Gdzie szukać pracy? – najpopularniejsze strony z ofertami pracy

03.01.23
clock 5 min.
Redakcja

Istnieje wiele sposobów na szukanie pracy. Niektórzy bezpośrednio kontaktują się z wymarzonym pracodawcą, inni wysyłają swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenia. Podczas gdy z usług urzędów pracy korzysta coraz mniej osób, popularność cały czas zdobywają różne portale internetowe, stworzone właśnie do publikowania ofert pracy. Gdzie szukać pracy w sieci? Które strony są warte uwagi? Czy wymarzoną pracę można dostać za pośrednictwem mediów społecznościowych? Dowiedz się więcej, w jakich miejscach w 2023 roku warto szukać pracy!

W tym artykule:
  1. Szukanie pracy – co jest najważniejsze?
  2. Gdzie szukać pracy: portale z ogłoszeniami o pracę
  3. Gdzie szukać pracy w mediach społecznościowych?
  4. Gdzie szukać pracy za granicą?
  5. Inne sposoby na znalezienie pracy

Szukanie pracy – co jest najważniejsze?

Jak szukać pracy? Przede wszystkim warto się do tego procesu dobrze przygotować i… nastawić! Choć ofert pracy jest dużo, to nie zawsze otrzymamy odpowiedź na każdą wysłaną aplikację. Nie mówiąc już o samych procesach rekrutacyjnych, które często wymagają od kandydatów zarówno sporo czasu, jak i zaangażowania. Warto być zatem konsekwentnym w działaniu i odpornym na początkowy brak rezultatów.

Analiza rynku

Kariera każdego pracownika wymaga również stałej analizy rynku pracy. Zanim w ogóle napiszemy nasze CV, warto zapoznać się ze strukturą branży, w ramach której planujemy znaleźć zatrudnienie – sprawdzić, na jakich stanowiskach brakuje pracowników i czego od kandydatów oczekują pracodawcy.

Analiza swoich możliwości

Analiza rynku to nie wszystko w ramach przygotowań do szukania pracy. Powinno się również zweryfikować własne oczekiwania co do przyszłego stanowiska oraz to, co możemy zaproponować od siebie potencjalnemu pracodawcy. Aby sprawdzić, czy posiadane przez nas kompetencje są wystarczające do spełniania naszych zawodowych celów, można posłużyć się tzw. analizą SWOT, czyli wypisaniem swoich mocnych i słabych stron, a także otaczających nas z zewnątrz szans i zagrożeń. 

Profesjonalnie przygotowane CV i list motywacyjny

Jeśli wiemy już, czym możemy się pochwalić, co wyróżnia nas na rynku pracy i nad czym możemy popracować w dalszej kolejności, następnym krokiem jest przygotowanie CV. Powinno być ono estetyczne, czytelne i pasujące do branży, w jakiej szukamy pracy, czyli po prostu profesjonalne. Niektórzy pracodawcy wymagają również od kandydatów przesłania listu motywacyjnego. Pamiętajmy, by był to dokument przygotowany w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy, a nie uniwersalny. Dzięki temu pokażemy, że zależy nam na zatrudnieniu właśnie w tej konkretnej firmie. 

Budowanie wizerunku eksperta

Kształtowanie swojej kariery zawodowej to naturalny proces w budowaniu marki osobistej. Pamiętajmy, że rekruterzy nie tylko mogą weryfikować nasze profile w mediach społecznościowych (np. na LinkedInie), ale i otrzymywać informacje zwrotne na temat naszej pracy od osób, z którymi mieliśmy do czynienia, pracując na poprzednich stanowiskach. Dbanie o relacje biznesowe i nasz wizerunek w sieci jest zatem kluczowe, by znaleźć nową posadę. 

Dobre zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej

Po wysłaniu odpowiedzi na ogłoszenie o pracę, powinniśmy być gotowi na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Niektóre oferty pracy informują o jej przebiegu. Bez względu jednak na to, czy wiemy, jakie pytania na niej padną czy nie, zawsze powinniśmy się do takiego spotkania odpowiednio przygotować. Sprawdźmy informacje o firmie, do której aplikujemy i przygotujmy wypowiedź na temat swoich dobrych stron, dotychczasowego doświadczenia. Zadbajmy także o schludny wygląd i dobrą prezencję. 

Rozwijanie sieci kontaktów

Jedną z dróg do znalezienia ciekawej oferty pracy są działania networkingowe. Rozwijanie sieci kontaktów oraz dzielenie się wiedzą i informacjami pozwala budować swoją ekspercką pozycję na rynku pracy. Dzięki temu propozycje współpracy mogą same do nas napływać i nie musimy wówczas tak bardzo skupiać się na przeglądaniu stron z ogłoszeniami o pracę. Jest to jednak proces długofalowy, który sprawdzi się, gdy myślimy o zmianie pracy w przyszłości. 

Pozytywne myślenie w razie niepowodzeń

Dokładna analiza, skuteczne CV, networking, pozytywna atmosfera na rozmowach kwalifikacyjnych – to wszystko sprawia, że nasze szanse na rynku pracy się zwiększają. Nigdy nie mamy jednak stuprocentowej pewności, że zostaniemy przyjęci na stanowiska pracy, na które aplikujemy. Rezygnacja z poszukiwania zatrudnienia to jednak najgorsze, co możemy zrobić! Znalezienie najlepszych ofert pracy i końcowe zatrudnienie na wymarzonym stanowisku wymaga czasu – trzeba mieć to z tyłu głowy, by faktycznie kontrolować swoje sprawy zawodowe. Przede wszystkim – nie poddawajmy się zbyt szybko!

 

Przeczytaj również: Jak znaleźć pracę w zawodzie?

Gdzie szukać pracy: portale z ogłoszeniami o pracę

Jedną z najskuteczniejszych form szukania pracy jest aplikowanie na ogłoszenia zamieszczone na serwisach internetowych. Do najpopularniejszych portali z ofertami pracy w Polsce należy strona olx.pl, na której można wybrać podstawowe kryteria interesujących nas ogłoszeń (np. miejscowość, typ umowy czy wymiar pracy). Możemy również zaznaczyć opcję wyświetlania się nam jedynie tych ofert pracy, które nie wymagają doświadczenia bądź umożliwiają tryb home office. 

Internetowe bazy ofert pracy, a także praktyk i staży w przedsiębiorstwach to nie tylko miejsce, które pozwala zdobyć nową posadę i, co za tym idzie, doświadczenie zawodowe, ale i wskazówki dotyczące skutecznego szukania zatrudnienia w internecie i nie tylko. Warto zaglądać do artykułów z poradami o różnych rodzajach umów, zasadach pisania CV czy pożądanych zachowaniach podczas procesów rekrutacyjnych. Bezpłatne portale z ogłoszeniami o pracę tworzone są z myślą nie tylko o osobach wkraczających na rynek pracy, ale i tych, które potrzebują zawodowej zmiany, pomimo kilku- lub kilkunastoletniego stażu w zawodzie. Właśnie dzięki szerokiemu dostępowi do stron z ofertami, nawet osobom po 40-stce nie jest trudno szybko skorzystać z nowych szans zawodowych.

 

Gdzie szukać pracy w mediach społecznościowych?

W internecie znajdziemy wyszukiwarki ofert pracy, ale i media społecznościowe, dzięki którym będzie nam prościej odnaleźć się w świecie rekrutacji. 

LinkedIn 

Obok TikToka, Facebooka i Instagrama, jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych jest LinkedIn, stworzony z myślą o osobach zainteresowanych sprawami biznesowymi, a także szukających pracy. Dzięki regularnemu uzupełnianiu swojego profilu, publikowaniu artykułów branżowych i komentowaniu treści, które interesują nas i naszych potencjalnych pracodawców, możemy zyskać przewagę nad innymi kandydatami starającymi się o to samo stanowisko. Jest to również portal społecznościowy, na którym znajdziemy niepublikowane w innych miejscach ogłoszenia o pracę. LinkedIn jest bardzo popularny wśród rekruterów z niemalże wszystkich branż – warto tam być i zostawiać po sobie zawodowy ślad!

GoldenLine

Kolejnym serwisem z poradami dotyczącymi rozwoju zawodowego jest strona goldenline.pl. Tam również warto założyć profil i sukcesywnie go uzupełniać. Dzięki niemu możemy korzystać z porad zawodowych, rozwijać karierę, a także otrzymywać atrakcyjne oferty pracy w bezpośrednich wiadomościach od rekruterów.

Grupy na Facebooku

Mało kto nie korzysta z portalu społecznościowego, jakim jest Facebook. Okazuje się, że i on może być dobrą stroną bądź aplikacją do szukania pracy. Funkcjonuje wiele grup na Facebooku dotyczących konkretnych branż. Tam również kandydatom udaje się znaleźć stałą lub dodatkową pracę. To też dobre miejsce do wymiany doświadczeń, dzielenia się informacjami o aktualnych stawkach w branży czy szukania osób do współpracy. 

Gdzie szukać pracy za granicą?

A co jeśli praca w Polsce nas nie satysfakcjonuje lub po prostu chcemy skorzystać z szansy rozwijania się zawodowo za granicą? Istnieje wiele możliwości, które mogą nam to ułatwić. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze stron internetowych z ogłoszeniami o pracę. W serwisie OLX jest osobna kategoria Praca za granicą, w której znaleźć można oferty pracy nie tylko w Niemczach i Holandii. 

Jeśli szukamy zatrudnienia za granicą, możemy skierować się także do Urzędu Pracy. Tam również otrzymamy informacje na temat ofert pracy za granicą, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza jej granicami. Musimy być jednak gotowi na to, że zostaniemy odesłani do portalu sieci EURES (Sieć Europejskich Służb Zatrudnienia) i niepublicznych agencji zatrudnienia. Istnieje także Europejski Portal Mobilności Zawodowej, wspierający osoby szukające nowych wyzwań zawodowych poza Polską. 

Inne sposoby na znalezienie pracy

W jaki jeszcze sposób można szukać zatrudnienia? Gdzie szukać pracy poza Internetem? Istnieje kilka opcji.

Urząd Pracy

Urzędy Pracy działają na poziomach województwa oraz powiatu. Do ich głównych zadań należy badanie i analizowanie rynku pracy oraz udzielanie informacji osobom bezrobotnym. Urzędy Pracy zajmują się również pośrednictwem zawodowym. Warto zgłosić się do nich, by otrzymać informacje na temat aktualnie poszukiwanych pracowników. Aby zarejestrować się jako osoba bezrobotna, należy spełnić określone warunki, między innymi mieć ukończony osiemnasty rok życia i nie mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Agencje Pracy

Na rynku funkcjonują specjalne podmioty, dzięki którym prościej jest znaleźć pasujące do naszych kwalifikacji ogłoszenie o pracę. To agencje zatrudnienia i agencje pracy tymczasowej. Tam również warto szukać informacji na temat możliwości wyjazdu do pracy za granicę. Jeśli wyślemy CV do agencji, to trafi ono do bazy, dzięki której w przyszłości mogą znaleźć nas potencjalni pracodawcy.

Targi Pracy

Osoby, którym zależy na znalezieniu pracy, mogą również zaczerpnąć wiedzy o ciekawych pracodawcach na różnych targach pracy. Takie wydarzenia są od pewnego czasu organizowane również online. Uczestnicy mogą wówczas brać udział w ciekawych prelekcjach i innych wydarzeniach, skonsultować swoje CV, a także dowiedzieć się o szczegółach interesujących ich ofert pracy.

Przez znajomego

Jeśli szukamy pracy, warto jest o tym poinformować swoje bliższe i dalsze otoczenie. Wieść o tym, że zmieniamy stanowisko, rozejdzie się szybciej, jeśli opublikujemy na ten temat wpis na profilach w mediach społecznościowych. Być może ktoś z naszych znajomych czy rodziny właśnie szuka pracownika lub zna kogoś, kto rekrutuje?

Poszukiwanie pracy to czas pełen wyzwań. Niejednokrotnie przedłuża się aż do dwóch, trzech miesięcy. Najważniejsze jest to, by się nie poddawać. Każda rozmowa kwalifikacyjna czyni nas bogatszymi o nowe doświadczenia. Czas poszukiwania nowej posady to okres sprawdzania siebie, swoich kompetencji zawodowych i możliwość otrzymania informacji zwrotnych na temat tego, jak prezentujemy się w oczach rekruterów bądź właścicieli firm. To także dobra okazja do tego, by zacząć planować doszkalanie się z umiejętności wypisywanych w interesujących nas ogłoszeniach o pracę. Gdzie najlepiej szukać pracy? Dzięki sprawdzonym wyszukiwarkom ofert pracy, możemy porównywać ze sobą wiele ogłoszeń pracodawców, przeanalizować aktualny rynek, a także zweryfikować, czego brakuje w naszym CV.