sztuka, gry, rękodzieło – wiele z tych pasji można przełożyć na onlinowe aktywności integracyjne, a nawet wesprzeć te inicjatywy finansowo. Tegoroczne budżety integracyjne z pewnością będą inaczej rozplanowane niż zakładano.

Pracownicy mogą przeprowadzać krótkie zajęcia rozciągające lub minisesje jogi, kinomani – organizować seanse filmów z serwisów streamingowych i podyskutować o nich online, zaś fani gier komputerowych mogą przeprowadzać rozgrywki w CSa lub FIFA. W sieci możemy grać nawet w gry planszowe czy organizować sesje RPG.

Możemy ogłosić targi inicjatyw i pozwolić załodze zdecydować, w czym chcieliby uczestniczyć, a prowadzących nagrodzić drobnymi upominkami. To pozwoli nam podnieść morale zespołu, a uruchomione na przymusowym home office inicjatywy mogą okazać się strzałem w dziesiątkę nawet po powrocie do biura.

Integracja zespołu pracującego zdalnie nie jest łatwa, ale sukces w skutecznym pielęgnowaniu relacji nawet w dobie kryzysu cieszy podwójnie. Może to być także krok w kierunku zupełnie nowych pomysłów, tak jak być może po pandemii okaże się, że praca zdalna pozostanie dobrą praktyką tam, gdzie wcześniej wydawała się niemożliwa.

Źródło: