Wbrew pozorom tworzenie CV pozwala Tobie na dużą dawkę swobody. Trendy w konstruowaniu tego dokumentu co jakiś czas się zmieniają – pojawia się np. moda na graficzne przedstawienie poziomu umiejętności, dobór odpowiednich kolorów. Możesz również w kreatywny sposób zarządzać treścią.
Pierwsze CV jest wyzwaniem na wielu płaszczyznach, zarówno dlatego, że nie masz doświadczenia w tworzeniu tego dokumentu, jak i dlatego, że niezbyt wiele szczegółów możesz w nim umieścić. Nie warto jednak zatrzymywać się tylko i wyłącznie na punktach popartych papierem, czyli studiach, oficjalnych kursach czy certyfikatach.
Co możesz umieścić w CV?
Aby stworzyć naprawdę wartościowe CV początkującego pracownika, powinieneś spojrzeć szerzej na swoje mocne strony i kompetencje, dzięki którym rozwijasz się pod kątem zawodowym, naukowym i… hobbystycznym. Aktywny udział w kole naukowym, studenckich konferencjach – zarówno jako prelegent, jak i organizator – to dobra baza pod rozwój przyszłej kariery. Nabywanie umiejętności pozwala pewniej wejść w rolę młodego pracownika, praktykanta lub stażysty.
Prowadzenie własnego bloga, kanału na Youtube lub autorskiego podcastu to realne doświadczenie – warto wpisać je w CV.
To jednak nie wszystko. Przede wszystkim, aby skutecznie działać w tych tematach potrzeba sporo zaangażowania, dyscypliny, umiejętnego zarządzania czasem i chęci ciągłego rozwoju – są to cechy, obok których nie przejdzie obojętnie żaden rekruter.
Studia to nie wszystko!
Same studia to dziś zdecydowanie za mało, aby wyróżnić się na rynku pracy. Nawet ukończone z wyróżnieniem, jeśli nie niosą ze sobą równoległego intensywnego rozwoju i chęci do zdobywania nowych umiejętności popartych przykładami – najprawdopodobniej nie zagwarantują nam przewagi nad innymi kandydatami.
Wystarczy, że policzysz, ile osób z Twojego rocznika na studiach ukończy z Tobą dany kierunek. Załóżmy, że będzie to 30 absolwentów, przykładowo każdy zostanie w tym samym mieście i każdy zaaplikuje na jedno i to samo stanowisko. Nagle 30 osób będzie miało ten sam dyplom, a rekruter będzie musiał podjąć decyzję. Wniosek: wykształcenie nie gra tak dużej roli, liczą się realne umiejętności, zaangażowanie i potencjał.
Dlaczego warto wpisać hobby?
Twoje dodatkowe doświadczenie pozwoli Ci zdobyć nieco więcej pewności siebie przed rozmową i zyskać wiarę we własne siły. Warto rozszerzyć swoje CV, jeśli np. rzeczywiście prowadzisz bloga lub kanał na Youtube. To kolejny temat dla rekrutera do poruszenia na rozmowie kwalifikacyjnej i kto wie – być może jego większe zainteresowanie Twoją osobą.
Pamiętaj, że podstawowym narzędziem osoby przeprowadzającej rekrutację jest poznanie Ciebie i zweryfikowanie nie tylko Twoich kompetencji, ale i możliwości ich rozwijania. Twoje dobre przygotowanie do procesu rekrutacji może nie tylko pomóc w dostaniu się do kolejnego etapu, ale również w odpowiednim zaprezentowaniu się podczas końcowej rozmowy.
Jak opisać swoje kompetencje?
Jeśli aplikujesz na stanowiska różniące się oczekiwanymi kompetencjami, postaraj się stworzyć CV modułowe i dopasowywać jego zawartość do wymagań zawartych w danym ogłoszeniu lub profilu firmy. Nie do każdej organizacji musisz wysyłać informacje o absolutnie wszystkich swoich dokonaniach – krótsze i bardziej treściwe CV będzie dużo lepszym wyborem. Pozwoli to rekruterowi docenić Twój wkład w przygotowanie indywidualnego dokumentu, a Tobie ułatwi przejście pierwszego etapu selekcji zgłoszeń.
Gdy składasz CV na stanowisko niewymagające doświadczenia, musisz liczyć się z ogromną konkurencją. Większość z nadesłanych zgłoszeń będzie wyglądała podobnie, ograniczając się do informacji o wykształceniu, umiejętności obsługi komputera i języków obcych. Jeśli masz się zatem czym pochwalić i zidentyfikowałeś już swoje przewagi nad potencjalną konkurencją – działaj i daj się zauważyć rekruterom.
Często w przypadku np. youtuberów, dziennikarzy, blogerów najważniejsze są informacje o wcześniejszych współpracach, dokonaniach, materiały tekstowe lub wideo. Udostępnij najważniejsze w postaci linków – jeśli nie w CV, gdzie jest mniej miejsca, to w wiadomości wysyłanej do pracodawcy wraz z dokumentami aplikacyjnymi.
Zadbaj także o swój profil na LinkedIn, w którym przy każdym etapie kariery zawodowej możesz dodać odnośniki do artykułów, blogów czy podcastów. Opowiadając o tworzeniu danego projektu, podkreśl swój udział w nim, np. w pisaniu scenariusza, montażu dźwięku lub obrazu, prowadzeniu komunikacji marki w mediach.
Ograniczając się w CV do lakonicznego określenia „prowadzenie bloga”, nie tylko umniejszasz swoje umiejętności, ale utrudniasz osobie odpowiedzialnej za rekrutację łatwy dostęp do pełnej informacji o posiadanych kompetencjach. Mając do przejrzenia setki innych CV, HR-owiec nie ma czasu na gruntowną analizę każdego z nich. Jeśli nie zainteresujesz go na pierwszym etapie i Twoje CV zginie niedocenione wśród stosu innych dokumentów, nie dostaniesz się do kolejnej części rekrutacji.
Pamiętaj również, że na OLX Praca dostępna jest zakładka „Szukam pracy” – nowa funkcjonalność skierowana do osób poszukujących pracy za pośrednictwem serwisu. Umożliwia szybsze docieranie do odpowiednich ofert – na podstawie uzupełnionego profilu kandydata serwis wyświetla rekomendowane ogłoszenia.
Może się zatem okazać, że Twoje pierwsze CV nie będzie wcale krótkim i lakonicznym dokumentem. Stworzenie życiorysu opartego na pasjach i nieoczywistych z pozoru aktywnościach jest czasochłonne i niełatwe, ale trud włożony w ten proces ma szansę szybko się opłacić.
Zapoznaj się z innymi materiałami o tworzeniu CV: