Gap year – co to? Czy warto?

20.01.25
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska Marta Kościecha-Karkowska
Gap year – co to? Czy warto?
Długie lata nauki prowadzą uczniów i studentów do uzyskania wykształcenia, które ma im pozwolić na znalezienie dobrej pracy. Taki maraton dla niektórych młodych ludzi może być jednak męczący. Brak czasu na spełnianie swoich marzeń i zastanowienie się nad planami co do przyszłości swojej zawodowej kariery to poważny problem. Z tego powodu coraz więcej młodych ludzi decyduje się na przerwę od nauki. Czy warto wziąć gap year i jak go wykorzystać?
W tym artykule:
  1. Na czym polega gap year?
  2. Czy warto robić gap year?
  3. Jak efektywnie wykorzystać czas podczas gap year?

Na czym polega gap year?

Przed zastanowieniem się, czy gap year to dobry pomysł, trzeba wyjaśnić, co to w ogóle jest gap year. W praktyce to po prostu przerwa od nauki lub pracy, która jest planowana świadomie z określonych powodów. 

Umownie przyjmuje się, że gap year obejmuje około roku, jednak ten termin jest wyznaczony przede wszystkim przez czas trwania roku akademickiego na uczelni. Gdy na przerwę w pracy decyduje się zatrudniony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby długość wolnego dostosować do swojej indywidualnej sytuacji. 

Gap year kojarzy się najczęściej z rokiem przerwy przed studiami, który jest spowodowany niepowodzeniem w procesie rekrutacji na wymarzony kierunek. O ile gap year po maturze rzeczywiście można wykorzystać, aby poprawić wyniki matury, to obecnie z takiej przerwy korzystają również studenci jako rok przerwy na studiach, czy nawet pracownicy potrzebujący wytchnienia od obowiązków zawodowych. 

Czy warto robić gap year?

Wiesz już, co to znaczy gap year. Sama idea przerwy w nauce czy pracy wydaje się interesująca. Czy gap year to rzeczywiście dobry pomysł? 

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Ogólnie można jednak powiedzieć, że gap year może mieć sporo zalet. Wbrew pozorom taka przerwa wcale nie oznacza lenistwa. Ucieczka od codziennych obowiązków i skrupulatnie ułożonego planu na rozwój zawodowy pozwala odzyskać entuzjazm i przerwać rutynę, która dla wielu młodych ludzi jest przytłaczająca. 

Rok przerwy przed studiami to dla maturzystów świetny czas, aby zastanowić się, co tak naprawdę chcą w życiu robić. W tym czasie mogą skorzystać ze szkoleń lub warsztatów, pójść do pierwszej pracy, zyskując doświadczenie i zabezpieczenie finansowe, czy po prostu ruszyć w wymarzoną podróż, nie martwiąc się o urlop. Po roku zyskają szansę na rozpoczęcie studiów dobranych do ich potrzeb z bagażem doświadczeń, na których zdobycie nie mieli szansy ich koledzy-studenci. 

Czy warto wziąć gap year w trakcie studiów? To z pewnością ciekawa opcja dla osób, które odczuwają brak motywacji lub zastanawiają się, czy dobrze wybrały ścieżkę edukacji. Zdecydowanie lepiej dać sobie czas na zastanowienie się nad swoją przyszłością niż na siłę brnąć w coś, co nie sprawia satysfakcji. Może się równie dobrze okazać, że po roku odpoczynku i przemyśleń wrócisz na studia z przyjemnością. 

Gap year może też być dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów zdrowotnych, trudnego środowiska czy wypalenia zawodowego. 

Jak efektywnie wykorzystać czas podczas gap year?

Po podjęciu decyzji o dłuższej przerwie w pracy lub w nauce trzeba zastanowić się, jak dobrze wykorzystać gap year. Na zainteresowanych czekają liczne, ciekawe możliwości. 

Co można robić na gap year? Jednym z popularniejszych rozwiązań są podróże. Możesz ruszyć w samotną podróż dookoła świata, wybrać się ze znajomymi na długi trip po Europie czy skorzystać z dedykowanego dla młodych osób programu work&travel. Spora część osób wybierających rok przerwy od nauki zapisuje się na kursy językowe za granicą czy bierze udział w wolontariacie. 

Czas podczas gap year można też wykorzystać na naukę i zdobywanie doświadczenia. To świetny moment na branie udziału w szkoleniach, kursach i warsztatach. W ten sposób da się szybciej i efektywniej niż poprzez naukę po godzinach podnieść kompetencje techniczne, językowe czy artystyczne. Czasami warto też pomyśleć o odbyciu ciekawych praktyk i staży, w tym za granicą. 

Gap year – czyli roczna przerwa od nauki – to chętnie wybierane rozwiązanie nie tylko wśród uczniów po maturze i studentów. Taki czas może przynieść liczne korzyści i przełożyć się na przyszłość osoby, która się na niego zdecyduje. Za każdym razem przed podjęciem decyzji warto szczegółowo przeanalizować wady i zalety gap year oraz stworzyć plan, jak można efektywnie wykorzystać przerwę.